Lombardia i Jeziora Alpejskie - wakacje już od 394 zł

Na wakacje: Lombardia i Jeziora Alpejskie, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Lombardia i Jeziora Alpejskie

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1008 hPa
Wiatr:
17 km/h120°
Region w północnej Italii ze stolicą w Mediolanie. Na północy regionu dominują krajobrazy górskie - dostojne alpejskie szczyty oraz jeziora, z których jedno z największych stanowi Como. Jest to zarazem najgłębsze jezioro Alp. W stolicy regionu od wieków zachwyca swą wzniosłością gotycka katedra w samym centrum miasta, miasto Brescia zachowało ruiny z czasów rzymskich, a Pawia może się poszczycić wieloma romańskimi kościołami i renesansową katedrą. Region jest licznie oblegany przez turystów w całego świata. W okresie letnim królują zabytkowe miasta, a w zimowym ośrodki narciarskie o najwyższym standardzie. Lombardia jest jednym z najbogatszych regionów europejskich i głównym ośrodkiem przemysłowym we Włoszech.

Regiony

 • Alpy Lombardzkie – malownicza część Alp obejmująca Alpy Retyckie i Alpy Bergamskie. Teren oferujący swoim gościom wiele atrakcji turystycznych.
 • Jezioro Alpejskie – teren, na który, składa się wiele znanych jezior: Maggiore, Cosmo, Iseo oraz Lugano. Miejsce dobra zarówno dla aktywnych jak i dla osób szukających spokoju.
 • Jezioro Garda – największe i najbardziej znane włoskie jezioro, oferujące słoneczne plaże, liczne centra sportowe i rekreacyjne oraz miłą atmosferę.
 • Mediolan i Nizina Lombardzka – terytorium, na którym nie brakuje miejsc do zwiedzania. Jest tutaj wiele małych, malowniczych miasteczek, które szokują swoim magicznym urokiem włoskiego klimatu.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Mediolan (stolica), Bergamo, Brescie, Como, Cremono, Lecco, Lodi, Mantova, Pavia, Sandrio oraz Varese.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: katedra w Mediolanie, mediolański zamek, Bazylika Sant’Ambrogio, Tempio Civico della Beata Vergine Incoronata, La Scala – opera mediolańska, Jezioro Garda, Kaplica Portinari, historyczna osada Crespi d’Adda, Narodowe Muzeum Nauki i Technologii „Leonarda da Vinci”.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Alpy Lombardzkie, Jezioro Garda oraz Mediolan i Nizina Lombardzka.

Geografia i przyroda

Lombardia jest najbogatszym regionem Włoch. Południową część regionu zajmuje Nizina Padańska, natomiast na północy rozciągają się Alpy z najwyższym szczytem Bermimna, 4049 m n.p.m. Wielką atrakcją turystyczną Lombardii są górskie polodowcowe jeziora, należące do najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych zbiorników Europy. Największym z nich jest jezioro Garda. Panujący tam klimat jest bardzo różnorodny, jednak przeważa klimat kontynentalny, latem jest upalnie, natomiast zimą mroźnie.

Historia

Nazwa regionu pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo. W 875 roku Lombardia stała się przedmiotem rywalizacji władców Niemiec i Burgundii, a także książąt północnowłoskich. W 951 została opanowana przez króla Ottona I. Następnie w XI – XIII w region stał się najbardziej rozwiniętą częścią Włoch. W tym okresie zaczęły powstawać ośrodki miejskie tj.: Mediolan, Bergamo, Brescia i inne. Od 1860 roku Lombardia została przyłączona do zjednoczonych Włoszech. Ze względu na burzliwą i bogatą przeszłość w regionie tym, pozostało wiele zabytków od średniowiecznych kościołów po renesansowe pałace.

Sporty i rekreacja

 • Miłośnicy sportów wodnych swoje królestwo odnajdą w okolicy Jeziora Garda oraz innych. Popularne jest uprawianie sportów wodnych, w tym żeglarstwo, narty wodne, windsurfing, nurkowanie oraz paralotnie.
 • Możliwe jest także granie w siatkówkę, koszykówkę, tenis i piłkę nożną.
 • Wypożyczenie sprzętu dostępne jest na plaży.
 • Na terenie górzystym można jeździć na nartach, desce, a także uprawiać narciarstwo biegowe.
 • Popularnymi sportami są również: jazda na rowerze, trekking, piesze wędrówki.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Lombardia i Jeziora Alpejskie, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  17°C
  opady:
  0.5 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  60%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1008hPa
  wiatr:
  121°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  20:36
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.10°C max.23°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  211°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  20:37
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.14°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  75°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:38
 • Pochmurno
  min.12°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  155°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  20:39
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.18°C
  opady:
  15.0 mm
  wiatr:
  107°   16 km/h
  wsch. słońca:
  05:59
  zach. słońca:
  20:40

Lombardia i Jeziora Alpejskie - klimat w Włochy