Riwiera Ponente - wakacje już od 1045 zł

Na wakacje: Riwiera Ponente, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Wybrzeże Liguryjskie i Emilia/ Riwiera Ponente

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
17%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
6 km/h49°
Riwiera Ponente jest regionem geograficznym obejmującym pas wybrzeża śródziemnomorskiego położonego nad Morzem Liguryjskim. Rozciąga się od terenów na zachód od Genui aż po granice francuskie. Jest to bardzo malowniczy, pagórkowaty krajobraz porozcinany licznymi, uroczymi zatokami. Lazurowa woda wraz ze śródziemnomorskim klimatem przyciąga rzesze turystów z całego świata. Region ten, dzięki pięknym krajobrazom, zwany jest również "Riwierą Kwiatową“.

Atrakcje


 • Albenga – zabytkowe miasteczko, w starożytności będące portem Rzymian. Do dziś zachowały się romańskie budowle, zwłaszcza trzy XIII-wieczne wieże, usytuowane wokół katedy San Michele. Warto też zobaczyć baptysterium z V wieku, z unikatowymi mozaikami wewnątrz.

 • Grotte di Toirano – zespół jaskiń, udostępnionych do zwiedzania. Wewnątrz można zobaczyć ślady cywilizacji z okresu paleolitu – prehistoryczne ślady ludzkich stóp i zwierzęcych łap, oraz tzw. cmentarzysko niedźwiedzie, na którym zachowały się liczne kości i zęby tych zwierząt. W jednej z jaskiń można również podziwiać przepięknie zachowane stalaktyty i stalagmity.

Ośrodki


 • Alassio – popularna miejscowość leżąca pomiędzy San Remo a Genuą, z 4 – kilometrową plażą. Istnieje też możliwość wypożyczenia motorówek, które podwożą turystów do rezerwatu przyrody na wysepce Gallinara.

 • Finale Ligurie – jeden z lepszych, nowoczesnych kurortów na Riwierze Ponente, gwarantujący udany wypoczynek dla całej rodziny.

 • Varazze – jeden z kurortów; oferuje dobre hotele i przyjemne knajpki, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Geografia i przyroda


Riwiera Ponente lokowana jest w zachodniej część Ligurii. To cieńki pas nadmorskiej równiny, rozciągający się od Genui aż do granicy z Francją. Słynie z wielu nadmorskich kurortów i kilometrów piaszczystych plaż. Łagodny klimat sprzyja wegetacji roślin – okoliczne wzgórza pokryte są plantacjami goździków i lilii praktycznie przez cały rok.

Historia


Zachodnia część Ligurii tylko na pozór może wydawać się nieciekawa pod względem historycznym. Znajdują się tu liczne stanowiska archeologiczne, w których odkrywane są coraz to nowsze ślady cywilizacji. To właśnie w tym regionie odkryto najstarsze ślady Homo sapiens w Europie. W starożytności żyło tu plemię Ligurów, które w II w. p.n.e zostało podbite przez Rzymian. Po upadku Imperium Rzymskiego, Liguria wpierw została zdewastowana przez Gotów, potem stała się prowincją Cesarstwa Bizantyńskiego. W kolejnych wiekach była pod panowaniem kolejno Longobardów, Franków, aż wreszcie hegemonię na tym terenie zaczęła odgrywać Genua.

Sport i rekreacja


 • Riviera Ponente to idealne miejsce dla miłośników żeglarstwa.

 • Kilometry piaszczystych plaż i ciepłe morze sprawiają, że popularne są tutaj również sporty wodne (narty wodne, windsurfing), jak i plażowe.

 • Miłośnicy samotnych, pieszych wędrówek powinni zapuścić się w głąb lądu, gdzie krajobraz jest górzysty i bardziej odludny.

 • Na całej riwierze istnieją też dogodne warunki do uprawiania takich sportów jak jogging, jazda na rowerze czy konno.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Riwiera Ponente, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  17°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  17%
  wilgotność:
  71%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  102°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:12
  zach. słońca:
  20:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  62°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:11
  zach. słońca:
  20:40
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.14°C max.16°C
  opady:
  13.0 mm
  wiatr:
  53°   35 km/h
  wsch. słońca:
  06:10
  zach. słońca:
  20:42
 • Intensywne opady deszczu
  min.13°C max.15°C
  opady:
  44.1 mm
  wiatr:
  205°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  20:43
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.16°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  154°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  20:44

Riwiera Ponente - klimat w Włochy