Półwysep Gargano - wakacje już od 642 zł

Na wakacje: Półwysep Gargano, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Pd. Włochy (Mezzogiorno)/ Półwysep Gargano

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
990 hPa
Wiatr:
20 km/h200°
Jest to półwysep we wschodniej części Półwyspu Apenińskiego, Położony nad Morzem Adriatyckim, należy do rejonu Apulia. Zwany jest „ostrogą włoskiego buta”, jego wnętrze jest górzysto - wyżynne. Duże znaczenie na półwyspie ma turystyka pielgrzymkowa ze względu na miejsce urodzenia Ojca Pio – San Giovanni Rotondo. Półwysep znany jest z pięknych plaż i ze słynnego lasu Forresta Umbra, który stanowi dziś park narodowy.

Atrakcje

 • Vieste – w miasteczku zachwycają białe wapienne skały, na którym jest zbudowane Vieste. Jedną z atrakcji są tzw. trabucchi – drewniane wysięgniki służące do połowu ryb, będące ponoć starą fenicką konstrukcją.
 • Peschici – podobnie jak Vieste, zdaje się wręcz wisieć na brzegu Adriatyku. Obydwa miasteczka robią niesamowite wrażenie na przyjezdnych.
 • San Giovanni Rotondo – miasto będące częścią Parku Narodowego Gargano. Słynie z sanktuarium św. Ojca Pio, które uczyniło z tej niewielkiej miejscowości miejsce licznych pielgrzymek.

Ośrodki

 • Rodi Garganico – najstarsza osada na Półwyspie Gargano z interesującą starówką położoną na skale, z której rozpościera się fantastyczny widok na Adriatyk.
 • Zaledwie 3km od Rodi znajduje się Lido del Sole z hotelami i apartamentami.

Geografia i przyroda

Półwysep Gargano znajduje się w środkowej części Włoch, w prowincji Apulia, nad Morzem Adriatyckim. Turystów zachwyca różnorodnymi plażami – zarówno piaszczystymi, jak również kamienistymi, pośród poszarpanej wapiennymi skałami linii brzegowej.
Również klimat półwyspu jest zróżnicowany – od śródziemnomorskiego, do umiarkowanego (w górach). Tym samym można znaleźć tu ciekawą roślinność – od rosnącego na dziko na podmokłych terenach bambusa, poprzez krzewy cytrusowe, po figowce czy buki.
Najwyższe wzniesienie to Monte Calvo (1065 m. n.p.m.).

Historia

Najstarsze ślady człowieka na półwyspie sięgają paleolitu. W starożytności, razem z Apulią, półwysep należał do Imperium Rzymskiego. Po jego upadku władzę przejmowali tu kolejno Bizancjum, Saraceni, Normanowie czy Aragończycy. Ostatecznie, w 1860, półwysep wszedł w skład Zjednoczonych Włoch, odtąd stając się częścią prowincji Apulia.

Sport i rekreacja

 • W Lido del Sole jest wiele kortów tenisowych, istnieje też możliwość nurkowania i rejsów statkami wycieczkowymi (np. w okolice brzegów Testa di Gargano z malowniczymi grotami i skałami czy Wyspy Tremiti).
 • W rezerwacie przyrody Foresta Umbra, oraz w Parku Narodowym Gargano zostały utworzone szlaki spacerowe, zachwycające turystów zielenią.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Półwysep Gargano, Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  14°C
  opady:
  2.2 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  67%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  990hPa
  wiatr:
  203°   24 km/h
  wsch. słońca:
  07:09
  zach. słońca:
  16:24
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.10°C max.14°C
  opady:
  2.3 mm
  wiatr:
  303°   34 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  16:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  203°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  16:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  164°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  16:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  152°   23 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  16:25

Półwysep Gargano - klimat w Włochy