Wybrzeże Toskanii - wakacje już od 379 zł

Na wakacje: Wybrzeże Toskanii, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Toskania i Umbria/ Wybrzeże Toskanii

Słonecznie
5°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
0 km/h68°
Nadmorska część Toskanii oferuje dużo urokliwych miast i zakątków. Livorno stanowi jeden z najważniejszych portów włoskich na skalę handlową i turystyczną. Leży nad Morzem Liguryjskim, może pochwalić się kilkoma XVIII- i XIX-wiecznymi kościołami, we wnętrzach których znajdują się dzieła znakomitych malarzy włoskich. Na przylądku Piombino wyznaczono granicę pomiędzy Morzem Liguryjskim i Tyrreńskim. Stąd wyruszają promy turystyczne w kierunku Elby, Sardynii oraz Korsyki. Centrum w miejscowości Risognano Marittimo zachowało częściowo swoje pierwotne, średniowieczne formy. Typowe dania na Riwierze przygotowywane są przede wszystkim z ryb i owoców morza – tuńczyka, sardeli, małż i skorupiaków.

Atrakcje

 • Mazzanta di Vada – wakacyjny kurort z przepiękną plażą oraz słynnymi wykopaliskami S.Gaetano i trzynastowieczną latarnią La Torre Vada.
 • Casale Marittimo – miasto z licznymi zabytkami z różnych okresów historycznych. Okolice miasta to przepiękne krajobrazy, wzgórza, gaje oliwne i winnice.
 • Naturalny Park Przyrody Rimigliano – malownicze miejsce z piękną przrodą i plażami.

Ośrodki

 • Livorno – jeden z ważniejszych włoskich portów. Miasto pełne zabytków położone jest nad Morzem Liguryjskim. To świetne miejsce dla miłośników zabytków i dobrej kuchni.
 • Pimbonio – miasto na cyplu oddzielającym Morze Liguryjskie od Terreńskiego. Znane jest z ciekawej historii i bogatego dziedzctwa kulturowego.
 • Castiglioncello – elegancki, nadmorski kurort z piękną plażą. Miasteczko wyznacza początek turystycznego wybrzeża Costa degli Etruschi.
 • Cecina – portowe miasto, turystyczny kurort słynący z zabytków, czystego morza i lasów piniowych.
 • Marina di Bibbona – świetna miejscowość na letni wypoczynek. Na turystów czekają zabytki, plaże i liczne szlaki rowerowe.
 • Castagneto di Carducci – średniowieczna miejscowość, idealna dla amatorów aktywnego wypozynku. Panują tu dobre warunki do uprawiania przeróżnych sportów.

Geografia i przyroda

Wybrzeże Toskanii ma długość 32 km i jest zróżnicowane pod względem krajobrazu: północny fragment to długie, szerokie plaże o drobnym piasku. Południowy odcinek charakteryzuje się skalistymi zatoczkami. Są to głównie zaciszne miejsca, do których można dotrzeć pieszo lub dopłynąć łodzią. Wybrzeże Toskanii to region pokryty gajami oliwnymi i winnicami. To jeden z piękniejszych regionów wypoczynkowych w Europie.

Historia

Historia prowincji wiąże się głównie z historią stolicy, Livorno. Miasto powstało w epoce renesansu i było pod władzą Medyceuszy. Livorno zostało zaprojektowane przez Bernadro Buontalenti. Port był chroniony przez wieże strażnicze. Pod koniec XVI w. Ferydnand I Medyceusz ogłosił Livorno porto franco. Gdy zaczęła się kontrreformacja na tych ziemiach ustanowiono prawo wolności religijnej. Żydzi wygnani z Hiszpanii i Portugalii właśnie na toskańskim wybrzeżu znaleźli schronienie. Tak Livorno stało się jednym z ważniejszych miast w basenie Morza Śródziemnego. Wielu cudzoziemców przeprowadziło się właśnie do tego zakątka Europy. Wśród nich byli przedstawiciele protestantyzmu. 19 marca 1606 r. Livorno uzyskuje status miasta. Tolerancja religijna miasta nie podobała się przede wszystkim Watykanowi. Doprowadziło to do wojny religijnej. Koniec XVII w. przyniósł rozwój i rozbudowę miasta. Livorno wkrótce stało się najważnijszym Toskańskim portem. Livorno doskonale współpracowało i handlowało zwłaszcza z Wielką Brytanią. Pojawiły się tu także brytyjskie domy handlowe. Dopiero wojny napoleońskie przystopowały rozwój miasta zakazując handlu z Anglią. W 1808 r. Francja zaanektowała Toskanię. 60 lat później region stał się częścią Zjednoczonego Królestwa Włoch. Gdy straciło status wolnego portu zmniejszyło się także znaczenie miasta. II wojna światowa mocno zniszczyła Livorno.

Sport i rekreacja

 • To idealne miejsce dla miłośników przyrody, spacerów.
 • Popularnością cieszą się wycieczki konne i rowerowe.
 • Region ten jest doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych.
 • Warto zobaczyć morskie tajemnice podczas rejsu łodzią ze szklanym dnem.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Wybrzeże Toskanii, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  18°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  54°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  20:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.19°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  157°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  20:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  206°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  20:13
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.12°C max.18°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  138°   30 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  20:14
 • Intensywne opady deszczu
  min.4°C max.14°C
  opady:
  20.7 mm
  wiatr:
  145°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  20:16

Wybrzeże Toskanii - klimat w Włochy