Piza - wakacje już od 1139 zł

Na wakacje: Piza, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Toskania i Umbria/ Region Pizy/ Piza

Częściowe zachmurzenie
26°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
11 km/h280°
Miasto znane głównie z Krzywej Wieży na Campo dei Miracoli swój okres świetności przezywało w średniowieczu, kiedy to Piza prowadziła bujne kontakty handlowe z Hiszpanią i Afryką Północną. Obecnie warto zobaczyć Katedrę, baptysterium i niewielki kościół Santa Maria della Spina. W mieście rozwija się dynamicznie życie uniwersyteckie i kulturalne. Niedaleko do Lucca i do Florencji.

Geografia i przyroda

Włoskie miasto o powierzchni 2448 km², leżące w Toskanii, nad rzeką Arno. Oddalone jest od wybrzeża Morza Tyrreńskiego o 13 kilometrów. Piza jak inne miasta w tym regionie charakteryzuje się pagórkowatym terenem, porośniętym winoroślami, gajami oliwnymi oraz cyprysami. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski z upalnym latem.

Historia

Piza została założona przez Etrusków, którzy zasiedlali tereny włoskie. Następnie, kiedy obszar został zajęty przez cesarstwo rzymskie, Piza stała się portem wojskowym oraz uprzywilejowanym miastem, które w późniejszych czasach miało ogromne znaczenie dla Gotów, Longobardów oraz Carolingów. W XII wieku, kiedy Piza posiadała bardzo dobre kontakty handlowe z Hiszpanią i Afryką Północną, nastąpił wzrost bogactwa kupieckiego oraz miasto stało się centrum naukowym oraz kulturalnym. Niestety w 1284 roku, kiedy Genua pokonała Pizę, dynamiczny rozwój zaczął podupadać. W 1406 roku miasto było pod wpływami Florencji, natomiast w 1946 odzyskało niepodległość.

Atrakcje

 • Campo dei Miracolo – „Pole cudów”, duży plac, na którym znajduje się katedra, baptysterium i krzywa wierza.
 • Krzywa wieża – budowla, która miała być dzwonnicą katedry, jednak z powodu grząskiego gruntu, już w trakcie budowy, zaczeła się przechylać.
 • Katedra- zaczęto ją budować w 1063 roku, skończono w 1118. Uważana jest za jeden z najpiękniejszych przykładów pizańskiej odmiany stylu romańskiego. Najcenniejszymi jej zabytkami są: drzwi wykonane z brązu oraz mozaika Chrystusa w Majestacie.
 • Baptysterium – budowla słynąca z kilku stylów architektonicznych: romański, gotycki. We wnętrzu znajduje się chrzcielnica Guid Bigaralliego oraz ambona Nicoli Pisano.
 • Museo dell'Opera del Duomo – zawiera eksponaty z różnych epok pochodzące z katedry i baptysterium i Campo Santo. Do najcenniejszych dzieł zalicza się: hipogryf – „pół koń, pół sęp” oraz rzeźbę „Madonna z Dzieciątkiem”.

W okolicy

 • Lukka – miasto, w którym przebywał Dante Alighieri, do najciekawszych zabytków należą: katedra San Martino oraz romańska forteca San Michele in Foro.
 • Massa – na szczycie wzgórza wznosi się zamek Malaspina, najważniejszym punktem w mieście jest kościół Piotra i Franciszka.
 • Cinquale – miasteczko, które chętnie odwiedzane jest przez miłośników aktywnego wypoczynku.
 • Forte di Marmi – miasto, gdzie w ciasnych, małych uliczkach, jest bardzo dużo marmurowych rzeźb.

Sport i rekreacja

 • W okolicy Pizy na miłośników aktywnego wypoczynku czeka wiele atrakcji.
 • Bliskość gór zachęca do pieszych wędrówek, rowerowych przejażdżek, a także trekkingu.
 • Przepiękne złociste plaże i czysta woda stwarzają idealnym warunkom do kąpieli, uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, nurkowania i żeglowana oraz są dobrymi miejscami do beztroskich kąpieli oraz zabaw z dziećmi.
 • W regionie na turystów, chcących nauczyć się grać w golfa, tenisa czy jazdy konnej, czeka wiele przystosowanych do tego miejsc.
 • Dla najmłodszych znajdują się tutaj parki rozrywki, place zabaw z licznymi karuzelami i teatrzyki.

Gastronomia

W centrum miasta, przy głównych placach znajdują się restauracje, knajpki gdzie podawane są lekkie, smaczne potrawy kuchni toskańskiej. Do specjalności należą przyrządzone ryby, owoce morza i dziczyzna oraz pyszne desery. Warto spróbować tutaj tradycyjne toskańskie wina „Chianti“ oraz „Brunello“. Jednakże w centrum, nieopodal Krzywej Wierzy, ceny w restauracjach są bardzo wygórowane. W pobliżu Piazza dei Miracoli, znajdują się dobrej jakości, ale nie drogie pizzerie oraz kawiarnie.

Zakupy

W Pizie jest wiele sklepików, na ktorych można kupić miejscowe produkty oraz pamiątki. Warto zaopatrzyć się w toskańskie wina oraz w ręcznie robione dekoracje. Jest tutaj wiele sklepów z butami, wyrobami skórzanymi oraz drewnianymi meblami. W Pizie w każdy drugi weekend miesiąca, z wyjątkiem lipca i sierpnia, wokół Piazza dei Cavalieri organizowany jest targ antyków, gdyż w mieście tym jest bardzo dużo producentów mebli, sklepów oraz konserwatorów.

Życie nocne

W mieście znajduje się kilka nocnych klubów, w których organizowane są dyskoteki.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona. W niektórych wykwintnych restauracjach panów obowiązuje krawat i marynarka.Piza, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  25°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  70%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  199°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  21:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.27°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  157°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  21:01
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  169°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  21:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  141°   23 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  21:02
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.25°C
  opady:
  1.3 mm
  wiatr:
  158°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:37
  zach. słońca:
  21:03

Piza - klimat w Włochy