Region Florencji - wakacje już od 733 zł

Na wakacje: Region Florencji, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Toskania i Umbria/ Region Florencji

Słonecznie
5°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
4 km/h310°
Kolebkę renesansu, Florencję, otaczają mniejsze, ale równie interesujące miejscowości. W Bagno a Ripoli we wrześniu odbywa się wyścig konny Palio, w którym uczestniczą reprezentanci czterech dzielnic nazywanych „le contrade”. W tym samym miesiącu w Certaldo odbywa się inny festiwal historyczny, podczas którego występujący w kostiumach średniowiecznych aktorzy przedstawiają jedną z części Dekamerona Bocaccia. W miejscowości o długiej, lecz wdzięcznej nazwie Castelfiorentino koniecznie należy zobaczyć piękną Kolegiaęy ss. Wawrzyńca i Leonarda, której początki sięgają przełomu XIII-XIV wieku. Jeśli ktoś poszukuje zamków położonych blisko siebie, musi pojechać do Greve in Chianti, gdzie w niedalekich odległościach odnajdzie pięć pięknych castelli (Mugnana, Sezzate, Vicchiomaggio, Uznano, Verrazzano).

Atrakcje

 • Florencja – przepiękne miasto, będące kolebką renesansu. W mieście znajduje się bardzo dużo zabytków, warto zobaczyć: Kościół Santa Maria Novella, galerię sztuki Uffizi.
 • Londa – małe miasteczko w prowincji Florencji, gdzie warto zwiedzić kościół z XII – XIII wieku Chiesa di S. Maria a Caiano.
 • Barberino Dolina Val d'Elsa – jedno z najbardziej urokliwych miast, w którym znajdują się dwie bramy chroniące dostępu do miasta.
 • Figline Valdarno – malownicze miasteczko opisywane w „Boskiej Komedii” przez Dantego Alighieri.
 • Vicchio di Mugello – zabytkowe miejsce w prowincji Florencji, gdzie znajduje się wiele zabytków poświęconych Giotto i św. Angelico.

Ośrodki

 • Montecatini – toskańskie miasteczko w prowincji Florencji słynące z gorących źródeł i ich leczniczego działania. Jest to najchętniej odwiedzany przez turystów kurort.
 • Corno Alle Scale – ośrodek narciarski oferujący około 40km tras narciarskich.

Geografia i przyroda

Region Florencji położony jest w środkowych Włoszech nad rzeką Arno. Znajdują się tutaj tereny górzyste, na których wyznaczone są specjalne trasy narciarskie, oraz tereny pagórkowate, gdzie można uprawiać turystykę pieszą. Panuje tutaj pogoda charakterystyczna dla centralnych Włoch, lata są bardzo upalne, temperatura sięga nawet 40 stopni Celcujsza, natomiast w zimie temperatura wynosi około 15 stopnii.

Historia

Opisując region należy skupić się na samej miejscowości Florencji. Miasto zostało zamieszkiwane już w X w. p.n.e. przez społeczeństwo starowłoskie, które w późniejszym wieku zostało wyparte przez plemię Etrusków. Następnie tereny regionu zostały podbite przez Rzymian, gdzie Juliusz Cezar nakazał utworzyć, w tych miejscach kolonię dla swoich żołnierzy. Kolonia zwana Florentiną stała się punktem handlowym, strategicznym oraz militarnym. Następnie za czasów kolejnego cesarza Dioklecjana, Florencja stała się stolicą prowincji. W późniejszych czasach tereny miasta przechodziły pod panowanie Longobardów, Franków oraz Bizancjum. Dopiero w XIV i XVI wieku, kiedy miastem zaczęli rządzić Medyceusze, Florencja zaczęła się rozwijać, stawała się stolicą sztuki, malarstwa, literatury oraz muzyki. W 1737 roku tereny wraz z obszarem Toskanii przechodzą pod panowanie Habsburgów, a następnie Francuzów, którzy panowali tutaj przez kolejne 15 lat. W roku 1860 miasto zostało wchłonięte przez Królestwo Włoch, a rok później stało się na krótko stolicą całego Królestwa. Jednakże okres ten była bardzo krótki, gdyż szybko Rzym stał się stolicą Królestwa Włoskiego.


Sport i rekreacja

 • Na terenie gdzie występują łagodne wzgórza można uprawiać turystykę pieszą jak i rowerową.
 • Miłośnicy aktywnego wypoczynku w miejscowości Montecatini mają do dyspozycji stadion, korty tenisowe oraz pole golfowe.
 • W zimie w Corno Alle Scale można jeździć na nartach jak i na desce snowboardowej.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Region Florencji, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  16°C
  opady:
  1.2 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  191°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  20:04
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.17°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  196°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  20:05
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.14°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  131°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  20:06
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  31°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  20:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  113°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  20:09

Region Florencji - klimat w Włochy