Górna Adyga (Pd. Tyrol) - wakacje już od 1260 zł

Na wakacje: Górna Adyga (Pd. Tyrol), Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Trydent-Górna Adyga i Dolomity/ Górna Adyga (Pd. Tyrol)

Częściowe zachmurzenie
10°C
Opady:
0.5 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1007 hPa
Wiatr:
15 km/h170°
Autonomiczna Prowincja Bolzano, nazywana też Południowym Tyrolem lub Górną Adygą jest regionem dwujęzycznym o specjalnym statusie administracyjnym. Zarówno włoski jak i niemiecki mają status języka urzędowego, są nauczane w szkołach a wszystkie tablice informacyjne i nazwy miejscowości są umieszczane w obu językach. Podwójna tożsamość kulturowa jest bogactwem tego regionu. Widać to zarówno w lokalnej kuchni, jak i w architekturze. Górna Adyga to także prawdziwy raj sportów zimowych. Warto udać się m.in. do Plan de Corones (Kronplatz), najwyższej klasy terenu narciarskiego, lub jednej z malowniczych dolin, np. Val Pusteria.

Atrakcje

 • Bolzano (Bozen) – miasteczko o zdecydowanie bardziej austriackim niż włoskim charakterze. Mówi się tu i po włosku i po niemiecku, jak w całym Południowym Tyrolu, którego stolicą jest właśnie Bolzano.Warto zwiedzić gotyckie kościoły Dominikanów i Franciszkanów zaś w tutejszym Muzeum Archeologicznym można obejrzeć zupełny ewenement, człowieka lodu – Ötzi. Ten przydomek nadano znalezionej w alpejskim lodowcu w Dolinie Ötz naturalnej ludzkiej mumii. Jej pochodzenie datowane jest na ok. 3200 r.p.n.e.
 • Merano (Meran) – słynąca z wód termalnych miejscowość uzdrowiskowa. Termy Merano oferują szeroką gamę zabiegów zdrowotnych. Warto zwiedzić nietypowe Muzeum Kobiet opowiadające historię dwóch ubiegłych wieków z perspektywy kobiecej. W okolicach Bożego Narodzenia odbywa się tu targ świąteczny o niezwykłej, magicznej atmosferze. Z Merano wychodzi też wiele szlaków w Alpy. W zimie zaś pobliska stacja narciarska Merano 2000 jest doskonałym miejscem dla początkujących, wprawieni narciarze mogą nie być jednak usatysfakcjonowani.
 • Bressanone (Brixen) – najstarsze tyrolskie miasteczko, założone w 901 r. Atrakcyjne w zimie i latem dla miłośników narciarstwa, kolarstwa czy po prostu pieszych wędrówek po górach. Warto zwiedzić piękną barokową katedrę, przylegający do niej dziedziniec ozdobiony freskami tzw. biblii dla ubogich i baptysterium. Interesujące jest też Muzeum Diecezjalne, znajdujące się w dawnym Pałacu Biskupim.
 • Passo dello Stelvio (Stilfserjoch)Passo dello Stelvio (Stilfserjoch) – przełęcz alpejska położona na granicy włosko – szwajcarskiej ora naz granicy regionu Lombardia i Trydent Górna-Adyga, znana z przebiegającej tędy drogi, która została uznana za najbardziej malowniczą trasę samochodową na świecie, co zawdzięcza wąskiej jezdni z 48 ostrymi zakrętami na stromych alpejskich zboczach.
 • San Candido (Innichen) – jedną z największych atrakcji jest odbywający się tu Międzynarodowy Festiwal Rzeźb z lodu. Warto zobaczyć również najstarszy klasztor, będący jedyną zachowaną budowlą romańską w regionie.
 • Park Narodowy Stelvio – z licznymi szlakami górskimi o różnym stopniu zaawansowania, z których do najpiękniejszych zaliczane są w okolicach Doliny Martello.

