Region Emilia - wakacje już od 216 zł

Na wakacje: Region Emilia, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Wybrzeże Liguryjskie i Emilia/ Region Emilia

Słonecznie
18°C
Opady:
0.3 mm
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
11 km/h270°
Część dzisiejszego regionu administracyjnego Emilia-Romania była kiedyś osobnym regionem historycznym, który swoją nazwę zawdzięczał drodze łączącej Rimini z Piacenzą – Via Emilia. W Emilii znajduje się wiele wartych odwiedzenia miast jak: Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Ferrara czy Bolonia. Od drugiej części regionu - Romanii - oddzielają ją dwie rzeki: Sillaro oraz Reno. Największym i najbardziej znanym miastem w regionie jest Bolonia – jedno z najstarszych miast uniwersyteckich w Europie.

Atrakcje


 • Bolonia – Warto zobaczyć San Petronio – nieukończoną bazylikę, która miała być większa od samej Bazyliki św Piotra, oraz najstarszy uniwersytet w Europie Zachodniej.

 • Salsomaggiore Terme – centrum termalne w pobliżu Parmy. Wykorzystywane tutaj wody źródłowe były już ponoć znane w starożytności wśród Celtów i Rzymian.

Ośrodki


 • Bolonia – stolica prowincji Emilia – Romania, z zabytkowym centrum. Posiada również opinię centrum gastronomicznego Włoch – to tutaj mieszczą się najlepsze restauracje w kraju. Miasto wyróżnia się też studencką, międzynarodową atmosferą.

 • Parma – ważny ośrodek północnych Włoch, znany nie tylko z dobrej kuchni, ale też znakomitych dzieł sztuki. Warto zwiedzić romańską katedrę przy Placu Katedralnym, zaliczaną do największych w północnych Włoszech.

Geografia i przyroda


Emilia jest częścią regionu Emilia-Romania, uznawanego za jeden z najważniejszych i najlepiej rozwiniętych regionów Włoch (zwłaszcza pod względem przemysłowym i rolniczym). Geograficznie stanowi granicę między zimną, alpejską północną i ciepłym, śródziemnomorskim południem.

Historia


W starożytności region ten zamieszkiwali Etruskowie, których stolica mieściła się na terenie obecnego miasta Bolonia. Potem Emilia weszła w skład Imperium Rzymskiego, a po jego upadku stała się częścią Cesarstwa Bizantyńskiego. W średniowieczu region ten podzielony był pomiędzy rody: i tak w Bolonii rządzili Bentovigliowie, w Ferrarze i Modenie ród d’Este, a w Parmie i Piacenzie hegemonię osiągnął ród Farnese. Emilia – Romania została wydzielona z niezależnego państwa kościelnego w XIX wieku, ale obecne granice osiągnęła dopiero po II wojnie światowej.

Sport i rekreacja


 • Do najpopularniejszych sportów w regionie należy jogging, oraz jazda na rowerze.

 • Popularne są również pola minigolfowe i korty tenisowe.

 • Osoby lubiące plażowanie, powinny udać się do nadmorskich kurortów (Z Bolonii do Rimini jest zaledwie godzina jazdy samochodem lub pociągiem).

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Region Emilia, Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  25°C
  opady:
  1.2 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  106°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  20:27
 • Przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.27°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  339°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  20:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.28°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  290°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  20:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  277°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  20:22
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  188°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  20:21

Region Emilia - klimat w Włochy