Rzym i Lacjum - wakacje już od 1198 zł

Na wakacje: Rzym i Lacjum, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Rzym i Lacjum

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
27%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
8 km/h91°
Kolebka państwa rzymskiego zawdzięcza swoją nazwę plemionom italskim Latynom, zamieszkującym ujście Tybru i Góry Albańskie. Przyjmuje się, że w 753 roku p.n.e. powstało tu miasto, które według legendy założyli dwaj bracia - Romulus i Remus. Od tej pory Rzym uznaje się za kolebkę cywilizacji europejskiej. Zabytki Wiecznego Miasta znają wszyscy – Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Fontanna di Trevi oraz Schody Hiszpańskie to główne miejsca docelowe każdej wycieczki. Oprócz tego Watykan i Kaplica Sykstyńska z freskiem Ostatniej Wieczerzy wykonanym przez Michała Anioła. Po upojeniu się stolicą Lacjum oddalmy się od niej i zanurzmy w czasy imperium rzymskiego w niedalekiej Ostii. Miasto położone u ujścia rzeki Tyber założono w IV wieku p.n.e. Do dziś zachowało ono dawną zabudowę – domy, termy, akwedukty oraz teatr. Na jednodniową wycieczkę warto wybrać się też do Tivoli, słynącego z imponującej Villi cesarza Hadriana oraz Villi d'Este otoczonej ogrodami w stylu włoskim.

Regiony

 • Region Rzymu – miejscowość słynąca z wielu wspaniałych zabytków. Nieopodal Rzymu znajduje się Castel Gandolfo – letnia rezydencja papieska.
 • Lacjum - region atrakcyjny turystycznie, można tutaj odpocząć po długim zwiedzaniu Rzymu oraz Watykanu. Znajdują się tu gorące źródła oraz malownicze miasteczka np. Sperlinga posiadające dostęp do morza i należące do Parku Narodowego Circeo.
 • Watykan – najmniejsze państwo na świecie, enklawa na terenie Rzymu, gdzie znajduje się Rezydencja Papieska powstała w miejscu gdzie około 64 roku n.e. poniósł męczeńską śmierć i gdzie został pochowany apostoł Piotr.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Rzym, Fiumicino, Lavino oraz Ladispoli.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Forum Romanum, Colosseum, Panteon, Piazza Navona, Pomnik Wiktora Emanuela II, Palatyn, Piazza di Spagna i Schody Hiszpańskie.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Rzymu, Watykan.

Geografia i przyroda

Region o powierzchni 17 203 km² leżący w środkowej części Włoch, pomiędzy Apeninami, a Morzem Tyrreńskim u ujścia rzek Tyber i Garigliano. Jest on krainą wulkanicznych jezior, gór, wąwozów oraz terenów równinnych, które porośnięte są winnicami i gajami oliwnymi. Wybrzeże regionu posiada bardzo piękne, piaszczyste plaże, natomiast obszary górzyste z najwyższym masywem Monte Terminillo 2217 m, są wspaniałymi miejscami, gdzie można uprawiać sporty zimowe.

Historia

Tereny Lacjum zamieszkiwane były od około 60 tysięcy lat, jednakże pierwsze osadnictwa sięgają VII wieku p.n.e. Wówczas północna część regionu zamieszkiwana była przez cywilizację Etrusków oraz Sabinów, którzy wtedy zajmowali się handlem i uprawą ziemi. Natomiast część południowa została skolonizowana przez Latynów, Wolsków oraz Herników. Później nastały czasy Rzymu i jego wielkiego państwa, jednakże kiedy cesarstwo zaczęło się rozpadać, region stał się centrum chrześcijaństwa. W XVI i XVII wieku do Rzymu i okolic przyjeżdżały znane osoby: artyści, architekci, którzy byli zatrudnieni przez papieży i wielkie rody. Jednakże w ciągu całej historii regionu, Lacjum było w cieniu Rzymu. Na terenach Lacjum powstawały błota pontyjskie, które powodowały malarię. Dopiero po kilkunastu latach, bagna osuszono, i poprowadzono tutaj drogi, a także unowocześniono rolnictwo na tych terenach.

Sporty i rekreacja

 • Region oferuje turystom latem jeziora i morze, gdzie można uprawiać sporty wodne, natomiast zimą, występują tutaj doskonałe warunki dla narciarzy.
 • Popularnymi sportami, które można uprawiać są: windsurfing, nurkowanie, paralotnie oraz narty wodne.
 • Potrzebny sprzęt wodny można wynająć w centrach, które znajdują się przy plażach.
 • Turyści, mogą również uprawiać piesze wędrówki, trekking, a także jazdę na rowerze i rolkach.
 • Zimą na narciarzy, snowboardzistów czekają kilkunasto – metrowe, dobrze przygotowane stoki.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Rzym i Lacjum, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  23°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  27%
  wilgotność:
  89%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  141°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  20:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  137°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  147°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  20:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.25°C
  opady:
  4.2 mm
  wiatr:
  152°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:55
  zach. słońca:
  20:19
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.13°C max.18°C
  opady:
  9.9 mm
  wiatr:
  221°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  20:20

Rzym i Lacjum - klimat w Włochy