Alpy Lombardzkie - wakacje już od 999 zł

Na wakacje: Alpy Lombardzkie, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Lombardia i Jeziora Alpejskie/ Alpy Lombardzkie

Częściowe zachmurzenie
-5°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
60%
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
5 km/h331°
Część Alp położona na terenie Lombardii obejmuje Alpy Retyckie i Alpy Bergamskie. Najwyższym szczytem w regionie jest Punta Perrucchetti (4020 m n.p.m.). W wielu dolinach alpejskich znajdują się ważne ośrodki narciarskie, także na poziomie międzynarodowym. Wystarczy wspomnieć centra takie jak: Bormio, Livigno, Santa Caterina Valfurva, Aprica, Ponte di Legno czy Passo del Tonale.

Atrakcje


 • Brescia – eleganckie miasto z licznymi średniowiecznymi i renesansowymi kamienicami, romańską katedrą oraz rzymską świątynią.

 • Lodowiec Presena – jeden z nielicznych lodowców, na których można uprawiać letnie narciarstwo. Można tam dotrzeć nowoczesną kolejką linową.

Ośrodki


 • Bormio – jeden z największych w Europie letnich ośrodków narciarskich, położony na obrzeżu Parku Narodowego Stelvio.

 • Livigno – jeszcze do niedawna ośrodek ten był zupełnie nieznany; obecnie jest szczególnie oblegany przez miłośników śniegu, licznych sklepów i zakupów, oraz oryginalnego Bombardino.

 • Santa Caterina Valfurva – trochę mniej znany ośrodek narciarski, leżący w samym sercu Parku Narodowego Stelvio. Oferuje turystom 40 km tras narciarskich, a jednocześnie jest mniej zatłoczony od sąsiednich ośrodków Borgio czy Livigno.

 • Bergamo – miasto, które kojarzy się przede wszystkim z lotniskiem, z którego turyści podążają do Mediolanu. W rzeczywistości warto zatrzymać się tu na dłużej, by odwiedzić słynną galerię sztuki oraz stare miasto, które wznosi się na wysokiej skale.

Geografia i przyroda


Alpy Lombardzkie to masyw górski zaliczany do Alp Wschodnich we Włoszech. Rozciągają się od Doliny Adygi na wschodzie, po Jezioro Como na zachodzie, na przestrzeni ponad 100 kilometrów. Masyw zbudowany jest głównie ze skał osadowych. Najwyższym szczytem jest Presolana (2521 m. n.p.m).

Historia


Najważniejszym miastem w okolicach Alp Lombardzkich jest Bergamo. Współcześnie miasto rozwija się na nizinie, jednak jego historia związana jest ze wzgórzem, gdzie obecnie znajduje się starówka miasta. Wzgórze zamieszkiwane było kolejno przez Celtów, Gotów, Rzymian, Longobardów, ale do dziś zachowało się niewiele śladów z tamtych czasów. Znacznie bardziej istotnym dla miasta był 400 – letni okres panowania Wenecjan, których wpływy do dziś widać w architekturze Bergamo. Po podboju Republiki Weneckiej przez Francję, Napoleon przekazał ją pod panowanie Austrii – i ten sam los dotknął Bergamo. W 1859 roku miasto zostało włączone do Królestwa Sardynii, aż wreszcie 2 lata później stało się częścią zjednoczonych Włoch.

Sport i rekreacja


 • Narciarze biegowi idealne warunki znajdą w Livigno, gdzie mają do dyspozycji ogromny stadion w centrum doliny – w sumie 40 km tras biegowych.

 • Trasy narciarskie po obu stronach doliny na Mottolino i Carosello – w sumie 115 km tras zjazdowych, dodatkowo 2 snowparki z halfpipem, skoczniami, railami i boardercross’em.

 • Park Narodowy Stelvio to idealny teren zarówno do górskich wędrówek i nordic walking, jak również wspinaczki i sportów bardziej ekstremalnych.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Alpy Lombardzkie, Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  -5°C
  opady:
  2.1 mm
  zachmurzenie:
  60%
  wilgotność:
  63%
  widoczność:
  8 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  345°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:34
  zach. słońca:
  20:04
 • Intensywne opady śniegu
  min.-13°C max.-5°C
  opady:
  7.1 mm
  wiatr:
  227°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  20:06
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  min.-16°C max.-4°C
  opady:
  3.6 mm
  wiatr:
  149°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  20:07
 • Przejściowe lekkie opady śniegu
  min.-12°C max.-2°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  143°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  20:08
 • Lekkie opady śniegu
  min.-10°C max.-2°C
  opady:
  2.4 mm
  wiatr:
  308°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:27
  zach. słońca:
  20:10

Alpy Lombardzkie - klimat w Włochy