Kalabria - wakacje już od 537 zł

Na wakacje: Kalabria, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Pd. Włochy (Mezzogiorno)/ Kalabria

Lekkie opady deszczu
9°C
Opady:
1.5 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
6 km/h180°
Region położony na południowym krańcu Włoch, na samym czubku „włoskiego buta”. Główną zaletą Kalabrii są ciągnące się praktycznie wzdłuż całego wybrzeża plaże, oblewane wodami Morza Tyrreńskiego i Morza Jońskiego. Region należy do jednych z najuboższych we Włoszech, dzięki czemu jest tu nieco taniej, niż w pozostałych, bardziej popularnych wśród turystów, miejsc. Jednak Kalabria ma swoim gościom wiele do zaoferowania, różnorodne plaże, od piaszczystych po kamieniste, słoneczne wybrzeże, czyste morze, zwłaszcza na Wybrzeżu Jońskim. Bliskość gór urozmaica krajobraz i możliwości spędzania wolnego czasu. Najbardziej popularnym miastem/kurortem w Kalabrii jest Tropea nazywana skalnym miastem. Pod skałami, na których w niewiarygodny sposób ulokowane są domy rozciąga się piaszczysto-żwirowa plaża. Stąd można również podziwiać widok na Wyspy Eolskie. Wiele tu malowniczych miasteczek, pięknych, niezatłoczonych plaż i gościnnych Włochów. Wakacje w Kalabrii to wakacje z powiewem gorącego afrykańskiego powietrza.

Atrakcje

 • Cattolica di Stilo – miniaturowy kościółek z IX wieku z pięcioma półkolistymi kopułami, przykład jednego z najlepiej zachowanych kościołów bizantyńskich.
 • Rossano – tu przechowuje się słynny grecki manuskrypt Codex Purpureus z 16 miniaturami, który można obejrzeć w przykatedralnym muzeum. Nad miastem góruje także bizantyńska świątynia św. Marka z pięcioma kopułami, do której warto się wybrać także ze względu na przepiękną panoramę.
 • Santa Severina – miasteczko z pozostałościami bizantyńskimi jak kościół San Filomena z półkolistą kopułą z widocznymi wpływami armeńskimi i wczesnoromańskimi.
 • Gerace – malownicze miasteczko na skraju urwiska słynące z przepięknych średniowiecznych kościołów. Włosi mawiają: „zobaczyć Gerace, to jak zobaczyć całą Kalabrię”.

Ośrodki

 • Reggio Calabria – stolica regionu Reggio di Calabria.
 • Pizzo – Miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Tyrreńskim. Turyści przybywają tu także ze względu na słynny zamek Ferdynanda I Aragońskiego, w którym więziono generała napoleońskiego, Joachima Murata.
 • Briatico - ośrodek nad Morzem Tyrreńskim, znanym z malowniczych plaż i z dobrze rozwiniętą siecią hoteli.
 • Tropea – najbardziej malownicza miejscowość wybrzeża, zawieszona na klifie nad jedną z plaż. Warto również zajrzeć do pięknej katedry normandzkiej, górującej nad starym miastem.
 • Capo Vaticano – nazwa wybrzeża nad Morzem Tyrreńskim, na który składa się parę kąpielisk jak Ricadi, Brivadi, czy San Nicolo i wiele malowniczych plaż jak Calispera czy Grotticelle.
 • Cosenza – zabytkowe miasto na wzgórzu z gotycką katedrą, w której przechowywany jest relikwiarz podarowany kościołowi przez Fryderyka II.

Zobacz: Kalabria na wakacje – oferty w Travelplanet.pl

Geografia i przyroda

Kalabria to najbardziej na południe wysunięty kontynentalny region Włoch, położony pomiędzy dwoma morzami – Tyrreńskim i Jońskim. Graniczy z Basilicatą, Kampanią i Sycylią. Pejzaż regionu zdominowany jest przez wyżyny i Park Narodowy Aspromonte, który stanowi jednocześnie ostatni łańcuch górski Apeninów, ciągnący się przez niemal cały Półwysep. Góry te są jednak bardzo odludne, turyści odwiedzający Kalabrię znacznie bardziej wolą odwiedzać popularne kąpieliska nad Morzem Tyrreńskim.

Historia

Teren Kalabrii zamieszkiwany był już w czasach prehistorycznych. Pierwszymi najeźdźcami byli Grecy w VIII w. p.n.e., którzy przybyli tu od strony Sycylii. Podobnie jak inne regiony południowych Włoch, Kalabria weszła w skład Magna Grecia (Wielka Grecja). Później weszła w skład Imperium Rzymskiego, a po jego upadku stała się celem najazdów Gotów i Wizygotów. W czasach dominacji Bizancjum, Kalabria stanowiła linię obrony przeciw najazdom Saracenów. W końcu władzę przejęli Normanowie, a potem kolejno Aragończycy, Hiszpanie, Austriacy i Burbonowie. W 1861 roku razem z innymi regionami oficjalnie została włączona do Zjednoczonych Włoch.

Sport i rekreacja

 • Turyści najbardziej doceniają wybrzeże Kalabrii, które zachwyca kilometrami plaż oraz lazurową taflą wody i nieskażonym powietrzem. Te dogodne warunki sprawiają, że niezapomniane wakacje spędzą tu zarówno miłośnicy plażowania, jak i sportów wodnych, windsurfingu czy nurkowania.
 • Również osoby lubiący samotne wędrówki z dala od cywilizacji znajdą coś dla siebie – dzikie i niezmienione przez człowieka góry Aspromonte to idealna propozycja dla szukających ucieczki od zgiełku turystycznych nadmorskich ośrodków.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Kalabria, Włochy - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  13°C
  opady:
  7.1 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  262°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  19:38
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  199°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  19:39
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.7°C max.18°C
  opady:
  5.8 mm
  wiatr:
  127°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:11
  zach. słońca:
  19:39
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.12°C max.15°C
  opady:
  8.5 mm
  wiatr:
  185°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:10
  zach. słońca:
  19:40
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.15°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  286°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  19:41

Kalabria - klimat w Włochy