Wschodnia Sycylia (Mesyna) - wakacje już od 927 zł

Na wakacje: Wschodnia Sycylia (Mesyna), Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Sycylia/ Wschodnia Sycylia (Mesyna)

Częściowe zachmurzenie
13°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1026 hPa
Wiatr:
4 km/h100°
Do regionu Messyny należą Wyspy Liparyjskie, będące tworami wulkanicznymi i cieszące się dużą popularnością ze względu na zachwycające krajobrazy. Kolejnym miejscem licznie obleganym przez turystów jest Taormina z zachowanym teatrem grecko-rzymskim, piękną barokową fontanną i pałacem Palazzo Corvaja. Godne uwagi są także takie miejsca jak naturalne kaniony Gole dell'Alcantara, wspaniałe krajobrazy górskie – Peloritani oraz park dei Nebrodi. Na wybrzeżu leży wiele renomowanych kąpielisk (Patti, Capo d'Orlanda, Giardini Naxos) oraz archeologiczne miejsce Tindari z teatrem greckim.

Atrakcje

 • Mesyna – sycylijskie miasto z wieloma zabytkami, warto zobaczyć: regionalne Muzeum, kościół Santissima Annunziata dei Catalani oraz fontannę del Nuttuno.
 • Etna – wulkan usytuowany na wschodnim wybrzeżu Sycylii, dzięki kolei Circumetnea, która objeżdża wulkan, można go dookoła zwiedzić.
 • San Sabo - antyczne miasteczko znane z piaskowych gór, doskonała baza do uprawiania licznych sportów.
 • San Giovanni La Punta – wioska słynąca z upraw cytrusów, oliwek oraz winorośli.

Ośrodki

 • Catania – nadmorska okolica, leżąca w pobliżu wulkanu Etna.
 • Giardini Naxos – nadmorska miejscowość oferująca piaszczyste plaże, luksusowe hotele oraz parki rozrywki i eleganckie restauracje.
 • Sant'Alessio Situlo – turystyczna miejscowość, jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pobliskich miasteczek.
 • Milazzo - kurort z piękną plażą oraz pobliżu wiele dobrze wyposażonych campingów.

Geografia i przyroda

Prowincja Messyna graniczy od północnego- zachodu z Morzem Jońskim. Od prowincji Enna i Palermo oddzielona jest masywem gór Nebrodi lub Caronie, który przecina prowincję z północnego zachodu na południowy wschód. Pod względem geograficznym i przyrodniczym prowincja Messyna jest bardzo różnorodna. Występują tutaj tereny górzyste oraz równinne z malowniczymi miasteczkami. Na terenach górzystych można spotkać się z wieloma gatunkami roślin oraz dzikiej zwierzyny. Panuje tam klimat śródziemnomorski, a we wnętrzu regionu kontynentalny.

Historia

Messyna została założona około połowy VIII w.p.n.e. przez piratów z Halkidy, którzy nadali jej nazwę Zancle, być może od kształtu portu przypominającego kosę. W V w.p.n.e. nazwa została zmieniona już na Messyne. Okres rozkwitu Messyna osiągnęła w epoce greckiej i rzymskiej, zaś podbój Arabów w 843r, zapoczątkował jeden z najmroczniejszych okresów historii miasta, kiedy to pory zawiesił swoja działalność a centrum miasta prawie zupełnie się wyludniło. W raz z najazdem Normanów Messyna powraca do chrześcijańskich korzeni, ożywia i staje się jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków handlowych na Morzu Śródziemnym. Od XVI w. kwitnie przemysł jedwabniczy. Rozwój miasta został powstrzymany przez epidemie zarazy i trzęsienia ziemi z roku 1783 i 1908, które obróciły w ruinę miasto i pochłonęły kilka tysięcy ofiar. Wówczas życie ekonomiczne i społeczne miasta uległo głębokiej przemianie: działalność związana bezpośrednio z portem stopniowo słabła i kierowała się w stronę sektora usługowego. Podczas II wojny światowej zaciekłe bombardowania w roku 1943 okaleczyły wizerunek miasta , które po raz kolejny zostało zmuszone do mozolnej odbudowy. Obecnie nowoczesny styl urbanistyczny miasta wkomponowują się obiekty architektoniczne ocalałe z trzęsień ziemi i bombardowań.

Sport i rekreacja

 • Na terenie gdzie występują łagodne wzgórza, gdzie uprawia się turystykę pieszą jak i rowerową.
 • Miłośnicy aktywnego wypoczynku w nadmorskich kurortach mogą uprawiać różnego rodzaju sporty wodne: narciarstwo wodne, windsurfing itp. Ponadto na plaży znajdują się liczne centra, gdzie wypożycza się potrzebny sprzęt.
 • Życie Messyny urozmaicone jest wieloma wydarzeniami religijnymi i świeckimi, które gromadzą licznych uczestników i obserwatorów. 14 sierpnia odbywa się pochód w którym Mata i Grifone- legendarni założyciele miasta- wiezieni są na olbrzymich koniach.
 • W pierwszej połowie sierpnia odbywają się Międzynarodowe Targi Handlowe.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Wschodnia Sycylia (Mesyna), Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  13°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  58%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1026hPa
  wiatr:
  316°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:21
  zach. słońca:
  17:14
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.14°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  264°   11 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  17:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  173°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  17:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  142°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:19
  zach. słońca:
  17:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  141°   20 km/h
  wsch. słońca:
  07:19
  zach. słońca:
  17:18

Wschodnia Sycylia (Mesyna) - klimat w Włochy