Riwiera Lewantyńska - wakacje już od 1419 zł

Na wakacje: Riwiera Lewantyńska, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Wybrzeże Liguryjskie i Emilia/ Riwiera Lewantyńska

Lekkie opady deszczu
16°C
Opady:
1.0 mm
Zachmurzenie:
95%
Ciśnienie:
1023 hPa
Wiatr:
12 km/h119°
Riwiera Lewantyńska rozciąga się od Genui, w kierunku wschodnim, ku zatoce La Spezia. Włoska nazwa riwiery to Riviera di Levante. Liguryjski łagodny klimat zachęca do odwiedzenia kąpielisk o międzynarodowej sławie, jak np. Portofino czy Rapallo. Prześliczne Cinque Terre, czyli pięć miejscowości (Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Corniglia i Monterosso) połączonych pieszymi szlakami, są licznie odwiedzane ze względu na piękno otaczającej je przyrody.

Atrakcje


 • Camogli – malowniczo położona osada rybacka, zbudowana na zboczu. Jej największą atrakcją jest średniowieczny Zamek Smoka, w którym można podziwiać "zęby smoka", czyli dwie potężne armaty, z lufami zwróconymi w stronę morza.

 • San Fruttuoso – opactwo z XI w., wzniesione dla uczczenia relikwii świętego; można tu dotrzeć łodzią lub pieszo z Portofino.

 • Park Narodowy Cinque Terre – jeszcze niedawno te pięć miasteczek było niedostępnymi osadami rybackimi, malowniczo zawieszonych na stromych zboczach gór spadająych do Morza Tyrreńskiego. Obecnie produkuje się tu wino i oliwki, a przede wszystkim jest to jeden z głównych destynacji wielu turystów odwiedzających ten zakątek Włoch.

Ośrodki


 • Portofino – eskluzywny port, pełen luksusowych jachtów i drogich sklepów. Warto zajrzeć rówenież do górującego nad miastem zamku i kościoła św. Jerzego, w którym znajdują się relikwie świętego.

 • Santa Margherita – miasteczko wypoczynkowe, należące największych przystani jachtów oraz żaglówek na północnym wybrzeżu Adriatyku. Długa plaża z drobnego piasku i spokojna atmosfera sprawiają, że to jeden z najlepszych ośrodków na wypoczynek dla całej rodziny.

 • Park Narodowy Cinque Terre – pas skalistego wybrzeża, którego nazwa pochodzi od pięciu miasteczek (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore), malowniczo położonych na krawędzi urwiska. Można się do nich dostać tylko od strony morza lub starym pieszym szlakiem – tzw Szlak Błękitny.

 • La Spezia – ośrodek na Riwierze Lewantyńskiej, którego do głównych atutów należy sąsiedztwo malowniczych Cinque Terre, oraz stosunkowo niedrogie hotele i knajpki.

Geografia i przyroda


Riwiera Lewantyńska położona jest we wschodniej części Ligurii – ciągnie się od Genui, aż po granice z Toskanią. O ile Riwiera Ponente charakteryzuje się łagodną linią brzegową i kilometrami piaszczystych plaż, tak na Riwierze Lewantyńskiej wybrzeże jest bardziej poszarpane, co stwarza niezwykle malowniczy krajobraz – często możliwy do oglądania tylko ze strony łodzi rybackich. Na tym niedostępnym wybrzeżu, na stromych zboczach, w zatokach, przycupnęło wiele miasteczek, które dziś stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną.

Historia


W starożytności żyło tu plemię Ligurów, które w II w. p.n.e zostało podbite przez Rzymian. Po upadku Imperium Rzymskiego, Liguria wpierw została zdewastowana przez Gotów, potem stała się prowincją Cesarstwa Bizantyńskiego. W kolejnych wiekach była pod panowaniem kolejno Longobardów, Franków, aż wreszcie hegemonię na tym terenie zaczęła odgrywać Genua.

Sport i rekreacja


 • Osoby wypoczywające z dziećmi, nie mogą pominąć miasteczka Santa Margherita – znajduje się tu aquapark oraz wesołe miasteczko. Popularne są również rejsy statkiem, który wypływa z przystani.

 • W większości nadmorskich miejscowości znajdują się korty tenisowe oraz pola minigolfowe.

 • Istnieje też możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

 • Żeglarstwo w tej części Ligurii jest szczególnie atrakcyjne, ze względu na malownicze, poszarpane wybrzeże.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Riwiera Lewantyńska, Włochy - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  16°C
  opady:
  5.3 mm
  zachmurzenie:
  95%
  wilgotność:
  93%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1023hPa
  wiatr:
  107°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:49
  zach. słońca:
  18:28
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  10.5 mm
  wiatr:
  116°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:50
  zach. słońca:
  18:26
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.20°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  149°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:52
  zach. słońca:
  18:24
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.10°C max.17°C
  opady:
  1.9 mm
  wiatr:
  230°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:53
  zach. słońca:
  18:23
 • Intensywne opady deszczu
  min.10°C max.16°C
  opady:
  20.5 mm
  wiatr:
  224°   19 km/h
  wsch. słońca:
  07:54
  zach. słońca:
  18:21

Riwiera Lewantyńska - klimat w Włochy