Alpy Piemonckie - wakacje już od 598 zł

Na wakacje: Alpy Piemonckie, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Piemont i Dolina Aosty/ Alpy Piemonckie

Częściowe zachmurzenie
5°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
5%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
5 km/h58°
Pasmo górskie położone w północno-zachodniej części Włoch sięgające 3-4 tys. m n.p.m.. Do najwyższych masywów należy m.in. Gran Paradiso, il Cervino, Monte Rosa oraz najwyższy z nich szczyt Mont Blanc. Alpy Piemonckie można podzielić na: Alpy Kotyjskie (zachodnie), Alpy Nadmorskie, Alpy Pennińskie (tutaj znajdują się słynne szczyty il Cervino oraz Monte Rosa), Alpy Graickie (z Mont Blanc i Gran Paradiso). Jednak nie tylko same góry, ale także ich okolice przyciągają turystów. Największym miastem regionu jest Turyn – stolica Piemontu.

Atrakcje


 • Turyn – Obok przyjemnego, barokowego centrum, główną atrakcją miasta są muzea: Muzeum Risorgimento, ukazujące historię zjednoczenia Włoch, czy choćby Muzeum Egipskie (pod względem wielkości drugie na świecie, po kairskim) i Galeria Sabaudzka z cennymi dziełami artystów włoskich, holenderskich i flamandzkich. Miłośnicy motoryzacji nie mogą również przegapić jedynego we Włoszech Muzeum Samochodów, gdzie można zobaczyć modele znane obecnie tylko z filmów.

 • Sacra di San Michele – opactwo na wzgórzu uznane za turystyczny symbol Piemontu; będące ponoć inspiracją dla Umberta Eco w Imieniu Róży.

 • Bastia Mondovi – osada z kościołem San Fiorenzo, w którym znajdują się wspaniałe, późnogotyckie freski.

Ośrodki


 • Turyn – stolica Piemontu i drugi co do wielkości ośrodek przemysłowy we Włoszech, ukochane miasto Fryderyka Nietzschego z eleganckimi, barokowymi alejami, bogatymi kościołami i pałacami, oraz wspaniałymi galeriami sztuki. To tutaj znajduje się koncern Fiata.

 • Sestiere – nowoczesny ośrodek narciarski, będącym w centrum Via Lattea (Droga Mleczna), obejmującym ponad 400 km tras narciarskich i 66 wyciągów, oraz 8 km tras biegowych i lodowisko.

 • Cuneo – główne miasto południowego Piemontu, stanowiące dobry punkt przesiadkowy (dobra infrastruktura kolejowa i autobusowa).

 • Bardonecchia – nowoczesny ośrodek narciarski, z bardzo dobrą bazą hotelową.

Geografia i przyroda


Góry i wzgórza stanowią ponad 70% regionu i rozciągają się na na północy, zachodzie i południu Piemontu. Najwyższym szczytem jest Monte Rosa (4554 m. n.p.m.). Alpy Piemonckie można podzielić na: Alpy Kotyjskie (zachodnie), Alpy Nadmorskie, Alpy Pennińskie (tutaj znajdują się słynne szczyty il Cervino oraz Monte Rosa) oraz Alpy Graickie (z Mont Blanc i Gran Paradiso).

Historia


Turyn, podobnie jak inne włoskie miasta, przechodził z rąk do rąk. W średniowieczu znajdował się pod panowaniem Longobardów, a od XVI wieku był siedzibą książąt sabaudzkich, którzy w XVIII wieku zdobyli również Sardynię. Jednak mieszkańcy Turynu, jak i całego Piemontu, najbardziej szczycą się tym, że to właśnie tutaj zaczęło się „risorgimento”, czyli ruch, mający doprowadzić do zjednoczenia Włoch. W Turynie również znajdowała się pierwsza stolica zjednoczonych Włoch (w latach 1861 - 1865).

Sport i rekreacja

 • Dla narciarzy prawdziwą gratką jest Via Lattea z ponad 400km tras narciarskich – można przez kilka dni jeździć w obrębie jednego regionu bez ryzyka powtórzenia trasy. Przy Via Lattea można również uprawiać biegi narciarskie, jeździć na łyżwach i desce snowboardowej.
 • Alpy Piemonckie to również świetny teren do turystyki pieszej i wspinaczki wysokogórskiej.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Alpy Piemonckie, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  5°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  5%
  wilgotność:
  72%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  131°   3 km/h
  wsch. słońca:
  08:03
  zach. słońca:
  17:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.0°C max.7°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  190°   2 km/h
  wsch. słońca:
  08:03
  zach. słońca:
  17:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-4°C max.4°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  156°   1 km/h
  wsch. słońca:
  08:02
  zach. słońca:
  17:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.4°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  203°   2 km/h
  wsch. słońca:
  08:01
  zach. słońca:
  17:20
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.1°C max.4°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  187°   3 km/h
  wsch. słońca:
  08:01
  zach. słońca:
  17:21

Alpy Piemonckie - klimat w Włochy