Mediolan i Nizina Lombardzka - wakacje już od 376 zł

Na wakacje: Mediolan i Nizina Lombardzka, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Lombardia i Jeziora Alpejskie/ Mediolan i Nizina Lombardzka

Słonecznie
22°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
4 km/h310°
Na nizinnym terytorium lombardzkim nie brakuje miejsc do zwiedzenia. Jednym z nich jest Pawia, historyczne miasto z licznymi zabytkami oraz jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie (Universita di Pavia), ufundowanym w 1361 roku! Imponująca romańska katedra w Mantui (wł. Mantova), czy czarujące stare miasto w miejscowości Lodi to tylko niektóre miejsca, które trzeba odwiedzić. Niewątpliwie zatrzymując się w małych miasteczkach, porozrzucanych po całej Nizinie Lombardzkiej, zakosztujemy uroków magicznego włoskiego klimatu.

Atrakcje


 • Mediolan – główną atrakcją miasta jest gigantyczna gotycka katedra, zdobiona 130 pinaklami i ponad 2200 marmurowymi posągami z różnych epok.

 • Certosa di Pavia – słynny kościół, mauzoleum i zespół klasztorny kartuzów, założony w XIV wieku. To prawdziwa perła stylu lombardzkiego, pełna wielobarwnych marmurów i płaskorzeźb, oraz renesansowych i barokowych detali.

Ośrodki


 • Pawia – znany ośrodek akademicki z XIV-wiecznym uniwersytetem, w którym warto zwiedzić zespół klasztorny kartuzów, oraz bazylikę San Michele z XII wieku, gdzie na władcę Włoch został koronowany Fryderyk Barbarossa.

 • Mediolan –jedno z miast-symboli jak Nowy Jork czy Londyn. Nie będą się tu nudzić ani miłośnicy sztuki (liczne galerie sztuki, kościoły ze słynną katedrą na czele, czy Ostatnia Wieczerza da Vinci), ani amatorzy zakupów (światowa stolica mody).

 • Cremona – malownicze miasto nad Padem, znane z wyrobu skrzypiec, oraz XII-wiecznej, romańskiej katedry z różowego marmuru.

Geografia i przyroda

Lombardię można podzielić na dwie części – północna część, górzysta, zachwyca alpejskimi szczytami i krystalicznie czystymi jeziorami, południowa natomiast, nizinna, stanowi o potędze ekonomicznej regionu. Na pierwszy rzut oka Lombardia może wydawać się nieciekawa pod względem turystycznym, jest jednak tutaj wiele miast będących prawdziwymi perłami sztuki, jak Pawia, Cremona, czy Mantua.

Historia

Początkowo nazwa regionu – Lombardia – dotyczyła wszystkich posiadłości Longobardów na Półwyspie Apenińskim. W VIII wieku obszar ten wszedł pod panowanie imperium Karola Wielkiego, a potem cesarstwa ottońskiego. Już w XI wieku Lombardia stała się najlepiej rozwiniętą częścią Italii, powstały tu komuny miejskie (m.in. Mediolan, Cremona, Bergamo), prowadzące ostrą politykę przeciw Fryderykowi I Barbarossie, który w końcu uznał ich prawa. Później wschodnia część Lombardii weszła pod panowanie Wenecjan, Hiszpanów, Francuzów i Austrii, aż w 1860 stała się częścią zjednoczonych Włoch. W czasach II wojny światowej znajdował się tu ważny ośrodek ruchu oporu.
Sam Mediolan zasłynął już w IV w. gdy, dzięki słynnemu edyktowi, stał się jednym z ważniejszych ośrodków chrześcijaństwa. W średniowieczu Mediolan był tak silnym miastem, że zdobył on hegemonię w regionie (będąc pod władzą bezwzględnej rodziny Viscontich, która ufundowała słynną katedrę, która do dziś pozostaje symbolem miasta).

Sport i rekreacja


 • Nizina Lombardzka jest dobrym terenem na odpoczynek od turystyki górskiej i narciarstwa uprawianych w północnej, alpejskiej części Lombardii. Na Nizinie popularny jest jogging, oraz jazda na rowerze.

 • Także w samym Mediolanie znajduje się wiele ośrodków sportowych i rekreacyjnych: baseny, boiska, ścianki wspinaczkowe, oraz korty tenisowe.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Mediolan i Nizina Lombardzka, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  33°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  57%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  238°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  21:15
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.30°C
  opady:
  1.5 mm
  wiatr:
  258°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  21:15
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.20°C max.30°C
  opady:
  1.3 mm
  wiatr:
  243°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:34
  zach. słońca:
  21:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  191°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  21:16
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.19°C max.31°C
  opady:
  5.2 mm
  wiatr:
  204°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:35
  zach. słońca:
  21:16

Mediolan i Nizina Lombardzka - klimat w Włochy