Środkowa Sardynia - wakacje już od 916 zł

Na wakacje: Środkowa Sardynia, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Sardynia/ Środkowa Sardynia

Słonecznie
14°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
13 km/h350°
Głównym miastem w środkowo-wschodniej Sardynii jest Nuoro, które nazywane bywa sercem tej pięknej wyspy. Jest to urocze, turystyczne miejsce z malowniczymi zatoczkami oraz piaszczystymi plażami. Najbardziej znane w tej części to Costa Rei z plażą ciągnącą się przez 10 km oraz Cala Gonone, które było niegdyś osadą rybacką, a obecnie jest popularnym kurortem nadmorskim. Z kolei zachodnia część centralnej Sardynii może pochwalić się wydmowymi plażami oraz rafami koralowymi. Na turystów czekają różnorodne krajobrazy: góry, lasy, jeziora, naturalne groty. Ponadto wiele pamiątek pozostawili tu dawni mieszkańcy wyspy - byli to Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Wandalowie i Bizantyjczycy. Największym miastem jest Oristano z katedrą Santa Maria Assunta z 1130 roku.

Atrakcje


 • Tharros – ruiny miasta, założonego jeszcze przez Kartagińczyków, a rozbudowanego przez Rzymian.

 • Is Arutas – przepiękna plaża pokryta kryształami kwarcu

 • Cala Gonone – nadmorska miejscowość wypoczynkowa, wciśnięta między morze a wysokie góry. Słynie z samotnych zatok z pięknymi plażami i formacjami skalnymi (Grotta del Bue Marino).

Ośrodki


 • Oristano – niewielkie miasteczko z przyjemną, zabytkową starówką i dobrym połączeniem w pobliskie miejscowości, słynące z unikatowych plaż (np. Is Arutas).

 • Nuoro – położone u stóp Monte Ortobene i Sopramonte, miasteczko składa się z dwóch części: starego i nowego miasta. 21 listopada odbywa się tu antyczne święto religijne z tradycyjnym pochodem, podczas którego młodzi mieszkańcy wyspy przebierają się w lokalne stroje.

Geografia i przyroda


Środkowa Sardynia zdominowana jest przez dzikie pasmo gór Gennargentu, którego zbocza na północnym wschodzie wręcz dochodzą do samego morza.. Pofałdowane wyżyny porasta macchia – zarośla mirtu, dzikiego tymianku, opuncji i karłowatych dębów. Na zachodzi, wokół Tristano, kraj jest już zupełnie płaski, a wybrzeża pełne są uroczych zatoczek z piaszczystymi plażami. W tak zróżnicowanym krajobrazie każdy znajdzie coś dla siebie.

Historia


Środkowa część Sardynii, z racji swojego bardziej dzikiego krajobrazu, zawsze żyła troszkę na uboczu wielkich wydarzeń historycznych. Okolica gór Gennargentu jest na tyle niedostępna, że żaden z najeźdźców nie próbował jej podbić. Nadal mieszkają tu w zamkniętych społecznościach pasterze, mówiący lokalnym językiem.

Sport i rekreacja


 • Wybrzeża w zachodniej części obfitują w kameralne zatoczki z różnego rodzaju piaskiem i krystaliczną wodą. Stąd osoby lubiące samotność mogą wybrać się tu na jedną z takich małych plaż i spędzać tu całe dnie.

 • Czysta woda sprzyja także nurkowaniu i rozmaitym sportom wodnym.

 • Osoby lubiące dzikie, niedostępne góry nie będą rozczarowane trekkingiem w pięknych acz niezupełnie odkrytych górach Gennargentu.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Środkowa Sardynia, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  25°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  94%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  287°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  20:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  106°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  20:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.22°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  113°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:16
  zach. słońca:
  20:25
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.23°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  234°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  20:26
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  294°   34 km/h
  wsch. słońca:
  06:14
  zach. słońca:
  20:27

Środkowa Sardynia - klimat w Włochy