Dolina Valle d'Aosta - wakacje już od 739 zł

Na wakacje: Dolina Valle d'Aosta, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Piemont i Dolina Aosty/ Dolina Valle d'Aosta

Pochmurno
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
100%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
0 km/h114°
Valle d'Aosta jest maleńkim regionem autonomicznym we Włoszech północno-zachodnich. Graniczy z Francją i Szwajcarią, a po stronie włoskiej z regionem Piemont. Jest najmniejszym i najrzadziej zamieszkanym rejonem włoskim. Obszar jest jednak licznie odwiedzany przez turystów z całego świata, którzy wybierają go ze względu na jego atrakcyjne położenie. Obejmuje on bowiem najwyższe partie Alp włoskich oraz francuskich, wraz ze szczytem Mont Blanc. Stolicą regionu jest miasto Aosta – idealne miejsce dla miłośników narciarstwa chcących poszusować po najwyżej położonych w Europie trasach. Region oferuje łącznie ponad 250 km tras zjazdowych i świetną infrastrukturę turystyczną.

Atrakcje


 • Gressoney La Trinite – spokojna miejscowość na końcu doliny Val Gressoney, skąd wychodzi wiele malowniczych szlaków pieszych, np. do górskiego stawu Gabiet.

 • Park Narodowy Gran Paradiso – drugi co do wielkości park narodowy we Włoszech, uważany również za jeden z najpiękniejszych.

 • Mała przełęcz św. Bernarda – przełęcz położona na wysokości 2188 m. n.p.m. w Alpach Graickich, tuż przy włoskiej granicy z Francją. Jest popularnym celem wspinaczkowych, a zimą przełęcz dostępna jest dla narciarzy.

Ośrodki


 • Courmayeur – najbardziej popularny ośrodek narciarski w regionie. Trasy narciarskie nie należą do najtrudniejszych, stąd jest to dobre miejsce również dla początkujących. Niedaleko stąd odchodzi również kolejka linowa do Chamonix.

 • La Thuile- duża miejscowość wypoczynkowa, skąd wychodzi pieszy szlak na Testa d’ Arpy – punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na całą dolinę aż po Mont Blanc.

 • Aosta – stolica regionu; świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy.

 • Valsavarenche – miejscowość położona w dolinie o tej samej nazwie, jest punktem początkowym wielu szlaków w P.N. Gran Paradiso.

Geografia i przyroda


Dolina Aosta to jeden z najbardziej malowniczych regionów Włoch, leżący w cieniu najwyższych szczytów Europy jak Mont Blanc, Monte Rosa, czy Matterhorn. Przez dolinę przepływa rzeka Dora, która dzieląc cały region, dochodzi aż do Mont Blanc i granicy francuskiej. Przy brzegach rzeki Dora, położone są zamki lokalnych feudałów. Wycieczki do nich, wśród malowniczych widoków, są największą atrakcją tego maleńkiego regionu.

Historia


W starożytności tereny te zamieszkane były przez plemiona Celtów. Miasto Aosta powstało w I w. p.n.e. przez Rzymian, którzy założyli tutaj swój obóz wojskowy. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Aosta stała się celem najazdów kolejno: Longobardów, Gotów, później również Franków. W średniowieczu Aosta pozostawała w rękach Sabudów i ulegał wpływom po obu stronach Alp. Dopiero w XVI wieku region ten znalazł się w strefie wpływów włoskich, a w XIX wieku wraz z Piemontem odegrał kluczową rolę w Zjednoczeniu Włoch.

Sport i rekreacja


 • Dolina Aosta zaliczana jest do głównych destynacji miłośników turystyki pieszej, trekkingu i wspinaczki. Są tutaj zarówno proste, a bardzo malownicze szlaki, jak również trudniejsze, typowo wspinaczkowe.

 • W okolice Mont Blanc czy Matterhorn można podjechać kolejką linową.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Dolina Valle d'Aosta, Włochy - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  13°C
  opady:
  1.5 mm
  zachmurzenie:
  100%
  wilgotność:
  68%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  95°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:58
  zach. słońca:
  18:32
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.-2°C max.6°C
  opady:
  59.8 mm
  wiatr:
  149°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:59
  zach. słońca:
  18:30
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.3°C max.12°C
  opady:
  2.9 mm
  wiatr:
  194°   3 km/h
  wsch. słońca:
  08:00
  zach. słońca:
  18:29
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  190°   2 km/h
  wsch. słońca:
  08:02
  zach. słońca:
  18:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.14°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  236°   3 km/h
  wsch. słońca:
  08:03
  zach. słońca:
  18:26

Dolina Valle d'Aosta - klimat w Włochy