Jeziora Alpejskie - wakacje już od 1168 zł

Na wakacje: Jeziora Alpejskie, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Lombardia i Jeziora Alpejskie/ Jeziora Alpejskie

Częściowe zachmurzenie
12°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
7 km/h50°
Najbardziej znane jeziora alpejskie to przede wszystkim: Maggiore, Como, Garda. Ponadto warte uwagi są także Jezioro Iseo oraz Lugano. Jezioro Maggiore jest tworem polodowcowym znajdującym się u podnóża Alp Lombardzkich. Klimat nad jeziorem jest łagodny, śródziemnomorski, a wszystko to sprawia że może się tu rozwijać bogata roślinność. Nad Jeziorem Iseo w okresie wakacyjnym rozgrywają się liczne wydarzenia sportowe i rozrywkowe, m.in.: regaty, koncerty, wieczory taneczne. Można tu praktykować windsurfing, pływanie, wędkarstwo, nurkowanie i żeglarstwo.

Atrakcje


 • Jezioro Maggiore – największą atrakcją tego Jeziora są Wyspy Borromee, w których skład wchodzą trzy wysepki: Isola Bella, Madre, oraz dei Pescatori (Rybaków). Zostały one zagospodorowane przez ród Boromeuszy, którzy kazali wybudować tu pałace, parki i ogród botaniczny.

 • Val Camonica – dolina słynąca z prehistorycznych rytów naskalnych, wpisanych na Listę UNESCO. Szacuje się, że mogą one pochodzić nawet sprzed 8000 lat.

Ośrodki


 • Stresa – najbardziej znana miejscowość przy brzegu Jeziora Maggiore, z licznymi willami i ogrodami. Stąd też można wjechać kolejką linową na pobliski szczyt – Monte Mottatore, z którego rozpościera się rozległa panorama na Alpy i Jezioro.

 • Como – miasteczko usytuowane przy południowych brzegach Jeziora Como, najgłębszego jeziora Europy.

Geografia i przyroda


Do obszaru zalicza się pięć dużych jezior – od zachodu na wschód są to kolejno: Maggiore, Lugano, Como, Iseo i Garda. Wszystkie z nich powstały podczas ostatniego zlodowacenia (ok. 11 tysięcy lat temu). Zimy są tu dość łagodne i ciepłe, szczególnie po stronie południowej, do której słońce dociera częściej niż na część północną, sięgającą alpejskich szczytów.

Historia


Obszar Jezior Alpejskich wpisuje się w historię całych północnych Włoch, zwłaszcza Piemontu. W starożytności ziemie te zamieszkiwali Celtowie, a następnie stały się prowincją imperium rzymskiego. W średniowieczu teren plądrowany był przez plemiona barbarzyńskie i pozostawał pod władzą Longobardów. Wreszcie teren ten wszedł w skład państwa Karola Wielkiego. W XII wieku północne państewka osiągnęły jednak autonomię. W XV wieku stał się częścią Księstwa Sabaudii-Piemontu, a w wieku XVIII Królestwa Sardynii, a potem Francji. Po klęsce Napoleona to właśnie w Piemoncie narodził się ośrodek ruchu, mającego na celu zjednoczyć wszystkie państewka Półwyspu Apenińskiego w jeden kraj – Włochy, co ostatecznie się udało w 1860 roku.

Sport i rekreacja


 • Silny wiatr sprzyja żeglarzom i windsurfingowcom, dlatego są to sporty szczególnie preferowane w rejonie Jezior Alpejskich.

 • Okolice jezior świetnie nadają się do pieszych wycieczek. Szczególnie dobrą bazą wypadową jest Lecco, miasteczko przy południowo-wschodnich krańcach Jeziora Como.

 • Nad północnymi brzegami Jeziora Como górują Alpy, gdzie na lodowcu można jeździć na nartach właściwie przez cały rok.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Jeziora Alpejskie, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  17°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  97°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:38
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  105°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  20:39
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.13°C max.19°C
  opady:
  5.8 mm
  wiatr:
  130°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  20:40
 • Intensywne opady deszczu
  min.13°C max.15°C
  opady:
  71.5 mm
  wiatr:
  104°   23 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  20:42
 • Intensywne opady deszczu
  min.11°C max.19°C
  opady:
  35.9 mm
  wiatr:
  175°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:43

Jeziora Alpejskie - klimat w Włochy