Veneto - Wenecja Euganejska - wakacje już od 720 zł

Na wakacje: Veneto - Wenecja Euganejska, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Veneto i Friuli/ Veneto - Wenecja Euganejska

Słonecznie
8°C
Opady:
0.4 mm
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1031 hPa
Wiatr:
22 km/h70°
Wenecja Euganejska (wł. Veneto) położona we wschodniej części Niziny Padańskiej nad Zatoka Wenecką, jest jednym z najchętniej odwiedzanych rejonów w Italii. Na przestrzeni wieków swoje piętno odcisnęli tu starożytni Wenetowie, cesarski Rzym, Bizancjum, Hunowie, Cesarstwo Karolingów i Austro-Węgry. Bogactwo dziedzictwa kulturowego jest dostrzegalne już na pierwszy rzut oka zarówno w architekturze, sztuce jak i kuchni, pełnej orientalnych przypraw - „zdobyczy” dalekomorskich kupców weneckich. Perłą tego regionu jest oczywiście Wenecja - zwłaszcza jej stara część słynąca z Ponte Rialto, Pałacu Dożów, okazałej bazyliki i placu św. Marka - zwanego w okresie napoleońskim „największym salonem Europy”. Nietypowy plan tego średniowiecznego miasta, jego budowa na palach wbitych w malowniczą zatokę stały się z czasem główną atrakcją tego regionu. W regionie koniecznie należy zwiedzić także jeden z najstarszych europejskich uniwersytetów znajdujący się w Padwie, a także Weronę - miasto Romea i Julii rozsławione przez Szekspira. Do Wenecji Euganejskiej należy także niewielki obszar jeziora Garda - mekki miłośników wszelkich sportów wodnych, paralotniarstwa i wspinaczki górskiej.

Atrakcje


 • Vicenza – jej najbardziej imponującym zabytkiem jest XVI-wieczna Bazylika projektu Andrea Palladia.

 • Werona – miasto znane z Romea i Julii Szekspira. Oprócz Domu Julii, który jest celem wszystkich turystów odwiedzających Weronę, warto zobaczyć również Arenę – bardzo dobrze zachowany rzymski amfiteatr z I w. n.e.

 • Padwa – największą atrakcję miasta stanowi przepiękna Bazylika św. Antoniego, gdzie znajduje się grób i relikwie świętego. Poza Bazyliką, koniecznie trzeba przejść się po Starym Mieście, oraz zobaczyć jeden z najstarszych we Włoszech Uniwersytet (z 1222 roku), na którym studiował m.in. Mikołaj Kopernik.

 • Gardaland – największy we Włoszech park rozrywki, to istna gratka dla całej rodziny. Zostały tu utworzone rozmaite zjeżdżalnie wodne, rollercoastery i liczne inne atrakcje dla osób w każdym wieku.

Ośrodki


 • Werona – największe miasto lądowe regionu Veneto, leżące na przecięciu ważnych dróg z Niemiec i Austrii do Włoch centralnych, oraz z zachodu do Wenecji i Triestu. Rozsławiona przez Szekspira, oraz rzymskie zabytki, jest też miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

 • Garda – główna miejscowość nad Jeziorem Garda (Lago di Garda) – największym i najczystszym jeziorem Italii.

 • Bardolino – popularny ośrodek nad Jeziorem Garda, obfitujący również w ciekawe zabytki, jak np. zamek z IX w.

 • Malcesine – kolejne z ważnych i popularnych ośrodków nad Lago di Garda. W krajobrazie miasteczka wyróżnia się wieża, z której rozpościera się rozległa panorama na jezioro, a komu nie dość pięknych widoków, może również wyjechać kolejką linową na pobliski szczyt – Monte Baldo.

 • Padwa – główny ośrodek gospodarczy regionu z dużymi przedmieściami przemysłowymi. Co roku przybywają tu pielgrzymi z całego świata, ze względu na słynne relikwie św. Antoniego, które można zobaczyć w Bazylice, wybudowanej na jego cześć.


Geografia i przyroda


Wenecja Euganejska jest obszarem bardzo zróżnicowanym pod względem geograficznym. Rozciąga się od Adriatyku i rzeki Tagliamento na wschodzie, delty rzeki Po na południu, po Jezioro Garda na zachodzie i sięga na północ Alp Karnijskich i wschodnich Dolomitów, aż do granicy austriackiej pomiędzy regiony Trentino Alto-Adige a Friuli-Venezia Giulia.


Historia


Region wpierw zamieszkiwany był przez Euganejczyków, później przez indoeuropejski lud Wenetów, którzy zasłynęli z handlu bursztynem i hodowli koni. W I w. p.n.e. zostali jednak wyparci przez Rzymian, którzy nadali Wenetom obywatelstwo rzymskie i włączyli ich do swojej prowincji ze stolicą w Akwilei. Z czasem też lokalna ludność przejęła rzymską kulturę, a łacina wyparła język Wenetów.

Średniowiecze upłynęło pod znakiem najazdów barbarzyńskich plemion: Gotów, Ostrogotów, Longobardów oraz Franków. Region jednak zawsze pozostawał w cieniu Wenecji. Kiedy Napoleon obalił Republikę Wenecką, obszar znalazł się pod panowaniem Austrii. Ostatecznie został przyłączony do Królestwa Włoch w 1866 r.


Sport i rekreacja


 • Miłośnicy sportów wodnych nie będą nudzić się w tej części Włoch – czekają na nich zarówno wody Morza Adriatyckiego, jak i Jeziora Garda, gdzie można także wypożyczyć łódki, kajaki czy rowerki wodne.

 • Szlaki w Alpach Karnijskich i wschodnich Dolomitach to istna gratka dla osób lubiących aktywnie spędzać czas (nordic walking, spacery, czy wspinaczka wysokogórska).

 • Warto również jeden dzień poświęcić na wycieczkę wokół jeziora Garda (np. samochodem, lub aktywniej – na rowerze). Trasa obfituje w liczne punkty widokowe i malownicze wioski.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Veneto - Wenecja Euganejska, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  9°C
  opady:
  2.8 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  42%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1031hPa
  wiatr:
  68°   45 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  18:04
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.9°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  108°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:39
  zach. słońca:
  18:05
 • Częściowe zachmurzenie
  min.4°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  149°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  18:07
 • Częściowe zachmurzenie
  min.5°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  75°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:35
  zach. słońca:
  18:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  110°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:34
  zach. słońca:
  18:09

Veneto - Wenecja Euganejska - klimat w Włochy