Wybrzeże Marche - wakacje już od 1058 zł

Na wakacje: Wybrzeże Marche, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Wybrzeże Adriatyku/ Wybrzeże Marche

Bezchmurna noc
10°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
2%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
16 km/h34°
To region w środkowych Włoszech ze stolicą w Ankonie, jego wschodnie wybrzeża znajdują się nad Adriatykiem. Pośród najważniejszych miast w regionie należy wymienić: Ascoli Piceno – piękne, stare miasto, którego centrum historyczne w całości zbudowane jest z trawertynu (typ marmuru wydobywanego z pobliskich jaskini), San Benedetto del Tronto – nazywane również Riwierą Palm ze względu na dużą ilość tych drzew, które licznie porastają tereny miasta, Falconara Marittima – miejscowość z zamkiem z przełomu VII/VIII wieku oraz XIV-wiecznym kościołem Santa Maria di Misericordia, której wnętrze całkowicie pokryte jest przez ciekawe freski okresu Quattrocento.

Atrakcje

 • Pesaro - znane z doskonałej kuchni oraz z dzieł rzemieślniczych, często organizowane są tu targi i wystawy rzemiosła. To tutaj produkowane są słynne we Włoszech majoliki.
 • Urbino – malownicza miejscowość położona u podnóża Apeninu Umbryjsko-Marchijskiego. W historii tego miejsca pojawił się Pierro della Francesca, Baldassare Castiglione oraz Leon Battista Alberti. Starówka Urbino wpisana jest na listę UNESCO.
 • Ancona – stolica prowincji Ancona i regionu Marche. Miasto jest malowniczo, amfiteatralnie położone na wybrzeżu. Zachowało się tu wiele zabytków: łuk triumfalny Trajana, katedra, fort czy pałace.
 • Fermo – zabytkowe miasto z długą i bogatą historią sięgającą czasów rzymskich.

Ośrodki

 • San Benedetto del Tronto - znane jest z pięknych plaż i 7 tys. palm. Założone w IX w p.n.e. dziś jest świetnym, wakacyjnym kurortem.
 • Gabicce Mare - nadmorska miejscowość znana z piasku swych plaż i zamiłowania do sztuki.
 • Fano – nadmorski ośrodek wypoczynkowy. Miasteczko jest idealnym miejscem dla smakoszy, ponieważ łączy wieloletnią tradycje winiarstwa i rybołówstwa z doskonałą lokalną kuchnią.
 • Frontino - średniowieczne miasteczko znajdujące się w Parku Narodowym Sasso Simone i Simoncello. Jego niewątpliwym atutem jest położenie: blisko Toskanii, zaraz przy wyciągu narciarskim Monte Carpegna, godzinę drogi samochodem od plaż Morza Adriatyckiego.
 • Senigallia – kurort pochodzący z XIX w., popularna miejscowość wypoczynkowa u wybrzeży Adriatyku. Miejsce to zapewnia wszelkie udogodnienia i atrakcje.
 • Cesano di Senigallia – spokojna miejscowość, idealna na rodzinne wakacje.
 • Porto Potenza Picena - miasto położone na wybrzeżu Adriatyku, pomiędzy Porto Recanati a Civitanovia Marche. Wraz z tymi dwoma miasteczkami Porto Portenzo Picena tworzą popularny nadmorski kurort. Plaże tutaj odznaczone są Blue Flag od 2008 r.
 • Lido di Fermo – niewielka, spokojna miejscowość wypoczynkowa z dobrą sportową infrastrukturą.
 • Grottamare – urocza, wypoczynkowa miejscowość z piękną plażą i lazurowymi wodami. To również wspaniałe miejsce dla miłośników historii i kultury.

Geografia i przyroda

Wybrzeże Marche położone jest w centralnej części kraju, na wschodnim wybrzeżu, nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Emilią Romanią, Umbrią, Toskanią, Abruzją i Lacjum. Stolicą jest Ankona. Ta część Włoch jest słabo rozwinięta gospodarczo. Region stanowią rolnicze tereny porośnięte winoroślą i gajami oliwnymi. W tej części kraju znajdują się również Apeniny Umbryjskie. Wybrzeże Marche posiada długie, szerokie i piaszczyste plaże. Na północy panuje klimat subkontynentalny z ciepłymi latami i zimami ze średnią temperaturą w styczniu 3,8°C. Południe regionu charakteryzuje się przyjemnym latem i łagodną zimą.

Historia

Marche powstało jako grupa etniczna jeszcze w epoce żelaza. Zanim pojawili się tu Rzymianie tereny te były zamieszkiwane przez różne ludy. Bitwa pod Sentium w 295 r. p.n.e., która miała miejsce podczas trzeciej wojny seminackiej, przyniosła klęskę Galów. Rzymianie opanowali te tereny, co wywołało bunt Picenów.Po upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego, wybrzeże Marche zostało przyłączone do Cesarstwa wschodniorzymskiego. Region został podbity przez Gotów. Przez kolejne wieki toczyły się tu przeróżne bitwy i wojny, aż w końcu region znalazł się pod władzą państwa kościelnego. Oficjalnie, a w praktyce większość gim była rządzona przez możnowładców. Miasta natomiast funkcjonowały jako wolne ziemie. Ankona przeżywała największy rozkwit kulturalny i kulturalny dzięki morskiemu połączeniu ze wschodem. Podczas renesansu to Urbino było słynne na cały kontynent. Renesans to także okres walk o dominację na tych terenach. Walczą ze sobą wpływowe rodziny włoskie. Wraz z przybyciem oddziałów francuskich region ten staje się Republiką Ankony, wchłoniętą w 1797 r. przez Republikę Rzymską. Później Marche staje się częścią Królestwa Włoch. Jednak po upadku wojsk napoleońskich region znów znajduje się pod władzą Państwa Papieskiego. 4 listopada 1860 r. Marche zostało przyłączone w drodze plebiscytu do Zjednoczonego Królestwa Włoch.

Sport i rekreacja

 • Wybrzeże Marche to przede wszystkim idealne miejsce dla wielbicieli wszelakich sportów wodnych i plażowania.
 • To idealne miejsce dla miłośników przyrody, spacerów.
 • Popularnością cieszą się wycieczki konne i rowerowe.
 • Region ten jest doskonałym miejscem dla miłośników agroturystyki.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Wybrzeże Marche, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  11°C
  opady:
  0.3 mm
  zachmurzenie:
  2%
  wilgotność:
  48%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  42°   29 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  19:48
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  136°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  19:49
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  172°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  19:50
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  186°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:51
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.5°C max.12°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  202°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  19:52

Wybrzeże Marche - klimat w Włochy