Środkowa Sardynia - wakacje już od 855 zł

Na wakacje: Środkowa Sardynia, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Sardynia/ Środkowa Sardynia

Częściowe zachmurzenie
8°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1024 hPa
Wiatr:
6 km/h10°
Głównym miastem w środkowo-wschodniej Sardynii jest Nuoro, które nazywane bywa sercem tej pięknej wyspy. Jest to urocze, turystyczne miejsce z malowniczymi zatoczkami oraz piaszczystymi plażami. Najbardziej znane w tej części to Costa Rei z plażą ciągnącą się przez 10 km oraz Cala Gonone, które było niegdyś osadą rybacką, a obecnie jest popularnym kurortem nadmorskim. Z kolei zachodnia część centralnej Sardynii może pochwalić się wydmowymi plażami oraz rafami koralowymi. Na turystów czekają różnorodne krajobrazy: góry, lasy, jeziora, naturalne groty. Ponadto wiele pamiątek pozostawili tu dawni mieszkańcy wyspy - byli to Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, Wandalowie i Bizantyjczycy. Największym miastem jest Oristano z katedrą Santa Maria Assunta z 1130 roku.

Atrakcje


 • Tharros – ruiny miasta, założonego jeszcze przez Kartagińczyków, a rozbudowanego przez Rzymian.

 • Is Arutas – przepiękna plaża pokryta kryształami kwarcu

 • Cala Gonone – nadmorska miejscowość wypoczynkowa, wciśnięta między morze a wysokie góry. Słynie z samotnych zatok z pięknymi plażami i formacjami skalnymi (Grotta del Bue Marino).

Ośrodki


 • Oristano – niewielkie miasteczko z przyjemną, zabytkową starówką i dobrym połączeniem w pobliskie miejscowości, słynące z unikatowych plaż (np. Is Arutas).

 • Nuoro – położone u stóp Monte Ortobene i Sopramonte, miasteczko składa się z dwóch części: starego i nowego miasta. 21 listopada odbywa się tu antyczne święto religijne z tradycyjnym pochodem, podczas którego młodzi mieszkańcy wyspy przebierają się w lokalne stroje.

Geografia i przyroda


Środkowa Sardynia zdominowana jest przez dzikie pasmo gór Gennargentu, którego zbocza na północnym wschodzie wręcz dochodzą do samego morza.. Pofałdowane wyżyny porasta macchia – zarośla mirtu, dzikiego tymianku, opuncji i karłowatych dębów. Na zachodzi, wokół Tristano, kraj jest już zupełnie płaski, a wybrzeża pełne są uroczych zatoczek z piaszczystymi plażami. W tak zróżnicowanym krajobrazie każdy znajdzie coś dla siebie.

Historia


Środkowa część Sardynii, z racji swojego bardziej dzikiego krajobrazu, zawsze żyła troszkę na uboczu wielkich wydarzeń historycznych. Okolica gór Gennargentu jest na tyle niedostępna, że żaden z najeźdźców nie próbował jej podbić. Nadal mieszkają tu w zamkniętych społecznościach pasterze, mówiący lokalnym językiem.

Sport i rekreacja


 • Wybrzeża w zachodniej części obfitują w kameralne zatoczki z różnego rodzaju piaskiem i krystaliczną wodą. Stąd osoby lubiące samotność mogą wybrać się tu na jedną z takich małych plaż i spędzać tu całe dnie.

 • Czysta woda sprzyja także nurkowaniu i rozmaitym sportom wodnym.

 • Osoby lubiące dzikie, niedostępne góry nie będą rozczarowane trekkingiem w pięknych acz niezupełnie odkrytych górach Gennargentu.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Środkowa Sardynia, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  16°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  100%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1024hPa
  wiatr:
  146°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  18:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  165°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:57
  zach. słońca:
  18:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.16°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  102°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  18:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  164°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:54
  zach. słońca:
  18:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.13°C
  opady:
  2.3 mm
  wiatr:
  241°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:53
  zach. słońca:
  18:19

Środkowa Sardynia - klimat w Włochy