Trydent (Trentino) - wakacje już od 491 zł

Na wakacje: Trydent (Trentino), Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Trydent-Górna Adyga i Dolomity/ Trydent (Trentino)

Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
16°C
Opady:
2.9 mm
Zachmurzenie:
78%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
7 km/h182°
Region leży w Alpach Wschodnich, których najwyższym szczytem jest Ortler, a główną rzeką Adyga. Jej stolica – Trydent to miasto o bogatej historii, którą można poznać podczas wizyty w zamku Castello del Buonconsiglio oraz w muzeach, których tu z pewnością nie brakuje. Miały tu miejsce ważne w historii wydarzenia, o których świadczą do dziś wspaniałe budowle i liczne pamiątki. To właśnie tutaj odbył się Sobór Trydencki w XVI wieku. Rzymska część miasta o nazwie Tridentum wciąż kryje w sobie wiele tajemnic, które po części odkrywane są przez prace archeologiczne w specjalnie wyznaczonych strefach.

Atrakcje

 • Trydent – stolica regionu Trydent-Górna Adyga. Warto zobaczyć tu XII-wieczną, romańską katedrę San Vigilio, Castello del Buonconsiglio – zamek będący w przeszłości rezydencją biskupią a obecnie mieszczący dwa muzea. Przed świętami Bożego Narodzenia w mieście odbywa się też uroczy jarmark świąteczny.
 • Rovereto – największą atrakcją tego uroczego miasteczka jest zbudowany w czasie dominacji weneckiej w XIV w. zamek, który mieści obecnie Museo Storico Della Guerra – muzeum poświęcone wojnom wszystkich epok. Na dachu zamku znajduje się zaś Dzwon Poległych, jeden z największych we Włoszech.
 • Castel Beseno – największa fortyfikacja regionu. W minionych epokach zamek strzegł zbiegu trzech alpejskich dolin.

Ośrodki

 • Madonna di Campiglio – jeden z najsłynniejszych ośrodków narciarskich w Dolomitach. Z miasteczka odchodzą we wszystkich kierunkach szlaki górskie i wyciągi narciarskie.
 • Cogolo di Pejo– ośrodek posiada bogatą ofertę tras narciarskich na prawie bezdrzewnych stokach oraz liczne miejsca noclegowe w atrakcyjnych cenach.
 • Dimaro – miasteczko położone na wysokości 772 m.n.p.m. w pobliżu Folgaridy i Marillevy.
 • Folgarida - stanowi ważny ośrodek narciarski w dolinie Val di Sole. Obszar ten połączony jest siecią wyciągów z Marillevą, tworząc w ten sposób jeden system tras narciarskich wraz z najbardziej znanym ośrodkiem zimowym - Madonną di Campiglio.
 • Mezzana - miejscowość oszpecona jest wieloma betonowymi ośrodkami wypoczynkowymi. Nie mniej jednak w pobliżu znajduje się wiele doskonale przygotowanych tras zjazdowych.
 • Marilleva - rozległy teren narciarski, na którym w zimowym szczycie urlopowym panuje spory tłok. Na dwóch stacjach narciarskich Marilleva 900 i Marilleva 1400 jest do dyspozycji ponad 50 km doskonale przygotowanych tras zjazdowych.
 • Pejo Fonti – oprócz znajdujących się w pobliżu terenów narciarskich dodatkową atrakcją są tu wody termalne.

Geografia i przyroda

Region Trydentu położony jest na południowych obrzeżach Alp, które otwierają się tutaj na Nizinę Padańską i Jezioro Garda. Sam region jest głównie górzysty (77% terenu leży powyżej 1000 m.n.p.m), Alpy są jednak poprzecinane urokliwymi dolinami (Val di Sole, Val di Fiemme, Valle di Primiero). Stąd też zróżnicowane warunki klimatyczne: na większych wysokościach panuje ostrzejszy klimat alpejski, w dolinach jest on natomiast znacznie łagodniejszy. W sezonie zimowym zawsze można znaleźć tu doskonałe warunki narciarskie.

Historia

Historia regionu zaczyna się ok. 2000 lat p.n.e. To z tego okresu pochodzą najstarsze znalezione świadectwa osadnictwa na tych terenach. W I w. p.n.e. obszar został podbity przez Rzymian. To oni nadali głównemu miastu regionu nazwę Trydentum. Od IX w region stanowił część Cesarstwa Ottonów niemieckich. W latach 1545-1563 w Trydencie obradował skierowany przeciwko reformacji Sobór Trydencki, którego ustalenia w znacznej mierze obowiązywały w Kościele aż do niedawnego Soboru Watykańskiego II. W czasie I wojny światowej w regionie toczyły się zacięte walki pomiędzy wojskami Królestwa Włoskiego i Austro-Węgier. Od 1972 obszar ten jest częścią autonomicznego regionu Trydent-Górna Adyga.

Sport i rekreacja

 • Region oferuje mnóstwo doskonale przygotowanych stoków narciarskich, a dzięki współpracy pomiędzy poszczególnymi ośrodkami istnieje możliwość wykupienia łączonego skipassu.
 • Turystykę górską można uprawiać tu też latem na licznych oznakowanych szlakach o różnym stopniu trudności.
 • Na południu w region wcina się Jezioro Garda, na którego brzegach można korzystać z licznych kąpielisk.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Trydent (Trentino), Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  16°C
  opady:
  12.9 mm
  zachmurzenie:
  78%
  wilgotność:
  84%
  widoczność:
  7 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  130°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  19:10
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.16°C
  opady:
  13.9 mm
  wiatr:
  194°   3 km/h
  wsch. słońca:
  07:06
  zach. słońca:
  19:08
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.4°C max.17°C
  opady:
  18.0 mm
  wiatr:
  125°   4 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  19:06
 • Przejściowe ulewne opady deszczu
  min.0°C max.15°C
  opady:
  74.5 mm
  wiatr:
  120°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  19:04
 • Przejściowe opady deszczu
  min.-1°C max.8°C
  opady:
  0.7 mm
  wiatr:
  135°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:09
  zach. słońca:
  19:02

Trydent (Trentino) - klimat w Włochy