Piemont i Dolina Aosty - wakacje już od 708 zł

Na wakacje: Piemont i Dolina Aosty, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Piemont i Dolina Aosty

Bezchmurna noc
8°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1029 hPa
Wiatr:
6 km/h90°
To największy, obok Toskanii, region winiarski we Włoszech. Słynie jednak nie tylko z tak wspaniałych win jak Barolo, ale także z trufli - a konkretniej z ich białej odmiany zwanej piemoncką. Jego stolica – Turyn – to piękne i jednocześnie nowoczesne miasto z wieloma wspaniałymi muzeami (m.in. Muzeum Kinematografii, Muezum Egipskie) oraz tradycyjnym ciepłym napojem Bicerin (mieszanka kawy, czekolady, mleka z syropem). Na terenie Piemontu rozciąga się Park Narodowy Gran Paradiso z rzadkimi okazami fauny i flory alpejskiej.

Regiony

 • Północny Piemont – malowniczy teren, na którym leżą dwa niezwykłe jeziora: Lago d’Orta oraz Maggiore. Jest tutaj wiele terenów narciarskich oraz dolin.
 • Alpy Piemonckie – pasmo górskie, gdzie jest wiele kurortów narciarskich, posiadąjcych doskonale warunki do uprawiania sportow zimowych.
 • Niziny Piemonckie - region posiadający wiele miasteczek, które warto wziąć pod uwagę zwiedzając obszar. Można tu zobaczyć Katedrę - Il Duomo powstałą w XIX w, Baptysterium oraz inne imponujące kościoły, muzea i zabytki.
 • Dolina Valle d’Aosta– maleńki autonomiczny region, będący idealnym miejscem dla miłośników narciarstwa. Oferuje on ponad 250 km tras zjazdowych.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Asti, Aleksandrio, Cuneo, Novara i Vercelli, Turyn.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: rzymskie ruiny teatru, schronisko mnichów, wielka przełącz św. Bernarda, Narodowy Park del Gran Paradiso, opactwo Strada Sacra San Michele, Katedra Pizza San Giovanni, Mole Antonelliana.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne:Północny Piemont, Alpy i Niziny Piemonckie oraz Dolina Valle d’Aosta.

Geografia i przyroda

Piemont i sąsiadująca z nim Dolina Aosty leżą w północno-zachodniej części Włoch. Jest to typowo rolniczy region. Natomiast w części północnej leżą Alpy z takimi ośrodkami narciarskimi, jak Courmayeur. W części południowej, nieopodal Barolo, występują wzgórza porośnięte winnicami oraz bezkresne pola zbóż i ryżu, które używa się do przygotowania miejscowej potrawy, risotto. W regionie panuje klimat śródziemnomorski, z upalnym latem, temperatury sięgają około 30° C i nie groźną zimą. Głównymi rzekami i jeziorami na tym terenie są: Jezioro Ceresole Reale, Ticino, Tanaro i Sesia.

Historia

Historia regionu sięga czasów starożytnych, w których to tereny Piemonu i Doliny Aosty były zamieszkiwane przez plemiona Turynów i Salasów. W I w. p.n.e. region został zajęty przez Rzymian, a w kolejnych latach należał do plemienia Longobardów i Franków. Od XI do XVIII wieku Piemont jak i Dolina Aosty należały do francuskiego księstwa Sabaudii i uległy wpływom z obu stron Alp. Dopiero w XVI wieku, za czasów księcia Emanuela Filiberta, region ten znalazł się ostatecznie w strefie wpływów włoskich.

Sporty i rekreacja

 • Na terenie górzystym można jeździć na nartach, desce, a także uprawiać narciarstwo biegowe.
 • Popularnymi sportami są również: jazda na rowerze, trekking, piesze wędrówki.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Piemont i Dolina Aosty, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  6°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  36%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1029hPa
  wiatr:
  161°   3 km/h
  wsch. słońca:
  08:02
  zach. słońca:
  17:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.6°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  190°   3 km/h
  wsch. słońca:
  08:01
  zach. słońca:
  17:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.2°C max.6°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  201°   2 km/h
  wsch. słońca:
  08:01
  zach. słońca:
  17:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  170°   2 km/h
  wsch. słońca:
  08:00
  zach. słońca:
  17:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.3°C max.8°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  105°   1 km/h
  wsch. słońca:
  07:59
  zach. słońca:
  17:24

Piemont i Dolina Aosty - klimat w Włochy