Sardynia - wakacje już od 391 zł

Na wakacje: Sardynia, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Sardynia

Słonecznie
31°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
9 km/h250°
Sardynia - położona dokładnie w połowie drogi między Europą i Afryką - jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym, mogącą się poszczycić ponad 250 słonecznymi dniami w roku oraz bajkowym wybrzeżem. Spotkać tu można zarówno piaszczyste plaże niezastąpione dla miłośników kąpieli słonecznych jak i malownicze skalne wybrzeża stromo wchodzące w turkusową toń wody. Na przestrzeni wieków wyspa była świadkiem burzliwych losów historii, co miało ogromny wpływ na kształtowanie kultury oraz zabudowy tej przepięknej krainy. Swoje piętno odcisnęli tu Kartagińczycy, Grecy, Rzymianie, Wandalowie, Genueńczycy, Aragończycy, Katalończycy a nawet Austriacy. Dziś wyspa bardziej budzi zainteresowanie turystów, którzy na tym malowniczym lądzie mogą odnaleźć wszystko czego potrzeba do udanych wakacji - od gwarnych miast z bujnym życiem nocnym po niemal dzikie zakątki. Krajobraz Sardynii sprzyja miłośnikom sportów i aktywnego wypoczynku - wyspa stwarza idealne warunki do nurkowania, windsurfingu, wspinaczki górskiej czy trekkingu. Z przewodnikiem można się wybrać na najwyższy szczyt wyspy - La Marmora, a także udać się w rejs na zwiedzanie słynnej Groty Neptuna. Pasjonaci historii i zabytków mają z kolei do dyspozycji liczne muzea i zabytki po dawnych mieszkańcach wyspy.

Regiony

 • Północna Sardynia (Sassaria) – znajdują się tutaj malownicze miasteczka oraz tereny nadmorskie z piaszczystymi plażami.
 • Środkowa Sardynia - obszar z licznymi plażami oraz rafą koralową.
 • Południowa Sardynia (Cagliari) - region zarówno z pięknymi piaszczystymi plażami jak i interesującymi zabytkami. Jedną z najbardziej znanych plaż jest Costa Rei.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Cagliari, Sassari, Nuoro, Alghero, Olbia, Oriastano.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: XVI wieczna Torre di Porta Terra, Narodowe Muzeum Archeologiczne, amfiteatr z II wieku.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Południowa Sardynia (Cagliari), Północna Sardynia (Sassaria)

Zobacz oferty:

Geografia i przyroda

Tereny wyspy są bardzo zróżnicowane, we wnętrzu jej znajdują się pofałdowane wyżyny, które porośnięte są dzikimi odmianami tymianku, opuncji i dębów. Natomiast, na zachodzie występują obszary całkowicie płaskie, gdzie rosną warzywa i owoce. Sardynię tworzą także góry i wybrzeże, które jest pełne zacisznych zatoczek, występują tutaj długie piaszczyste plaże, a morze posiada urzekający świetlisty kolor. Góry Gennargentu z najwyższym szczytem mającym 1834 m n.p.m., na północnym wschodzie regionu rozciągają się, aż do samego morza.

Historia

Region w czasach starożytnych został zamieszkiwany przez rodzimą ludność oraz fenickich żeglarzy, którzy na wybrzeżu zbudowali porty handlowe. Niestety w 509 roku p.n.e. z powodu nieporozumień pomiędzy żeglarzami a ludnością, wybuchła wojna. Fenicjanie na pomoc wezwali Kartaginę i dzięki temu, wyspa stała się podległa Kartaginie. Podczas kolejnych wojen, tym razem z Republiką Rzymską, tereny zostały zajęte przez Rzymian. Wówczas, w tym okresie, Sardynia zaczęła się doskonale rozwijać. Powstawały tutaj kolejne porty oraz nabrzeżny pas fortyfikacji. Niestety w 465 roku n.e. nastały gorsze czasy, wyspą kolejno zaczęły rządzić Wandalowie, Genueńczycy i władcy z Pizy. Dopiero po kilku stuleciach, kiedy Sardynia dostała się pod panowanie dynastii sabaudzkiej, stała się częścią Republiki Włoch.

Sport i rekreacja

 • Na terenie znajdują się wspaniałe piaszczyste plaże, posiadające łagodne zejście do morza. Nadmorskie kurorty oferują swoim gościom wiele wspaniałych atrakcji.
 • Popularnymi sportami wodnymi są: windsurfing, kitesurfing, narciarstwo wodne, a także paralotniarstwo.
 • Można również jeździć na rowerze, konno oraz udawać się w piesze wędrówki i uprawiać trekking.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Sardynia, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  31°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  38%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  282°   23 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:51
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  215°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:51
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  148°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:52
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.26°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  138°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:52
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.31°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  147°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:52

Sardynia - klimat w Włochy