Sycylia - wakacje już od 1008 zł

Na wakacje: Sycylia, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Sycylia

Częściowe zachmurzenie
20°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
0 km/h70°
Największa wyspa na Morzu Śródziemnym o powierzchni 25 400 km2, leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddzielona jest Cieśniną Mesyńską. Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest słynny wulkan Etna (3 323 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski. Krajobraz Sycylii jest pełen kontrastów dlatego też zapewnia wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Z łagodnego, słonecznego wybrzeża Cefalu można w niespełna godzinę dotrzeć do zaśnieżonego łańcucha górskiego Madonie. Aby dobrze poznać wyspę najlepiej przebyć ją pieszo, na koniu lub na rowerze. Będąc na Sycylii nie sposób nie wybrać się na wycieczkę po wulkanach Etnie lub Wezuwiuszu.

Regiony

 • Wyspy Eolskie (Liparyjskie) – wyspy z dobrze rozwiniętą bazą turystyczną, chętnie odwiedzane przez turystów. Ich nazwa wywodzi się z mitologii zamieszkiwał tam król wiatrów. Wyspy te stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych w całych Włoszech, dzięki pięknemu morzu, nieskalanej, często osobliwej, przyrodzie, jak np. na Vulcano, z czarną plażą lawową.
 • Wschodnia Sycylia (Mesyna) - region posiadający czyste, piaszczyste plaże oraz dużo godnych uwagi zabytków.
 • Zachodnia Sycylia (Palermo) – warto tutaj zobaczyć: Teatr Masimo, Fontannę Pretoria, bramy wjazdowe, a także Katedrę – Il Duomo.
 • Środkowa Sycylia - zróżnicowany krajobrazowo teren, na którym znajdują się obszary zielone jak i starożytne miasteczka.
 • Południowa Sycylia (Syrakuzy) – malowniczy obszar z dobrze rozwinięta architekturą turystyczną oraz wieloma zabytkami.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Syrakuzy, Noto, Mesyna, Palermo, Catania, Etna, Trapani
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: barokowe budynki wśród Palazzo Spadaro, świątynia Ateny z V w. p.n.e., Muzeum Archeologiczne, katedra San Lorenzo, Fontanna d’Orione
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wschodnia Sycylia (Mesyna), Zachodnia Sycylia (Palermo)

Geografia i przyroda

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym o powierzchni 25 400km2, leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddzielona jest Cieśniną Masyńską. Wyspę zamieszkuje około 5 milionów mieszkańców. Razem z wyspami: Wyaryjskie , Egady, Wyspy Pelagijskie i Pantelleria tworzy od 1946 roku region autonomiczny we Włoszech(o powierzchni 25,7 tys. km² i 5,1 mln ludności). Najwyższym wzniesieniem na wyspie jest słynny wulkan Etna (3 323 m n.p.m.). Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski. Rozbudowna sieć rzeczna, największe to: Salso, Simeto, Platani.
Wnętrze wyspy jest bardzo różnorodne, występują tam miasteczka wzniesione na górskich skałach oraz równiny poprzeplatane łańcuchami gór, gdzie można spotkać dziką zwierzynę oraz kwitnące i urokliwe kwiaty.

Historia

Sycylia w dawnych czasach była najważniejszym krajem świata antycznego. Nazwa wyspy Sikelia wywodzi się od ludu, który się na niej osiedlił Sikanów. Wyspę zamieszkiwali Fenicjanie oraz od 743r.p.n.e. Grecy. To właśnie Grecy założyli najpiękniejsze miasta na terenie Sycylii min.: Syrakuzy, Katanie, Taormine, Gele, Agrigento. W miastach tych wznieśli wiele budowli min.: teatry, świątynie, które składają się na cenne dziedzictwo kulturalne antycznej Sycylii. W 241r.p.n.e. Wyspa przeszła pod władanie Rzymian, którzy w odróżnieniu do Greków systematycznie ją okradali i zmieniali na spichlerz zaopatrujący Rzym. Od tej pory Sycylia ubożała w dzieła sztuki, architekci przebudowują greckie teatry, powstałe do przedstawień komediowych i tragedii, w areny do walk gladiatorów i zwierząt. W 1061r zaczyna się podbój wyspy przez Normanów, którzy potrafili zintegrować różne kultury obecne na wyspie: normańską, grecką, muzułmańską, żydowską. Po Grekach i Muzułmanach zaczyna się trzeci rozdział w historii Sycylii, tzn. królestwo sycylijsko- normańskie, wieloetniczne i wielokulturowe. W 1302r. Aragończycy zajmują Sycylie i w ten sposób zaczyna się najdłuższy w dziejach wyspy okres panowania aragońsko- hiszpański, który kończy się dopiero w 1713r. W roku 1815 w wyniku postanowień Kongresu Wiedeńskiego Sycylia staje się Królestwem Obojga Sycylii jest powierzona Burbonom z Neapolu. W 1860r. przybiła do Sycylii „Wyprawa na czele Tysiąclecia” pod dowództwem Garibaldiego, który uwalnia ją od Burbonów. W rok później dzięki referendum Sycylia staje się częścią państwa włoskiego. Ostatnim dużym wydarzeniem w dziejach wyspy jest przybycie w 1948r. do Sycylii sojuszników: Amerykanów, Anglików, nowozelandczyków, Australijczyków i polaków, którzy uwolnili wyspę od faszystów.