Ośrodki

 • Maso Corto – działający zaledwie od około 50 lat kurort położony na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. niedaleko granicy austriackiej. Jazda na nartach i snowboardzie jest tu możliwa przez cały rok dzięki kolejce liniowej prowadzącej aż do lodowca Hochjoch na wysokości 3,5 tys. m n.p.m. Polacy są drugą, po Włochach nacją najczęściej spędzającą tu wakacje. Czekają na nich polskie napisy, menu, instruktorzy mówiący po polsku.
 • Plan de Corones (Kronplatz) – doskonały teren narciarski na stokach góry o tej samej nazwie (2275 m n.p.m.). Jej wierzchołek jest całkowicie bezdrzewny co zapewnia doskonałe nasłonecznienie. Miłośnicy białego szaleństwa mogą wybierać wśród tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Na wszystkie prowadzi nowoczesna i sprawnie działająca sieć wyciągów.
 • Merano 2000 – stacja narciarska położona powyżej Merano. Dysponuje trasą saneczkarską a w styczniu w każdy piątek wieczorem można korzystać z oświetlonego stoku.
 • San Candido (Innichen) – jedna z najstarszych osad w Tyrolu, niedaleko granicy z Austrią. Ośrodek ten jest popularny zarówno zimą, oferując doskonałe trasy narciarskie, jak i również latem, gdzie przyjeżdżają miłośnicy górskich wędrówek.
 • Plan de Corones (Kronplatz) – nowoczesny ośrodek narciarski, leżący u stóp góry Plan de Corones (2275 m. n.p.m.), z której rozpościerają się wspaniałe widoki na Alpy i Dolomity.
 • Falzes – gmina z licznymi ośrodkami narciarskimi, położona w dolinie Val Pusteria. To również doskonały punkt wypadowy na szlaki w Dolomitach.

Geografia i przyroda

Górna Adyga jest regionem w całości górzystym. Szczyty Alp i Dolomitów osiągają tu nawet 3900 m.n.p.m. (najwyższy szczyt Ortles ma wysokość 3902m.n.p.m.). Góry poprzecinane są małymi, wąskimi dolinkami, w których znajdują się miasteczka. W związku z wysokością dominuje ostry klimat alpejski. W zimie miłośnicy narciarstwa mogą zawsze liczyć na doskonałe warunki na stokach.

Historia

Historycznie mianem Południowego Tyrolu określano część tego regionu położoną na południe od głównej grani Alp. Do 1919 roku wchodził on w skład monarchii Habsburskiej. Jednak po I wojnie światowej obszar ten został włączony do Włoch, a w związku z nacjonalistyczną polityką Mussoliniego ludność niemieckojęzyczna została poddana obowiązkowej italianizacji. Wszystkie nazwy miejscowości zostały zamienione na włoskie odpowiedniki a w szkołach zabroniono nauczania po niemiecku. Dopiero podpisany w 1972 roku statut autonomiczny wprowadził zarówno włoski jak i niemiecki jako języki urzędowe w regionie Trydent-Górna Adyga, który uzyskał we włoskiej administracji status „regionu o specjalnym statusie”, co w praktyce oznacza dużą autonomiczność w stosunku do rządu w Rzymie.

Sport i rekreacja

 • Region oferuje mnóstwo doskonale przygotowanych stoków narciarskich, a dzięki współpracy pomiędzy poszczególnymi ośrodkami istnieje możliwość wykupienia łączonego skipassu.
 • Turystykę górską można uprawiać tu też latem na licznych oznakowanych szlakach o różnym stopniu trudności.
 • Dużą atrakcją są także tzw. vie ferrate, w wolnym tłumaczeniu żelazne perci, drogi wspinaczkowe ubezpieczane drabinkami, łańcuchami, stopniami i mostami.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Górna Adyga (Pd. Tyrol), Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  1°C
  opady:
  4.0 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  46%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  214°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:52
  zach. słońca:
  20:32
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady śniegu
  min.-5°C max.3°C
  opady:
  7.3 mm
  wiatr:
  273°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:51
  zach. słońca:
  20:34
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-5°C max.6°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  217°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  20:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.9°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  165°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  20:36
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.0°C max.7°C
  opady:
  14.1 mm
  wiatr:
  162°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  20:37

Górna Adyga (Pd. Tyrol) - klimat w Włochy