Wybrzeże Abruzji - wakacje już od 495 zł

Na wakacje: Wybrzeże Abruzji, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Wybrzeże Adriatyku/ Wybrzeże Abruzji

Słonecznie
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
15 km/h60°
Abruzja to niezwykle ciekawy i warty odkrycia region po wschodniej stronie środkowych Włoch. Stolicą regionu jest miasto o bogatych tradycjach historyczno-kulturalnych – L'Aquila. Znajdziemy tu XVI-wieczny fort hiszpański, bazylikę romańską Santa Maria di Collemaggio, renesansową San Bernardino oraz średniowieczną fontannę „delle 99 cannelle”. Wartymi uwagi miastami są: Pescara, Ortona z zamkiem Aragonese, Chieti z imponującą katedrą San Giustino, Teramo z sanktuarium Madonny delle Grazie. Pomiędzy innymi miastami sztuki należy wymienić miejscowość Giulianova, w której dominuje wspaniała katedra Duomo di San Flaviano oraz miasteczko Atri z jego licznymi panoramicznymi przestrzeniami i zabytkowymi budowlami sakralnymi.

Atrakcje

 • Chieti – starożytne miasto położone na wzgórzu ze swietnym punktem widokowym na Adriatyk i górzystą Abruzję; w miejscowym Muzeum Archeologicznym znajduje się słynny Wojownik z Capestrano z VI w.p.n.e.
 • Sulmona – położona w głębi lądu, uważana jest za najpiękniejsze miasto w regionie, ojczyzna Owidiusza.
 • Lanciano – miejsce pierwszego cudu eucharystycznego. W zanjdującym się tu sanktuarium przechowywane są relikwie uważane za relikwie ciała i krwi Chrystusa; popularny cel pielgrzymek.

Ośrodki


 • L’Aquila – stolica Abruzji ze słynną fontanną bijącą 99 strugami na pamiątkę legendy, wg której dawna L’Aquila miała równo po 99 pałaców, kościołów, fontann i skwerów.

 • Pescara – głównie plaże i dobra lokalna infrastruktura turystyczna; miejsce znane ze znakomitych rybnych restauracji.

 • Silvi Marina – miejscowość wypoczynkowa z kilometrami piaszczystych plaż.

 • Ortona – miejscowość znana ze wspaniałych plaż. Stąd odchodzą promy na Wyspę Tremiti. Będąc w miasteczku warto zwiedzić zamek aragoński z XV wieku, częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, lecz później odrestaurowany.

Geografia i przyroda


Wybrzeże Abruzji znajduje się w środkowej części Włoch nad Morzem Adriatyckim. Piaszczyste plaże ciągną się wzdłuż całego, ponad 130-kilometrowego wybrzeża Abruzji. Krajobraz regionu charakteryzuje się nie tylko błękitną tonią Adriatyku, lecz także wysokimi szczytami Alp. Został tu utworzony Park Narodowy d’ Abruzzo o powierzchni 439 km² ze szczytem Monte Petroso (2247 m.n.p.m). Nieco bardziej na północ rozciąga się zbudowany ze skał wapiennych masyw z najwyższym szczytem Apeninów – Gran Sasso d’ Italia (2912 m n.p.m). Na wybrzeżu Abruzji, oprócz parków narodowych, znajduje się także 30 rezerwatów i parków przyrody.


Historia


Pierwsze ślady osadnictwa na wybrzeżu Abruzji pochodzą sprzed 13 tys lat. Pojedyncze kości tzw. ludzi z Fucino (lub Marsicano) odkrytno w jaskichniach w Ortycchio i Maritza. W VI w. p.n.e. na tych terenach istniała już wysoko rozwinięta kultura, której pozostałości stanowią część zbiorów Muzeum Archeologicznego w Chieti. Późniejsze ślady obecności na tych terenach cywilizacji rzymskiej odkryto są na terenie całej Abruzji. W średniowieczu i renesansie region padał ofiarą licznych najeźdźców z południa, stąd też większość zamków na tym obszarze zbudowali Hiszpanie. W XVIII wieku miało tu miejsce silne trzęsienie ziemi, w którym region mocno ucierpiał. Wiele zniszczeń spowodowały także obie wojny światowe. Od lat 50 XX wieku obserwuje się tu masową migrację do dużych miast, co pogłębia lokalną przepaść gospodarczą między miastem i wsią.

Sport i rekreacja


 • 130 kilometrowe wybrzeże z piaszczystymi plażami oferuje turystom możliwość uprawiania sportów wodnych i plażowych.

 • Z portów można wyruszyć promem na krótką wycieczkę na archipelag wysp Tremiti lub, z Pescary, w rejs aż do wybrzeży Chorwacji.

 • Miłośnicy aktywnej turystyki mogą pojechać w głąb lądu by zdobyć najwyższy szczyt Apeninów – Gran Sasso.

 • Liczne szlaki utworzone w Parku Narodowym d’ Abruzzo umożliwiają uprawianie trekkingu.

 • Popularnym sportem jest nordic walking.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Wybrzeże Abruzji, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  19°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  53%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  145°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  20:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  147°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  20:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.16°C max.22°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  172°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  20:13
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.19°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  151°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  20:15
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.18°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  151°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  20:16

Wybrzeże Abruzji - klimat w Włochy