Północny Piemont - wakacje już od 1546 zł

Na wakacje: Północny Piemont, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Piemont i Dolina Aosty/ Północny Piemont

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
0.2 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
7 km/h70°
Piękne górskie widoki zarówno zimą jak i latem. Na terenach Północnego Piemontu leżą dwa niezwykle urocze jeziora: Lago d'Orta oraz jezioro Maggiore - drugie pod względem wielkości we Włoszech. Wiele jest tutaj terenów narciarskich oraz dolin, takich jak: Val d'Ossolan, Antigorio, Val Vigezzo, Valle Anzasca.

Atrakcje

 • Sanktuarium w Oropa – położone na wysokości 1200 m. n.p.m. ze słynną drewnianą figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą miał tu przywieźć św. Euzebiusz.
 • Sacro Monte – znajduje się tu zespół 44 kaplic z trójwymiarowymi scenami z życia Chrystusa, rzeźbami i freskami. Sanktuarium położone jest na szczycie wzgórza, z którego rozpościera się malowniczy widok na jeden z najpiękniejszych zakątków Piemontu - Varallo.
 • Park Narodowy Doliny Grande – położony zaledwie 100 km od Mediolanu, oferuje mnóstwo szlaków wśród widoków na Monte Rosa po Lago Maggiore.

Ośrodki

 • Oropa – miejsce pielgrzymkowe ze słynnym sanktuarium z IV w. Można tu bez problemu przenocować – sanktuarium dysponuje bowiem 700 pokojami.
 • Alagna – wioska u stóp masywu Monte Rosa, stanowiąca najlepszą bazę wypadową na szlaki turystyczne, oraz narciarskie. Warto powędrować szlakami do Riva Valdobbia, gdzie wznosi się kościół pokryty XVI-wiecznym freskiem Sądu Ostatecznego, oraz w kierunku Monte Rosa (gdzie można również wyjechać kolejką linową).

Geografia i przyroda

Północna część Piemontu, leżąca tuż przy granicy z Doliną Aosty, jest niezwykle cenna pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. To tutaj położone są dwa jeziora: Lago d’Orta i Maggiore oraz wiele malowniczych dolin. Jednak główną atrakcją północnego Piemontu są góry – tereny tuż przy granicy ze Szwajcarią mogą pochwalić się prawdziwie alpejskimi krajobrazami, choćby w Parku Narodowym Doliny Grande czy rezerwacie przyrody Alta Valsesia.


Historia

Piemont może poszczycić się bardzo bogatą historią. W starożytności ziemie te zamieszkiwali Celtowie, a następnie stały się prowincją imperium rzymskiego. W średniowieczu teren plądrowany był przez plemiona barbarzyńskie i pozostawał pod władzą Longobardów. Wreszcie teren ten wszedł w skład państwa Karola Wielkiego. W XII wieku północne państewka osiągnęły jednak autonomię. W XV wieku stał się częścią Księstwa Sabaudii-Piemontu, a w wieku XVIII Królestwa Sardynii, a potem Francji. Po klęsce Napoleona to właśnie w Piemoncie narodził się ośrodek ruchu, mającego na celu zjednoczyć wszystkie państewka Półwyspu Apenińskiego w jeden kraj – Włochy, co ostatecznie się udało w 1860 roku.

Sport i rekreacja

 • Północny Piemont to prawdziwy raj dla miłośników górskich krajobrazów i pieszych wycieczek. Można tu uprawiać nordic walking, trekking czy wspinaczkę w iście alpejskiej scenerii.
 • Do popularnych sportów na tym obszarze zaliczane są również kolarstwo górskie oraz jazda konna.
 • Zimą oczywiście zjeżdżają się tu amatorzy białego szaleństwa. Do najlepszych ośrodków narciarskim w tym rejonie zaliczają się m.in. Val d’ Ossola i Valsesia.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Północny Piemont, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  10°C
  opady:
  0.8 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  33%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  145°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:47
  zach. słońca:
  20:13
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.9°C
  opady:
  3.6 mm
  wiatr:
  183°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:45
  zach. słońca:
  20:14
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.12°C
  opady:
  2.9 mm
  wiatr:
  180°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:44
  zach. słońca:
  20:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  217°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:42
  zach. słońca:
  20:17
 • Pochmurno
  min.6°C max.15°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  228°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:40
  zach. słońca:
  20:18

Północny Piemont - klimat w Włochy