Wybrzeże Genui - wakacje już od 765 zł

Na wakacje: Wybrzeże Genui, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Wybrzeże Liguryjskie i Emilia/ Wybrzeże Genui

Słonecznie
9°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
0 km/h78°
Malownicze wybrzeże genueńskie zawdzięcza swoją popularność czystym wodom, które znakomicie nadają się do nurkowania oraz innych sportów wodnych. Do centrum miasta Kolumba przyciąga także sławne Oceanarium z licznymi okazami świata podwodnego. Prowincja Genui obejmuje trzy różne typy krajobrazu: nadmorski, pagórkowaty i górski. Dzięki temu nasze oczy cieszą widoki skał piętrzących się wśród fal lub maleńkich miasteczek „wspinających się” po górach. Sama Genua sprawia wrażenie miasta wciśniętego pomiędzy otaczające je pagórki i szczyty.

Atrakcje


 • Genua – w mieście Krzysztofa Kolumba jedną z największych atrakcji jest oczywiście dom słynnego odkrywcy, w którym obecnie mieści się muzeum. Znajduje się tu również wiele godnych zobaczenia pałaców z XVI i XVII wieku (np. Pałac Dożów, Pałac Czerwony czy Biały), oraz katedra miejska San Lorenzo.Warto także zobaczyć symbol miasta – Latarnię Morską, oraz Akwarium Morskie, ponoć największe w Europie, którego największą atrakcją są delfiny, foki, rekiny i pingwiny.

 • Staglieno – ogromny, 160-hektarowy, XIX – wieczny cmentarz, leżący na północnych peryferiach Genui. To tutaj pochowany jest m.in. Giuseppe Mazzini. Okazałe kaplice grobowe i pomniki tworzą jakby odrębne miasto miniaturowych katedr, egipskich świątyń i secesyjnych pałaców.

 • Pegli – w XIX – wiecznej Willi Doria zostało utworzone muzeum morskie, poświęcone czasom świetności Genui. I tak można tu zobaczyć mapy, globusy, modele statków, jak również XVI-wieczny portret Krzysztofa Kolumba, będący ponoć dziełem samego Ghirlandaia.

Ośrodki


 • Genua – największe miasto regionu i jednocześnie najważniejszy port handlowy Włoch. Przez turystów jest często traktowane jako punkt przesiadkowy na statki (m.in. do Hiszpanii, Francji, na Sycylię i do Maroka), ale warto zatrzymać się tu by zwiedzić centrum, które jest świadectwem bogatej historii miasta.

 • Nervi – znany ośrodek wypoczynkowy, położony niedaleko Genui. Słynie z promenady, tzw. Passegiata Anita Garibaldi – ku czci żony Giuseppe Garibaldiego. Warto również zwiedzić wille, znajdujące się na tej trasie spacerowej.

Geografia i przyroda


Genua leży w centrum Ligurii, dzieląc region na Riwierę Ponente i Lewantyńską. Miasto stanowi największy port regionu, kontrastując z maleńkimi portami na obydwu wybrzeżach. Zaraz za Genuą, równolegle do wybrzeża Zatoki Genueńskiej, rozciąga się pasmo Apeninu Liguryjskiego, którego najwyższym szczytem jest Monte Maggiorasca (1799 m. n.p.m.). Południowa część tego pasma wznosi się dość stromo ponad morze, nie zostawiając właściwie żadnego nabrzeża.

Historia


Historia Genui od zawsze złączona jest z morzem. Dogodne położenie wykorzystywała już w starożytności, prowadząc handel z Grecją i Fenicją. W średniowieczu przez pewien czas żyła w cieniu swej wielkiej rywalki, Wenecji, jednak od XIII wieku miasto zaczęło prężnie się rozwijać. Wpierw skutecznie odparła atak saraceńskich piratów, a potem zaczęła zakładać własne ośrodki handlowe na Bliskim Wschodzie. Kres potędze Genui położyły najazdy Francuzów i Austriaków w XVIII i XVIII wieku. Miasto odzyskało świetność dopiero w XIX wieku, kiedy to wraz z Piemontem i Doliną Aosty zaczęła walczyć o zjednoczenie Włoch.

Sport i rekreacja


 • Na wybrzeżu popularne są sporty wodne, plażowe, żeglarstwo oraz jogging.

 • W Apeninie Liguryjskim zostały utworzone liczne szlaki, które stwarzają dogodne warunki dla miłośników pieszych wycieczek, nordic walking, jazdy konnej czy kolarstwa górskiego.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Wybrzeże Genui, Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  14°C
  opady:
  0.1 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  66%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  134°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  20:14
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.13°C
  opady:
  2.7 mm
  wiatr:
  125°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  20:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.9°C max.14°C
  opady:
  1.7 mm
  wiatr:
  129°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  20:17
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.7°C max.17°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  256°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  20:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  267°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:26
  zach. słońca:
  20:19

Wybrzeże Genui - klimat w Włochy