Region Emilia - wakacje już od 767 zł

Na wakacje: Region Emilia, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Wybrzeże Liguryjskie i Emilia/ Region Emilia

Słonecznie
7°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
4 km/h220°
Część dzisiejszego regionu administracyjnego Emilia-Romania była kiedyś osobnym regionem historycznym, który swoją nazwę zawdzięczał drodze łączącej Rimini z Piacenzą – Via Emilia. W Emilii znajduje się wiele wartych odwiedzenia miast jak: Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Ferrara czy Bolonia. Od drugiej części regionu - Romanii - oddzielają ją dwie rzeki: Sillaro oraz Reno. Największym i najbardziej znanym miastem w regionie jest Bolonia – jedno z najstarszych miast uniwersyteckich w Europie.

Atrakcje


 • Bolonia – Warto zobaczyć San Petronio – nieukończoną bazylikę, która miała być większa od samej Bazyliki św Piotra, oraz najstarszy uniwersytet w Europie Zachodniej.

 • Salsomaggiore Terme – centrum termalne w pobliżu Parmy. Wykorzystywane tutaj wody źródłowe były już ponoć znane w starożytności wśród Celtów i Rzymian.

Ośrodki


 • Bolonia – stolica prowincji Emilia – Romania, z zabytkowym centrum. Posiada również opinię centrum gastronomicznego Włoch – to tutaj mieszczą się najlepsze restauracje w kraju. Miasto wyróżnia się też studencką, międzynarodową atmosferą.

 • Parma – ważny ośrodek północnych Włoch, znany nie tylko z dobrej kuchni, ale też znakomitych dzieł sztuki. Warto zwiedzić romańską katedrę przy Placu Katedralnym, zaliczaną do największych w północnych Włoszech.

Geografia i przyroda


Emilia jest częścią regionu Emilia-Romania, uznawanego za jeden z najważniejszych i najlepiej rozwiniętych regionów Włoch (zwłaszcza pod względem przemysłowym i rolniczym). Geograficznie stanowi granicę między zimną, alpejską północną i ciepłym, śródziemnomorskim południem.

Historia


W starożytności region ten zamieszkiwali Etruskowie, których stolica mieściła się na terenie obecnego miasta Bolonia. Potem Emilia weszła w skład Imperium Rzymskiego, a po jego upadku stała się częścią Cesarstwa Bizantyńskiego. W średniowieczu region ten podzielony był pomiędzy rody: i tak w Bolonii rządzili Bentovigliowie, w Ferrarze i Modenie ród d’Este, a w Parmie i Piacenzie hegemonię osiągnął ród Farnese. Emilia – Romania została wydzielona z niezależnego państwa kościelnego w XIX wieku, ale obecne granice osiągnęła dopiero po II wojnie światowej.

Sport i rekreacja


 • Do najpopularniejszych sportów w regionie należy jogging, oraz jazda na rowerze.

 • Popularne są również pola minigolfowe i korty tenisowe.

 • Osoby lubiące plażowanie, powinny udać się do nadmorskich kurortów (Z Bolonii do Rimini jest zaledwie godzina jazdy samochodem lub pociągiem).

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Region Emilia, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  14°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  124°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  20:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  207°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:13
  zach. słońca:
  20:04
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  143°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:11
  zach. słońca:
  20:05
 • Częściowe zachmurzenie
  min.12°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  152°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:09
  zach. słońca:
  20:07
 • Intensywne opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  36.0 mm
  wiatr:
  157°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  20:08

Region Emilia - klimat w Włochy