Kampania - wakacje już od 1200 zł

Na wakacje: Kampania, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Pd. Włochy (Mezzogiorno)/ Kampania

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
9 km/h90°
Nazwa regionu pochodzi od łacińskiego terminu „campus”, oznaczającego wieś. W przeszłości region ten słynął z bukolicznych krajobrazów, ogrodów i sadów. Kampania obfituje w zachwycająco piękne miejsca, z zapierającymi dech w piersiach widokami. Stare, malownicze miasteczka i południowe słońce dopełniają atmosfery. Wybrzeże nadmorskie rozciąga się od Lacjum po Apulię. Głównymi miastami regionu są Neapol i Sorrento, leżące nad Zatoką Neapolitańską. Neapol, stolica regionu, jest trzecią najliczniej zamieszkaną miejscowością Italii. Centrum historyczne miasta zostało wpisane na listę UNESCO ze względu na swoje walory architektoniczno-artystyczne. Neapol można nazwać miastem zamkowym, gdyż w samym starym centrum znajduje się aż pięć pięknych obiektów obronnych, a poza nim jeszcze jeden - Castello Nisida. Sorrento odległe jest od Neapolu o 47 km, otoczone XV-wiecznymi murami. Głównymi budowlami sakralnymi na terenie miasteczka są: katedra Il Duomo z neogotycką fasadą oraz Kościół św. Franciszka z Asyżu. Sorrento jest ponadto siedzibą przeglądu Kinowych Spotkań Międzynarodowych. Na Morzu Tyrreńskim leżą wysepki tworzące Archipelag Kampanii, znany też jako Archipelag Neapolitański. Pięć wysp leży przy Zatoce Neapolitańskiej, a są to: Ischia, Procida, Capri, Vivara oraz Nasida.

Atrakcje

 • Neapol – całe miasto jest atrakcją, ze swą szczególną atmosferą, chaosem, zabytkami, Wezuwiuszem i widokiem na Zatokę, oraz kuchnią (ojczyzna pizzy, ponoć także kawa i lody smakują najlepiej właśnie w Neapolu).
 • Pompeje i Herkulanum – dwa rzymskie miasta, pogrzebane w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. Obecnie punktem obowiązkowym dla każdego turysty są stanowiska archeologiczne w Pompejach, idealnie ukazujące obraz codziennego życia w rzymskim mieście w początkach naszej ery, oraz wille patrycjuszy w Herkulanum.
 • Torre Annunziata – stanowisko archeologiczne ze wspaniałymi malowidłami ściennymi w Villa Oplontis, ukazujące życie codzienne patrycjuszy.
 • Salerno – atrakcją miasta jest jedna z najpiękniejszych katedr w południowych Włoszech, do której wchodzi się przez atrium z 28 kolumnami.
 • Wyspa Procida – najmniejsza spośród wysp Zatoki Neapolitańskiej jest warta odwiedzenia ze względu na cudowną atmosferę. Ta wulkaniczna wyspa wypełniona jest zapachem gajów cytrusowych i ryb – od wieków, zawsze o jednej porze, przybywają tu rybacy.

Ośrodki

 • Neapol – największe miasto w regionie i jedno z najpiękniejszych miast w całych Włoszech. Wiecznie hałaśliwy i zatłoczony, urzeka piękną architekturą, światowej klasy muzeami oraz kosmopolityzmem.
 • Amalfi – centrum turystyki na wybrzeżu Amalii; odwiedzany ze względu na plaże, ale warto zwiedzić również katedrę z XI w., w krypcie której spoczywają szczątki św. Andrzeja Apostoła, przywiezione tu z Konstantynopola w XIII w. Wewnątrz katedry zachwycają również ambony po obu stronach głównego ołtarza, zdobione mozaikami.
 • Sorrento – turyści przybywają tu by odpocząć od chaosu w Neapolu, znajdując w tutejszych gajach oliwnych ciszę i spokój.

Zobacz: wakacje w Kampanii – oferty na Travelplanet.pl

Geografia i przyroda

Kampania położona jest w południowo – zachodniej części Półwyspu Apenińskiego nad Morzem Tyrreńskim. Dwa najbardziej charakterystyczne miejsca regionu to Zatoka Neapolitańska oraz uśpiony wulkan - Wezuwiusz. Region wyróżnia się charakterem wyżynno – górzystym. Jedyne obszary nizinne to wąskie pasy wzdłuż Morza Tyrreńskiego, w głębi lądu rozciągają się natomiast pasma Apeninu. Najbardziej charakterystycznym i spektakularnym pasmem są jednak Monti Lattari na półwyspie Sorrento. Te osamotnione pasmo, na którego przedłużeniu znajduje się wyspa Capri, znajdującą się zaledwie kilka kilometrów od brzegu stanowi uznawany przez wielu za najpiękniejszy odcinek wybrzeża w Europie i na świecie. To wszystko, oraz niezwykle sprzyjający klimat z ciepłymi latami i łagodnymi zimami sprawia, że przez wielu region ten jest uznawany za najpiękniejszy w całych Włoszech.

Historia

Historia regionu wiąże się nierozerwalnie z historią Neapolu. W starożytności powstały tu dwie greckie kolonie: Paleopolis (Stare Miasto) i Neapolis (Nowe Miasto). Początkowo żyły obok siebie, aż do IV w p.n.e., kiedy to po niszczycielskim najeździe Samnitów, obydwa ośrodki zaczęły zrastać się w jeden organizm miejski – Neapolis, pod egidą Rzymian. W 79 r. n.e. miała tu miejsce erupcja Wezuwiusza, a okoliczne miasteczka Herkulanum i Pompeje zastygły w lawie. W średniowieczu rządziło tu Bizancjum, aż w XII wieku stało się częścią normańskiego Królestwa Sycylii. Z Sycylią Neapol tworzył jedno państwo aż przez 700 lat. Na krótki czas Napoleon stworzył tu Królestwo Neapolu, jednak Kongres Wiedeński ponownie włączył miasto do Królestwa Obojga Sycylii. Dopiero w 1860 roku, wraz z wkroczeniem Garibaldiego do Neapolu, Kampania stała się częścią zjednoczonych Włoch. W czasie II wojny światowej, podobnie jak większość kraju, Neapol znalazł się pod okupacją niemiecką, aż do wyzwolenia przez aliantów w 1944 roku. Po wojnie ruszyły intensywne programy mające zacierać różnice między bogatą północną a ubogim południem, nie zapobiegły one jednak do wstępowania młodych do organizacji przestępczych, z których najsłynniejszą jest Camorra.

Sport i rekreacja

 • Miasteczka przy Zatoce Amalii oferują niepowtarzalną atmosferę i możliwość uprawiania sportów wodnych.
 • Z portu w Neapolu można wypłynąć w rejs na Capri, Ischię czy Procidę, a także dopłynąć na Sardynię czy Sycylię.
 • Górzyste tereny w głębi lądu oferują liczne szlaki, sprzyjające uprawianiu trekkingu.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Kampania, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  16°C
  opady:
  3.0 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  39%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  90°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  19:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  96°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  19:42
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.12°C
  opady:
  4.9 mm
  wiatr:
  50°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  19:43
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.15°C
  opady:
  1.3 mm
  wiatr:
  70°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  19:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  132°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:45

Kampania - klimat w Włochy