Friuli - Wenecja Julijska - wakacje już od 1024 zł

Na wakacje: Friuli - Wenecja Julijska, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Veneto i Friuli/ Friuli - Wenecja Julijska

Umiarkowane opady deszczu
20°C
Opady:
2.9 mm
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
7 km/h360°
Jest to region usytuowany w północnych Włoszech, ze stolicą w mieście Triest. W regionie tym obowiązują dwa języki: włoski oraz friulski. Ponadto wielu mieszkańców posługuje się językiem weneckim, słoweńskim lub niemieckim. Tereny północne zajmują Alpy Wschodnie, gdzie najwyższy szczyt osiąga wysokość 2780 m n.p.m. Południowa część zdominowana jest przez tereny nizinne – Nizinę Padańską. Regionalnym tańcem jest forlana tańczona do bardzo skonczej, żywej muzyki. Trzy główne miasta w regionie oprócz stolicy to: Pordenone, Gorycja oraz Udine. W Gorycji odbywa się corocznie w marcu ciekawy Festiwal Historii, a we wrześniu międzynarodowy konkurs dla młodych stylistów – Mittelmoda The Fashion Award.

Atrakcje

 • Jez. Fusine – Przepiękne jeziora we włoskiej części Alp Julijskich, do których można podjechać samochodem. Z tego punktu rozpoczyna się dość wymagająca via ferrata na dominujący w tutejszym krajobrazie szczyt Mangart.
 • Pordenone – warto zobaczyć XIII-wieczny Ratusz z dziwacznym krzywym dachem i przypominającymi minarety wieżami, oraz XVI-wieczną wieżą zegarową.

Ośrodki

 • Udine – miasto o różnorodnej i zaskakującej architekturze: znajdziemy tu zarówno gotyk wenecki, jak i renesans czy art deco.
 • Gorizia – wieloetniczne miasto, przez które przebiega symboliczna granica ze Słowenią. Otoczona jest winnicami Collio, z których produkowane jest jedno z najlepszych włoskich win.
 • Tarvisio – popularny ośrodek narciarski w pobliżu granicy z Austrią i Słowenią, znany także z organizowanego tam targu, gdzie można kupić taniej nie tylko żywność, ale przede wszystkim wina.
 • Ravascletto – popularny region i ośrodek narciarski przy granicy z Austrią.

Geografia i przyroda


Wenecja Julijska (po włosku: Friuli – Venezia Giulia) leży w północno – wschodniej części Włoch, granicząc z Austrią i Słowenią. Krajobraz regionu zdominowany jest przez wysokie szczyty Alp Julijskich i Karnickich, oraz ich przedgórza. Najwyższym szczytem jest Coglians (2780 m.n.p.m), a południową część prowincji zajmuje Nizina Padańska. W regionie jest też wiele rzek m.in. Tagliamento, Sirilla, Isonzo czy Fella.

Historia


Nazwa regionu pochodzi od rzymskiego osiedla Forum Iulii (obecnie: Cividale del Friuli). Obszar ten wielokrotnie był celem najazdów barbarzyńskich plemion – Hunów, Longobardów i Ostrogotów. W późniejszych wiekach ziemie te przechodziły kolejno w zarządzanie państwa frankijskiego, Bawarii, Gorycji należącej do Habsburgów, Wenecji,a później Austrii. Dopiero w 1815 roku weszła w skład Królestwa Lombardii i od 1866 roku stała się częścią Zjednoczonych Włoch. Hrabstwo Gorycji natomiast po II wojnie światowej znalazło się w granicach Jugosławii i zamieszkane było głownie przez Słoweńcow.

Sport i rekreacja

 • Region zdominowany przez alpejskie szczyty wśród turystów jest szczególnie popularny zimą, gdzie otwierają się duże stacje narciarskie i snowboardowe (np. Tarvisio, Ravascletto, Tolmezzo).
 • Miłośnicy trekkingu i wspinaczki również nie będą zawiedzeni – wysoko w górach zostały utworzone atrakcyjne, choć wymagające via ferraty o różnych stopniach trudności (są jednak dużo bardziej wymagające niż szlaki w Tatrach).

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Friuli - Wenecja Julijska, Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  28°C
  opady:
  8.9 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  62°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  20:03
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.22°C max.30°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  104°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  20:01
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.21°C max.31°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  87°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  19:59
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  75°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.30°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  101°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  19:56

Friuli - Wenecja Julijska - klimat w Włochy