Molise - wakacje już od 421 zł

Na wakacje: Molise, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Pd. Włochy (Mezzogiorno)/ Molise

Częściowe zachmurzenie
11°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
13 km/h40°
Molise jest niewielkim regionem we Włoszech Południowych. Jest też jedynym, który powstał w wyniku podziału większego rejonu i stał się dwudziestym regionem administracyjnym Italii. Na terytorium składają się obszary górzyste i wyżynne. Strefa górska rozciąga się pomiędzy Apeninami Abruzyjskimi i Apeninami Sannita. Góry I Monti della Meta (2241 m) tworzą punkt styczności na granicy między Molise, Abruzją i Lacjum. Stolica Molise nosi nazwę Campobasso i może pochwalić się dominującym nad centrum miasta na wysokości 800 m n.p.m. zamkiem Castello Monforte.

Atrakcje

 • Campobasso - stolica regionu, nad którą góruje XV – wieczny Zamek Monforte, połączony ze starym miastem stromymi schodami. W historycznym centrum warto odwiedzić również XII-wieczny romański kościół św. Jerzego.
 • Iserni – odkryto tu ślady prehistorycznego osadnictwa. Znaleziska świadczące, że tereny te zamieszkane były już milion lat przed Chrystusem stanowią najstarsze ślady człowieka w Europie. Odkryto też kości słoni, nosorożców, bizonów, hipopotamów. Część z tych znalezisk można obejrzeć w miejscowym muzeum Santa Maria delle Monache.

Ośrodki

 • Campobasso – stolica regionu, znana z pięknego centrum historycznego, oraz pilnie strzeżonego więzienia i szkoły policji (carabinieri). Obrazek miasta jest zdominowany przez spacerujących carabinieri, w tradycyjnych mundurach.
 • Termoli – popularna miejscowość wypoczynkowa, ze starego miasta rozpościera się rozległy widok we wszystkich kierunkach. Stąd też można popłynąć łodzią na Wyspy Tremiti – romantyczny archipelag z pięknymi grotami.

Geografia i przyroda

Molise to mały region w środkowej części Włoch.. Większą jego część zajmują urozmaicone, górzyste tereny Apeninów Południowych (Apenin Neapolitański), tylko na wschodzie występuje wąski pas niziny nadmorskiej (Morze Adriatyckie). Uprawia się tu pszenicę, buraki cukrowe, winorośl i oliwki, a w wyższych partiach gór - owies. Niewielkie zakłady przemysłowe skupione są w największych ośrodkach regionu - Campobasso i Termoli.

Historia

Molise to najmłodszy region Włoch, utworzony dopiero w 1963 roku. Obszar ten ma jednak ogromną tradycję – badacze odkryli tu dowody na najstarsze ślady człowieka w Europie, oraz na starożytne miasta Rzymian jak Venafro, Larino czy Sepino, w których zobaczyć można teatry, katedry i fora. Na uwagę zasługuję teatr-świątynia w Pietrabbondante, położona 1000 metrów nad poziomem morza, a także średniowieczna krypta usytuowana w San Vincenzo al Volturno zdobiona licznymi freskami z IX wieku. Dla tych, którzy pasjonują się religijną architekturą i sztuką sakralną region Molise ukrywa naprawdę wiele niespodzianek pochodzących z okresu romańskiego, baroku i neoklasycznego. Małe, wiejskie kościółki, we wnętrzach których ukryte są prawdziwe skarby, są rozrzucone po całym regionie.

Sport i rekreacja

 • Molise to region przede wszystkim górzysty, stąd spodoba się on miłośnikom trekkingu oraz nieskażonej i niezmienionej przez człowieka przyrody.
 • Region ma też dostęp do Adriatyku, gdzie szczególnie popularne są wodoloty i inne atrakcje wodne.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Molise, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  11°C
  opady:
  1.3 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  50%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1022hPa
  wiatr:
  191°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  19:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  146°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  19:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  155°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  19:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.12°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  260°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  19:47
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.12°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  232°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:48

Molise - klimat w Włochy