Alpy Piemonckie - wakacje już od 1006 zł

Na wakacje: Alpy Piemonckie, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Piemont i Dolina Aosty/ Alpy Piemonckie

Pochmurno
28°C
Opady:
0.3 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
0 km/h40°
Pasmo górskie położone w północno-zachodniej części Włoch sięgające 3-4 tys. m n.p.m.. Do najwyższych masywów należy m.in. Gran Paradiso, il Cervino, Monte Rosa oraz najwyższy z nich szczyt Mont Blanc. Alpy Piemonckie można podzielić na: Alpy Kotyjskie (zachodnie), Alpy Nadmorskie, Alpy Pennińskie (tutaj znajdują się słynne szczyty il Cervino oraz Monte Rosa), Alpy Graickie (z Mont Blanc i Gran Paradiso). Jednak nie tylko same góry, ale także ich okolice przyciągają turystów. Największym miastem regionu jest Turyn – stolica Piemontu.

Atrakcje


 • Turyn – Obok przyjemnego, barokowego centrum, główną atrakcją miasta są muzea: Muzeum Risorgimento, ukazujące historię zjednoczenia Włoch, czy choćby Muzeum Egipskie (pod względem wielkości drugie na świecie, po kairskim) i Galeria Sabaudzka z cennymi dziełami artystów włoskich, holenderskich i flamandzkich. Miłośnicy motoryzacji nie mogą również przegapić jedynego we Włoszech Muzeum Samochodów, gdzie można zobaczyć modele znane obecnie tylko z filmów.

 • Sacra di San Michele – opactwo na wzgórzu uznane za turystyczny symbol Piemontu; będące ponoć inspiracją dla Umberta Eco w Imieniu Róży.

 • Bastia Mondovi – osada z kościołem San Fiorenzo, w którym znajdują się wspaniałe, późnogotyckie freski.

Ośrodki


 • Turyn – stolica Piemontu i drugi co do wielkości ośrodek przemysłowy we Włoszech, ukochane miasto Fryderyka Nietzschego z eleganckimi, barokowymi alejami, bogatymi kościołami i pałacami, oraz wspaniałymi galeriami sztuki. To tutaj znajduje się koncern Fiata.

 • Sestiere – nowoczesny ośrodek narciarski, będącym w centrum Via Lattea (Droga Mleczna), obejmującym ponad 400 km tras narciarskich i 66 wyciągów, oraz 8 km tras biegowych i lodowisko.

 • Cuneo – główne miasto południowego Piemontu, stanowiące dobry punkt przesiadkowy (dobra infrastruktura kolejowa i autobusowa).

 • Bardonecchia – nowoczesny ośrodek narciarski, z bardzo dobrą bazą hotelową.

Geografia i przyroda


Góry i wzgórza stanowią ponad 70% regionu i rozciągają się na na północy, zachodzie i południu Piemontu. Najwyższym szczytem jest Monte Rosa (4554 m. n.p.m.). Alpy Piemonckie można podzielić na: Alpy Kotyjskie (zachodnie), Alpy Nadmorskie, Alpy Pennińskie (tutaj znajdują się słynne szczyty il Cervino oraz Monte Rosa) oraz Alpy Graickie (z Mont Blanc i Gran Paradiso).

Historia


Turyn, podobnie jak inne włoskie miasta, przechodził z rąk do rąk. W średniowieczu znajdował się pod panowaniem Longobardów, a od XVI wieku był siedzibą książąt sabaudzkich, którzy w XVIII wieku zdobyli również Sardynię. Jednak mieszkańcy Turynu, jak i całego Piemontu, najbardziej szczycą się tym, że to właśnie tutaj zaczęło się „risorgimento”, czyli ruch, mający doprowadzić do zjednoczenia Włoch. W Turynie również znajdowała się pierwsza stolica zjednoczonych Włoch (w latach 1861 - 1865).

Sport i rekreacja

 • Dla narciarzy prawdziwą gratką jest Via Lattea z ponad 400km tras narciarskich – można przez kilka dni jeździć w obrębie jednego regionu bez ryzyka powtórzenia trasy. Przy Via Lattea można również uprawiać biegi narciarskie, jeździć na łyżwach i desce snowboardowej.
 • Alpy Piemonckie to również świetny teren do turystyki pieszej i wspinaczki wysokogórskiej.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Alpy Piemonckie, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  28°C
  opady:
  5.2 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  58%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  87°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  20:27
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.21°C max.27°C
  opady:
  9.3 mm
  wiatr:
  104°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:39
  zach. słońca:
  20:25
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.20°C max.30°C
  opady:
  6.4 mm
  wiatr:
  193°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:40
  zach. słońca:
  20:23
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.21°C max.30°C
  opady:
  1.2 mm
  wiatr:
  203°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  20:22
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.31°C
  opady:
  4.7 mm
  wiatr:
  190°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:42
  zach. słońca:
  20:20

Alpy Piemonckie - klimat w Włochy