Warto zobaczyć

 • Agrigento – Pizza Armeria urocze miasteczko z wąskimi, schodkowymi uliczkami ukazuje wiele średniowiecznych, ciekawych budowli. Opactwo Santo Spirito, Kościół Santa Maria dle Greci, katedry oraz doliny światyń: światynie Junony (z V w. p.n.e), Zgody i Herkulesa ( z VI w. p.n.e) i Muzeum Archeologiczne.
 • Cefalu – malowniczo połozone miasteczko na wysokiej skale, nad brzegiem morza. Znajdują się tu dwa najwyższej wagi arcydzieła sztuki włoskiej: Portret nieznajomego mężczyzny, namalowany w 1470 roku przez Antonello da Messina, przechowywany w Muzeum Fundacji Mandralisca, oraz wspaniała katedra normandzka, której absydę wzbogacają mozaiki bizantyjskie z 1148 r.
 • Montreale – słynie ze swej przepięknej katedry, została ona ufundowana w 1174 r. przez Wilhelma II. Portal pod portykiem oraz drzwi wykonane z brązu przez Bonnano Pisano, są przykładem dzieł o wykwintnej fakturze.
 • Trapani – miasto bogate jest w znaczące zabytki architektoniczne. Na uwagę zasługuje przede wszystkim czternastowieczne Santuario del Annunziata, przebudowane w roku 1760, przy którym stoi potężna szesnastowieczna dzwonnica barokowa. Wiele jest w okolicach Trapani miejscowości godnych zwiedzania. Wśród nich zniszczona Segesta, w gminie Calatafimi, gdzie znajduje się wyjątkowa świątynia dorycka z V wieku p.n.e., wspaniale zachowana, a także bardzo antyczne Erice oraz kolosalne ruiny greckiej miejscowości Salinos, dziś Selinunte.
 • Syrakuzy – słyna z licznych zabytków: greckiego teatru, uznawanego za jeden z największych (138 metrów średnicy), Latomie, kamieniołomy więzienne z fantastycznymi grotami i wnękami, oraz tzw. “Uchem Dionizosa” (65-metrowa szczelina w kształcie ucha), zamek Eurialo zbudowany w 402 roku p.n.e., Fontanna Aretuzy oraz katedra di Santa Maria del Piliero o delle Colonne, doskonały przykład baroku sycylijskiego.
 • Palermo– stolica Sycylii, jeden z najwiekszych i najwaniejszych włoskich portów.Słynie ona z takich obiektów jak: Katedry, przebogato zdobione Palazzo del Normani, normańskie kościoły: La Martorana i San Giovanni degli Eremiti, barokowa światynia San Giuseppe dei Teatini i Santa Caterina, muzeum sztuki i archeologiii.
 • Narodowy Park Etna– Etna to najwyższy wulkan na kontynencie europejskim, wznosi sie na 3340km n.p.m

Zobacz oferty:

Sport i rekreacja

 • Krajobraz Sycylii jest pełen kontrastów dlatego też zapewnia wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Z łagodnego, słonecznego wybrzeża Cefalu można w niespełna niecałej godziny dotrzeć do zaśnieżonego łańcucha górskiego Madonie. Aby dobrze poznać wyspę najlepiej przebyć ją pieszo, na koniu lub na rowerze, albo przepłynąć morze kanoa lub żaglówką.
 • Sycylia to eden ze swoimi trzema parkami i 98 rezerwatami przyrody o powierzchni prawie 265hektarów. Będąc na Sycylii nie sposób nie wybrać się na wycieczkę po wulkanach Etnie lub Wezuwiuszu.
 • Na wyspach znaleźć można rozmaite plaże - od pokrytych złotym piaskiem, przez piaszczysto-żwirowe i żwirowo-kamieniste po kamieniste - większość jednak z nich posiada doskonałe zaplecze w postaci wypożyczalni leżaków, parasoli czy rozmaitego sprzętu wodnego a także plażowych kafejek, barów i tawern. Obok tych świetnie przygotowanych na przyjęcie turystów są także na wyspach liczne dzikie zakątki gdzie można bardziej kameralnie spędzić czas.
 • Nadmorskie kurorty oferują swoim gościom wiele wspaniałych atrakcji. Najpopularniejszymi sportami wodnymi są: windsurfing, kitesurfing, narciarstwo wodne, a także paralotniarstwo.

Gastronomia

Kuchnia sycylijska zawdzięcza swoje bogactwo sztuce kulinarnej najeźdźców oraz kreatywności Sycylijczyków. W kuchni tej mamy ponad 50 typów ryb, od neonata aż do tuńczyka, i różne typy mięs. Od przystawek, przez pierwsze, drugie, trzecie aż do setek sposobów przyprawiania makaronu, gotowania, smażenia, pieczenia i marynowania. Kuchnia sycylijska zaskakuje swoja różnorodnością. Nie tylko każda prowincja ale także każe miasto, a nawet małe miasteczka górskie nie zdradzają recept swoich specjalności i nawet chleb ma inny smak, tak jak inny jest wydźwięk dialektu. To co wprawia w zdumienie jest współistnienie dwóch kuchni równoległych i rywalizujących ze sobą: biednych i bogatych, wieśniaków i baronów. Obie kuchnie wzbogaciły się w nowe elementy, ale zachowały swoje cenne właściwości do dzisiaj, bez intencji pomieszania się.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Sycylia, Włochy - prognoza pogody

 • Pochmurno
  21°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  68%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  135°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  20:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  98°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  20:03
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  145°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  20:04
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  131°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:04
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  121°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  20:05

Sycylia - klimat w Włochy