Lacjum - wakacje już od 1198 zł

Na wakacje: Lacjum, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Rzym i Lacjum/ Lacjum

Słonecznie
29°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
9 km/h210°
Nazwa regionu pochodzi od jednego z plemion zamieszkujących niegdyś te okolice – Latynów. Jest to kraina, której krajobraz w dużej mierze ukształtowały erupcje wulkaniczne – tworzą ja zatem jeziora powstałe w kraterach, gorące źródła (np. koło Fiuggi), a także winnice i gaje oliwne (na ziemiach użyźnionych przez popioły wulkaniczne). Latem turyści mogą korzystać z wypoczynku nad morzem (w miejscowościach Parku Narodowego Circeo – np. Sperlinga, Gaeta), nad jeziorem (pływać i żeglować można na jeziorach Bracciano i Bolsena) lub zwiedzając miasta etruskie (Tuscania, Viterbo, Tarquinia) i stanowiska archeologiczne.

Atrakcje


 • Viterbo - miasto z gorącymi źródłami leczniczymi, znanymi już w starożytności. Turyści często udają się do specjalnego ośrodka termalnego, ale popularne są także bezpłatne kąpieliska w okolicach Viterbo.

 • Monte Cassino – słynące z bitwy podczas II wojny światowej, kiedy to bazująca tam główna linia obrony wojsk niemieckich padła dopiero po szturmie II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Punktem obowiązkowym dla polskich turystów, obok zwiedzania opactwa benedyktynów z VI w., jest cmentarz polskich żołnierzy (znajduje się tu grób gen. Andersa).

 • Wyspy Pontyjskie – archipelag tworzy Ponza i kilka mniejszych wysepek: Gavi, Zannone, Palmarola, Ventotene i Santo Stefano. Jest to ulubiona baza weekendowych wypadów dla mieszkańców Rzymu oraz popularny cel wycieczek zagranicznych turystów.

Ośrodki

 • Viterbo – turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim odpocząć w kąpieliskach z gorącymi źródłami termalnymi, ale miasteczko to może poszczycić się także długą historią, sięgającą czasów etruskich i rzymskich oraz średniowiecznymi i renesansowymi zabytkami.
 • Tarquinia – piękne miasteczko na wzgórzu, w którego okolicach zachowała się nekropolia etruska z wyjątkowo cennymi nagrobnymi malowidłami. Warto również zwiedzić centrum miasta z renesansowym pałacem Vitelleschi z muzeum prezentującym znaleziska etruskie i rzymskie, oraz licznymi krętymi, wąskimi uliczkami i kościołami.
 • Rieti – uznawane za geograficzny środek Włoch, o czym w 20 językach informuje znak na placu San Rufo. W czasach rzymskich nazywane było Pępkiem Italii.
 • Montefiascone – słynące z produkcji wina Est! Est! Est!, które wg legendy jest tak wspaniałe, że miał nim upić się na śmierć podróżujący do Rzymu prałat Giovanni Fugger, poszukujący po drodze najlepszego wina. W miasteczku jest również sporo zabytków, z których największe wrażenie robi katedra św. Małgorzaty z wyróżniającą się z daleka kopułą, oraz twierdza papieska. Miasteczko jest też dobrą bazą wypadową nad znajdujące się w pobliżu Jezioro Bolsena.
 • Bracciano – ośrodek nad jeziorem Bracciano ze słynnym zamkiem, będącym symbolem miasta.

Geografia i przyroda

Najsłynniejszym miejscem w całym regionie jest oczywiście znajdująca się tutaj stolica Włoch – Rzym, lecz turystom ma do zaoferowania także wiele atrakcji przyrodniczych, oddalonych od zgiełku Wiecznego Miasta. W Lacjum znajdują się liczne jeziora o pochodzeniu wulkanicznym (np. Jeziora Bracciano, Bolsena czy Albano, nieopodal którego leży znane z letniej willi papieskiej Castel Gandolfo), liczne gaje oliwne i wzgórza. Wzdłuż Morza Tyrreńskiego rozciąga się także Park Narodowy Circeo – utworzony, by chronić występujący tu mikroklimat. Składa się na niego masyw góry Circeo, las państwowy Sabaudii i linia wydm na wybrzeżu, która ciągnie się aż do Latina.

Historia

Początki osadnictwa w Lacjum sięgają VII wieku p.n.e., kiedy to północną część regionu zamieszkiwali Etruskowie i Sabinowie, a południową Latynowie. Następnie obszar ten został wchłonięty przez Imperium Rzymskie, a po jego upadku, stał się centrum chrześcijaństwa (później katolicyzmu), przez wieki pozostając we władaniu papieży. W ciągu całej historii region zawsze był związany z Rzymem i pozostawał w cieniu stolicy.

Sport i rekreacja

 • Zmęczeni zwiedzaniem Rzymu turyści mogą udać się na plażę. Wśród najbliższych kąpielisk najbardziej popularna jest Ostia, gdzie z centrum Rzymu można dojechać kolejką. Warto jednak pojechać troszkę dalej, aby uniknąć tłumów i znaleźć czystsze plaże. Wszystkie nadmorskie miejscowości oferują możliwość uprawiania sportów wodnych, jak windsurfing, nurkowanie, czy paralotnie.
 • Kąpać można się również w powulkanicznych, słodkowodnych jeziorach, przy których brzegach zostały utworzone plaże. Istnieje też możliwość wypożyczenia rowerków wodnych.
 • Wielbiciele krajobrazów i turystyki pieszej nie będą zawiedzeni wizytą w Parku Narodowym Circeo, w którym utworzono długie kilometry różnych szlaków spacerowych.
 • Punktem obowiązkowym jest rejs na Archipelag Wysp Pontyjskich (np. z miejscowości Anzio). Krystalicznie czysta woda oferuje turystom możliwość nurkowania, a przepiękne widoki gwarantują niezapomnianą wycieczkę.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Lacjum, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  30°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  52%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  196°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  178°   19 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  153°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  148°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  20:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  137°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  20:48

Lacjum - klimat w Włochy