Riwiera Lewantyńska - wakacje już od 737 zł

Na wakacje: Riwiera Lewantyńska, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Wybrzeże Liguryjskie i Emilia/ Riwiera Lewantyńska

Słonecznie
29°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
6 km/h220°
Riwiera Lewantyńska rozciąga się od Genui, w kierunku wschodnim, ku zatoce La Spezia. Włoska nazwa riwiery to Riviera di Levante. Liguryjski łagodny klimat zachęca do odwiedzenia kąpielisk o międzynarodowej sławie, jak np. Portofino czy Rapallo. Prześliczne Cinque Terre, czyli pięć miejscowości (Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Corniglia i Monterosso) połączonych pieszymi szlakami, są licznie odwiedzane ze względu na piękno otaczającej je przyrody.

Atrakcje


 • Camogli – malowniczo położona osada rybacka, zbudowana na zboczu. Jej największą atrakcją jest średniowieczny Zamek Smoka, w którym można podziwiać "zęby smoka", czyli dwie potężne armaty, z lufami zwróconymi w stronę morza.

 • San Fruttuoso – opactwo z XI w., wzniesione dla uczczenia relikwii świętego; można tu dotrzeć łodzią lub pieszo z Portofino.

 • Park Narodowy Cinque Terre – jeszcze niedawno te pięć miasteczek było niedostępnymi osadami rybackimi, malowniczo zawieszonych na stromych zboczach gór spadająych do Morza Tyrreńskiego. Obecnie produkuje się tu wino i oliwki, a przede wszystkim jest to jeden z głównych destynacji wielu turystów odwiedzających ten zakątek Włoch.

Ośrodki


 • Portofino – eskluzywny port, pełen luksusowych jachtów i drogich sklepów. Warto zajrzeć rówenież do górującego nad miastem zamku i kościoła św. Jerzego, w którym znajdują się relikwie świętego.

 • Santa Margherita – miasteczko wypoczynkowe, należące największych przystani jachtów oraz żaglówek na północnym wybrzeżu Adriatyku. Długa plaża z drobnego piasku i spokojna atmosfera sprawiają, że to jeden z najlepszych ośrodków na wypoczynek dla całej rodziny.

 • Park Narodowy Cinque Terre – pas skalistego wybrzeża, którego nazwa pochodzi od pięciu miasteczek (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore), malowniczo położonych na krawędzi urwiska. Można się do nich dostać tylko od strony morza lub starym pieszym szlakiem – tzw Szlak Błękitny.

 • La Spezia – ośrodek na Riwierze Lewantyńskiej, którego do głównych atutów należy sąsiedztwo malowniczych Cinque Terre, oraz stosunkowo niedrogie hotele i knajpki.

Geografia i przyroda


Riwiera Lewantyńska położona jest we wschodniej części Ligurii – ciągnie się od Genui, aż po granice z Toskanią. O ile Riwiera Ponente charakteryzuje się łagodną linią brzegową i kilometrami piaszczystych plaż, tak na Riwierze Lewantyńskiej wybrzeże jest bardziej poszarpane, co stwarza niezwykle malowniczy krajobraz – często możliwy do oglądania tylko ze strony łodzi rybackich. Na tym niedostępnym wybrzeżu, na stromych zboczach, w zatokach, przycupnęło wiele miasteczek, które dziś stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną.

Historia


W starożytności żyło tu plemię Ligurów, które w II w. p.n.e zostało podbite przez Rzymian. Po upadku Imperium Rzymskiego, Liguria wpierw została zdewastowana przez Gotów, potem stała się prowincją Cesarstwa Bizantyńskiego. W kolejnych wiekach była pod panowaniem kolejno Longobardów, Franków, aż wreszcie hegemonię na tym terenie zaczęła odgrywać Genua.

Sport i rekreacja


 • Osoby wypoczywające z dziećmi, nie mogą pominąć miasteczka Santa Margherita – znajduje się tu aquapark oraz wesołe miasteczko. Popularne są również rejsy statkiem, który wypływa z przystani.

 • W większości nadmorskich miejscowości znajdują się korty tenisowe oraz pola minigolfowe.

 • Istnieje też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

 • Żeglarstwo w tej części Ligurii jest szczególnie atrakcyjne, ze względu na malownicze, poszarpane wybrzeże.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Riwiera Lewantyńska, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  33°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  70%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  218°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  20:38
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.22°C max.31°C
  opady:
  1.6 mm
  wiatr:
  106°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  20:36
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.30°C
  opady:
  1.6 mm
  wiatr:
  96°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:23
  zach. słońca:
  20:35
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.29°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  106°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  20:33
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.21°C max.28°C
  opady:
  1.6 mm
  wiatr:
  135°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  20:32

Riwiera Lewantyńska - klimat w Włochy