Umbria - wakacje już od 797 zł

Na wakacje: Umbria, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Toskania i Umbria/ Umbria

Częściowe zachmurzenie
21°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
17 km/h220°
Umbria - nie bez kozery zwana „zielonym sercem Italii”, ze względu na olbrzymie kompleksy leśne - przyciąga turystów nie tylko swoim malowniczym krajobrazem, ale także średniowiecznym klimatem miast - Perugii, Orvieto i przede wszystkim Asyżu. Rodzinne miasto św. Franciszka, będące jednocześnie miejscem jego pochówku, jest chętnie odwiedzane zarówno przez pielgrzymów jak i miłośników romańskiej architektury i sztuki, której wspaniałe przykłady można podziwiać w miejscowych bazylikach i licznych muzeach. W rejonie zachowały się także pamiątki po przedrzymskich mieszkańcach tej malowniczej krainy - Umbrach, którym region zawdzięcza swoją nazwę. Rozległe Jezioro Trazymeńskie, świadek klęski wojsk rzymskich podczas II wojny punickiej, obecnie jest niezastąpionym miejscem do uprawiania sportów wodnych a także spokojnego, relaksującego odpoczynku. Dzięki sąsiedztwu z Toskanią i Lacjum prowincja ta stanowi świetną bazą wypadową do dalszej eksploracji słonecznej Italii.

Atrakcje

 • Jezioro Trazymeńskie – popularne miejsce wakacyjnego odpoczynku. Czyste wody i piękna przyroda zapewni relaks zmęczonym turystom. Nad tym jeziorem miała miejsce jedna z ważniejszych bitew II wojny punickiej.
 • Asyż - wzniesiony na stromym wzgórzu Asyż słynie przede wszystkim z Bazyliki Św. Franciszka składającej się z Kościoła Dolnego i Kościoła Górnego.
 • Todi – urocza mijescowość ze średniowieczną atmosferą. Na uwagę zasługują przede wszystkim jedne z najpiękniejszych włoskich renesansowych kościołów Santa Maria Della Consolazione i romańska katedra, stojąca przy Pizza del Popolo.
 • Sopoleto – miasto starsze od Rzymu, którego historia zaczyna się w III w. p.n.e. To idealne miejsce dla miłośników starożytnych zabytków.
 • Pozo di San Patrizio – studnia w Orovieto. Zabytek pochodzi z XVI w. mierzy ponad 50 m głębokości i 13 szerokości. Została zbudowana na wypadek oblężenia. Studnia opleciona jest dwoma klatkami schodowymi których okna wychodzą prosto na szyb, dzięki czemu nie musiała być dodatkowo oświetlana.
 • Podziemne miasto – w Orovieto to system korytarzy wykutych w tufie, mająca służyć jako schron.
 • Perugia – stolica regionu pełna zabytków pochodzących z różnych wieków. To turystyczne miasto jest również ośrodkiem akademickim.

Ośrodki

 • Tuoro sul Trasimeno – malownicze miasteczko na wzgórzu, otoczone fortyfikacjami. To także typowo turystyczna miejscowość nad Jeziorem Trazymeńskim. Małe, kameralne plaże pokryte złotym piaskiem przyciągają wielu turystów.
 • Passignano sul Trasimeno – wakacyjna, wypoczynkowa miejscowość nad Jeziorem Trazymeńskim.
 • Monte del Lago – miasteczko nad Jeziorem Trazymeńskim z przepięknymi plażami. Z kurortu blisko do Perugii, Todi, Cortony, lub nieco dalej do Asyżu, Gubbio czy Urbino.
 • Collazzone - wyjątkowo malownicze, murowane, średniowieczne miasteczko, położone na wzgórzu. Colazzone to cicha i spokojna miejscowość, w której żyje się głównie z rolnictwa i agroturystyki.

Geografia i przyroda

Umbria zwana jest „zielonym sercem Italii”, ze względu na olbrzymie kompleksy leśne. Ten region charakteryzuje się malowniczym krajobrazem. Umbria położona jest w centralnej części kraju. Od zachodu graniczy z Toskanią, od południa z Lacjum a od wschodu z Marche. Prawie cała powierzchnia regionu jest górzysta lub pagórkowata. Nizinne tereny stanowią zaledwie 6% Umbrii. Najwyższe wzniesienie, Monte Vettore, mierzy 2476 m. Umbrię tworzą dwie prowincje: Perugia oraz Terni. Przez region przepływa Tyber. Umbria jest bardzo zielonym regionem. Rosną tu głównie winorośle i gaje oliwne. Klimat jest ciepły latem i łagodny zimą w Dolinie Tybru, a dość ostry w górach. Dużą część terytorium pokrywają lasy dębowe zamieszkiwane przez sarny, jelenie i inna zwierzynę.

Historia

Historia regionu zaczęła się, gdy Umbria była krainą historyczną w Antycznej Italii. Nazwa pochodzi od Umbrów, starożytnego ludu, który zamieszkiwał te ziemie na cztery wieki przed naszą erą. Z czasem Umbrowie zostali wyparci przez Etrusków. Umbria będąca skrzyżowaniem dróg między północą a południem, wschodem a zachodem. Region został zaludniony dość szybko, bo w paleolicie i neolicie. Etruskowie założyli Perugię. Podczas II wojny punickiej miała miejsce ważna bitwa – Nad Jeziorem Ta W Średniowieczu w Umbrii narodził się święty Franciszek. W XIV w. Umbria znalazła się pod władzą papieską. Do Królestwa Włoch region przyłączono znowu w 1860 r.

Sport i rekreacja

 • To idealne miejsce dla miłośników przyrody, spacerów.
 • Popularnością cieszą się wycieczki konne i rowerowe.
 • Region ten jest doskonałym miejscem dla miłośników agroturystyki.

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro.
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Umbria, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  21°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  56%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  169°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  20:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  200°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  133°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  20:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.14°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  149°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:55
  zach. słońca:
  20:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.25°C
  opady:
  3.6 mm
  wiatr:
  164°   25 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  20:20

Umbria - klimat w Włochy