Region Jeziora Garda - wakacje już od 356 zł

Na wakacje: Region Jeziora Garda, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Lombardia i Jeziora Alpejskie/ Region Jeziora Garda

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
9 km/h140°
Region ciągnie się od największego włoskiego jeziora – Garda (ok. 370 km².), aż po nieco mniej znane, lecz nie mniej malownicze jezioro – Iseo. Okolice to są chętnie odwiedzanym regionem turystycznym z licznymi kurortami i miejscowościami turystycznymi. Turystyce sprzyja łagodny klimat pozwalający rozkwitać tu roślinności śródziemnomorskiej. Typowe dla tych okolic są stare, położone przy brzegu miasteczka z wąskimi uliczkami. W okolicach znajduje się m.in.: Sirmione, Desenzano del Garda, Salò, Tremosine, Limone sul Garda, Bardolino, Malcesine, Riva del Garda, Nago-Torbole. W Malcesine znajduje się nowoczesna obrotowa kolejka na Monte Baldo, skąd rozciąga się piękny widok. Tereny te oblegane są przez amatorów windsurfingu oraz paralotniarzy.

Atrakcje


 • Jezioro Iseo – malownicze jezioro z Górzystą Wyspą pośrodku (Monte Isola).

 • Grotte di Catullo – ruiny rzymskich łaźni w pobliżu Sirmione.


Ośrodki


 • Sirmione – średniowieczne miasteczko zbudowane na cyplu przy południowych brzegach Jeziora Garda. Góruje nad nim XIII-wieczna twierdza, w której ponoć przebywał sam Dante Alighieri.

 • Limone sul Garda – turystyczna i niezwykle malownicza miejscowość na północnych brzegach jeziora, sprawiająca wrażenie jak gdyby została wybudowana na jeziorze, znana z produkcji cytryn i limonek.

 • Montecampione – niewielka miejscowość w pobliżu Jeziora Iseo z ładnie położononą stacją narciarską, zaliczana do najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych.


Geografia i przyroda


Jezioro Garda to największe i najbardziej czyste włoskie jezioro. Leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydentu, Werony i Brescia. Północna część jeziora jest węższa i otoczona alpejskimi szczytami. Część południowa leży już na przedpolach gór i jest znacznie szersza. Teren ten charakteryzuje się łagodnym klimatem, który sprzyja wegetacji, można więc tu podziwiać roślinność śródziemnomorską – cyprysy, oleandry, oliwki czy palmy, uprawia się także winorośl. Jezioro zamieszkuje też wiele rzadko spotykanych gatunków ryb, charakterystycznych tylko dla kilku jezior alpejskich.

Historia


Początkowo w okolicach Jeziora Garda zamieszkiwały plemiona celtyckie aż do II w. p.n.e. kiedy to całe północne Włochy stały się prowincją rzymską, a po podziale Imperium, tereny te zostały włączone do Cesarstwa Zachodniorzymskiego. W średniowieczu całe północne Włochy stały się obiektem najazdów barbarzyńców – Hunów, Ostrogotów oraz Longobardów, a potem weszły w skład państwa Karola Wielkiego. W XII wieku północne państewka osiągnęły jednak autonomię. W XV wieku władzę nad wschodnimi brzegami Jeziora przejmuje Wenecja, a po jej upadku obszar jeziora Garda zostaje podzielony na 2 części: zachodni brzeg podlega pod utworzoną przez Napoleona Republikę Cisalpinka, wschodni brzeg zostaje natomiast oddany w ręce Austriackie.

Sport i rekreacja


 • Jezioro Garda zaliczane jest do najchętniej odwiedzanych jezior włoskich, zwłaszcza wśród turystów z północy którzy przyjeżdżają tu żeglować, surfować i jeździć na nartach wodnych.

 • W okolicach Jezior zostało utworzonych wiele szlaków spacerowych i punktów widokowych, zwłaszcza w okolicy Limone sul Garda czy Monte Baldo.

 • Zimą w rejonie Jezior Garda i Iseo otwieranych jest wiele stacji narciarskich (np. Montecampione).

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Region Jeziora Garda, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  13°C
  opady:
  0.5 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  30%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  97°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  20:08
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.11°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  77°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:39
  zach. słońca:
  20:09
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  95°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  20:10
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  105°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:35
  zach. słońca:
  20:11
 • Pochmurno
  min.9°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  129°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  20:13

Region Jeziora Garda - klimat w Włochy