Florencja - wakacje już od 735 zł

Na wakacje: Florencja, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Toskania i Umbria/ Region Florencji/ Florencja

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
0.2 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
22 km/h70°
Kolebka Renesansu, jedno ze światowych miast sztuki. Florencja przeżywała swój okres świetności w XIII-XV wieku pod rządem rodu Medici , w mieście tym tworzyli wówczas Michał Anioł, Donatello, Dante i Petrarka. Obowiązkowe zwiedzanie zabytkowych kościołów Santa Maria Novella, Santa Croce, licznych muzeum i galerii sztuki (Uffizi, Palazzo Pitti), ogrodów, willi i placów (Piazza della Signoria, Piazza Santa Croce) Raj dla miłośników zwiedzania a również dla amatorów zakupów.

Geografia i przyroda

Florencja to stolica Toskanii, wielki zespół zabytkowy leżący we środkowej części Włoch. Miasto usytuowane jest nad rzeką Arno, na wschód od Apenin. Zamieszkuje go około 386 tysięcy mieszkańców. We Florencji znajduje się jednen z największych ogrodów we Włoszech, ogród Giardio di Boboli, z wieloma gatunkami drzew oraz roślin. Są tutaj także liczne fontanny, świątynie oraz jaskinie. Miasto jest również dużym ośrodkiem przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. A przede wszystkim Florencja to centrum kulturalno-naukowe, tutaj znajduje się siedziba wyższych szkół i założonego w 1321 roku uniwersytetu. Panuje tutaj pogoda charakterystyczna dla centralnych Włoch, lata są bardzo upalne, temperatura sięga nawet 40 stopni Celcujsza, natomiast w zimie jest około 15 stopni.

Historia

Florencja miasto, będące centrum kulturalnym oraz naukowym w X w. p.n.e. zostało zamieszkiwane przez ludność starowłoską, która z czasem została wyparta przez Etrusków. Następnie Florencja została zajęta przez Rzymian, a w 59 r. p.n.e. Juliusz Cezar nakazał w tym miejscu założyć kolonię dla swoich weteranów licznych wojen. Później, kiedy Florencją zaczął rządzić cesarz Dioklecjan, miasto stało się stolicą prowincji. W późniejszych czasach, po upadku cesarstwa, tereny te przechodziły pod panowanie Longobardów, Franków oraz Bizancjum. Dopiero w momencie, kiedy miastem zaczęli rządzić Medyceusze, Florencja zaczęła się rozwijać, stała się stolicą sztuki, malarstwa oraz rzeźby. W 1737 roku miastem rządzili Habsburgowie, a następnie Francuzi, którzy panowali tutaj przez kolejne 15 lat. W roku 1860 tereny miejskie zostały wchłonięte przez Królestwo Włoch, a rok później Florencja stała się na krótko stolicą całego Królestwa. Jednakże okres ten była bardzo krótki, gdyż szybko Rzym stał się stolicą Królestwa Włoskiego.

Atrakcje

 • Katedra Santa Maria Del Fiore – katedra, symbol miasta stojąca na środku miasta, posiadająca ogromną kopułę pokrytą jasnoczerwonymi dachówkami.
 • Baptysterium ze słynnymi drzwiami – stojąca obok Katedry budowla posiadająca przepiękne mozaiki XIII-wieczne, wśród nich jest mozaika przypominająca: Sąd Ostateczny”.
 • Muzeum Archeologiczne – mieszczą się w nim cenne zbiory sztuki etruskiej, greckiej, rzymskiej i egipskiej.
 • Spedale degli Innocenti – pierwszy w Europie sierociniec.
 • Ponte Vecchio – najstarszy zachowany most florencki, powstały w 1345 roku.
 • Palazzo Degli Uffizi – największa galeria sztuk pięknych, wybudowana w 1560-1580 roku, posiadająca liczne dzieła sztuki np. obraz „Madonna ze szczygłem” Rafaela Santi.
 • Plac Republiki – plac, na którym znajduje się bardzo dużo zabytków, kiedyś był miejskim targowiskiem.

Zobacz: oferty wakacyjne do Florencji na Travelplanet.pl

Gastronomia

We Florencji, w centrum jest wiele restauracji, gdzie można zjeść wykwintne potrawy regionalne jak i inne międzynarodowe. W trattoriach serwowane są tradycyjne potrawy kuchni florenckiej. Najlepsze restauracje w rozsądnej cenie można znaleźć w dzielnicach: Santa Croce i Santa Maria Novella.

Zakupy

W mieście znajduje się wiele sklepów, butików, gdzie można zakupić różnegorodzaju produkty. Warto wybrać się do Marcato Centrale, centrum handlowego z setkami ekskluzywnych sklepików jak Dior czy Gucci. Po inne drobiazgi można udać się na rynek San Lorenzo, gdzie znajduje się wiele straganów z regionalnymi produktami. Będąc we Florencji warto wybrać się na Ponte Vecchio, czyli Most złotników, gdzie jest wiele sklepów jubilerskich posiadających duży wybór złota oraz srebra.
We Florencji warto również zakupić lokalne produkty, które znaleźć można na straganach oraz w sklepach spożywczych, zalicza się do nich: smaczne sery, oliwę z oliwek, oliwki oraz salami.

Życie nocne

Ponieważ Florencja jest miastem uniwersyteckim, znajduje się tutaj wiele nocnych klubów, w których można bawić się do białego rana. Większość znanych barów mieści się w południowej części miasta, przy głównych placach takich jak: Pizza Santana Croce oraz Pizza Della Signoria.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.Florencja, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  20°C
  opady:
  0.3 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  43%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  176°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  20:06
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  37°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  20:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  31°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  20:09
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  145°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  20:10
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  157°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  20:11

Florencja - klimat w Włochy