Region Rzymu - wakacje już od 999 zł

Na wakacje: Region Rzymu, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Rzym i Lacjum/ Region Rzymu

Częściowe zachmurzenie
10°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
38%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
7 km/h23°
W regionie można znaleźć wiele ciekawych miejscowości oferujących wiele atrakcji dla zmęczonych tłokiem Wiecznego Miasta. Przykładem jest Valmontone, które od pewnego czasu corocznie organizuje konkurs pokazów pirotechnicznych podczas kilku dni lipcowych. Znanym miasteczkiem w okolicach Romy jest Castel Gandolfo, letnia rezydencja papieska. Z kilkoma sąsiednimi miasteczkami tworzy historyczny rejon Zamków Rzymskich. Główną atrakcją Bracciano jest wulkaniczne jezioro o tej samej nazwie oraz zamek, dawna rezydencja Karola VII - króla Francji. W odległości 80 km od Rzymu znajduje się Viterbo, słynące z gorących źródeł wspomagających leczenie wielu chorób.

Atrakcje

 • Rzym – starożytne miasto słynące z wielu wspaniałych miejsc, jak: Colosseum, Forum Romanum, Panteon.
 • Ostia Antica – antyczne miasto portowe, które kiedys było ważnym centrum handlowym. Warto zobaczyć tutaj najstarszą świątynię Capitolium, a także zrekonstruowany teatr.
 • Nettuno – miejscowość nazwana na cześć boga Neptuna, popularne miejsce, gdzie znajdują się dobrze zachowane stare kwartale ze średniowiecznymi uliczkami i placami.

Ośrodki

 • Levinio – turystyczne miasto posiadające dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
 • Ladispoli – znane z doskonałych efektów leczenia chorób reumatycznych. Warto zobaczyć zamek Orsinich.
 • Fiumicino- miasteczko znane z międzynarodowego, największego lotniska Włoch, jednakże to także godny polecenia kurort wypoczynkowy nad samym morzem.
 • Anizo –kurort nad Morzem Tyrreńskim oferujący liczne atrakcje dla turystów.

Geografia i przyroda

Region Rzymu ze stolicą Włoch – Rzymem położony jest w środkowej części państwa. Powierzchnia regionu liczy około 1286 kilometrów, na którym żyje około 2.8 miliona ludności. Na tym obszarze znajdują się tereny górzyste, pagórkowate oraz równinne. Jest tutaj także wiele parków miejskich oraz rezerwatów przyrody, gdzie można spotkać różnorodne gatunki fauny np. zające, borsuki, jeże oraz flory. Region znany jest również z przepięknego kurortu Anizo leżącego nad Morzem Tyrreńskim. Panuje tutaj klimat charakterystyczny dla centralnych Włoch, gdzie lato jest upalne, a zima umiarkowana.

Historia

Opisując region Rzymu należy skupić się, na samym mieście – Rzymie. Według legendy miasto zostało założone na wzgórze Palatyn w 753 r. p.n.e. przez dwóch braci Romulusa i Remusa. Tereny te zamieszkiwane były przez osadę Latynów, którzy byli pasterzami owiec i uprawiali rolę. Z czasem zaczęły do miasta przybywać nowe rody i zasiedlono Eskwilin, Kapitol. Po śmierci króla Rzymu – Romulusa, miastem rządzili kolejno sześć królów. Wówczas społeczeństwo żyjące w mieście dzieliło się na dwie odrębne jednostki – patrycjuszów, którzy byli arystokratami i służyli w armii oraz plebejuszów, którzy byli wolnymi obywatelami. W I w. p.n.e. nastąpiło do zamieszek między społeczeństwem, gdyż armia rzymska stworzyła okazję do rządzenia takich ludzi jak: Gajusz Mariusz, Pompejusz i Cezar. Wolni obywatele zaczęli przybywać do miasta, gdyż ich ziemia została zdewastowana przez Hannibala. Dzięki temu, miasto zaczęło się rozbudowywać, tworzone akwedukty, drogi, oraz świątynie. Następnie nastał okres rzymskich podbojów poza Italią. Pierwszą taką poza italską posiadłością stała się Sycylia, a później Nizina Padańska, Macedonia, Grecja oraz Azja Mniejsza. Również Rzymianie pokonali i zdobyli Kartaginę i ostatecznie podporządkowali sobie całą Hiszpanię. Wkrótce doszło do konfliktów i powstała wojna domowa, która trwała 17 lat. Po ciągnących się wojnach domowych, nastał okres kryzysu gospodarczego i finansowego, który spowodowany był różnymi częstymi najazdami barbarzyńców. Kryzys został przerwany przez cesarza Dioklecjana, twórcy nowej formy cesarstwa – dominatu. W następnych latach, kiedy Rzymem zaczął rządzić Konstanty I Wielki, prześladowana dotąd religia chrześcijańska stała się religią dominującą, a stolicą imperium zostało Bizancju nad Bosforem, które na cześć władzy nazwano Konstantynapolem. Jednakże po śmierci Konstantyna, kolejny cesarz Julian chciał przywrócić religię pogańską, jednak z powodu wczesnej śmierci, nie udało mu się tego dokonać. W V wieku Rzym został dwa razy złupiony przez Wizygotów oraz Wandali. Próba zjednoczenia Rzymu trwała jeszcze przez kilkanaście lat. Cesarstwo Rzymskie na zachodzie trwało do 476 roku, natomiast Cesarstwo Wschodnie przertwało do 1453 roku. W 1527 roku Rzym został splądrowany przez wojska niemieckie i hiszpańskie, następnie w 1809-1814 roku Napoleon Bonaparte wcielił miasto do Francji. Po kilku latach Rzym znów stał się miastem, którym rządzili papieże. W 1870 roku stał się stolicą zjednoczonych Włoch. 59 lat później traktat laterański między Królestwem Włoch a papieżami, ustanowił, że niewielki obszar wokół Bazyliki św. Piotra i pałacu papieskiego został uznany za niepodległe państwo- Watykan.

Sport i rekreacja

 • Na terenach górzystych zimą można jeździć na nartach oraz na desce snowboardowej.
 • Popularnymi sportami, które się uprawia w kurortach wypoczynkowych są: nurkowanie, windsurfing, żeglowanie, kitesurfing oraz paralotniarstwo.
 • Znajdują się tu także korty tenisowe oraz pola golfowe.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.Region Rzymu, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  20°C
  opady:
  1.6 mm
  zachmurzenie:
  38%
  wilgotność:
  91%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  113°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  19:59
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  125°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  20:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  147°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:15
  zach. słońca:
  20:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  142°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  20:03
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.19°C
  opady:
  2.4 mm
  wiatr:
  151°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  20:04

Region Rzymu - klimat w Włochy