Wyspy Eolskie (Liparyjskie) - wakacje już od 1004 zł

Na wakacje: Wyspy Eolskie (Liparyjskie), Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Sycylia/ Wyspy Eolskie (Liparyjskie)

Bezchmurna noc
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
30 km/h50°
Wyspy Liparyjskie leżą na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. Jest to archipelag o pochodzeniu wulkanicznym z dwoma czynnymi wulkanami na wyspie Stromboli i Vulcano. Wyspy te są bardzo popularnym celem turystyki, największe z nich to wyspa Lipari, Salina, Vulcano oraz Stromboli. Nazwa Wyspy Eolskie pochodzi od greckiego boga wiatrów Eola, który według mitologii greckiej miał siedzibę na tych wyspach.

Atrakcje

 • Vulcano – największą atrakcją wyspy jest ogromny krater, będący stożkiem nadal aktywnego wulkanu o wysokości 385 m. Z krateru nadal wydobywają się związki siarki, przez co okolica krateru ma charakterystyczny, żółtawy kolor. Niedaleko jest też jeziorko siarkowe, w którym kąpiele są kolejną atrakcją wyspy.
 • Salina – najbardziej zielona z wysp, porośnięta przez topole, kasztany i roślinność śródziemnomorską. Wznoszą się nad nią bliźniacze szczyty wulkanów, co jest znakiem rozpoznawczym wyspy.
 • Stromboli – wyspa z nadal czynnym, wciąż pomrukującym i wyrzucającym z siebie kłęby gazów i popiołów, wulkanem, ze stożkiem wznoszącym się na wysokość 924 m. n.p.m. (część podwodna to aż 2300 m). Rejsy na Stromboli są niezwykle popularne, ze względu na możliwość oglądania tych regularnych erupcji wulkanicznych (mniej więcej co 15-20 minut), oraz plaż z czarnym, niesamowicie gorącym piaskiem.
 • Filicudi i Alicudi – bardziej dzikie wyspy, raj dla nurków i samotników.

Ośrodki

 • Lipari – największa i najgęściej zaludniona wyspa archipelagu. Tylko tutaj w całym archipelagu można znaleźć biały piasek. Turyści chętnie korzystają również z łaźni z gorącymi źródłami, których temperatura dochodzi nawet do 70 stopni Celsjusza.
 • Vulcano – wyspa z wciąż aktywnym wulkanem, oferuje turystom kąpiele siarkowe. Znajduje się tu miasteczko Porto di Levante, w którym można przenocować, jest też kilka knajpek, wypożyczalni rowerów i motocykli.
 • Panarea – najmniejsza, ale i najbardziej luksusowa z wysp archipelagu.
 • Salina – posiada dwa porty – Santa Marina i Rinella, do których przypływają promy i wodoloty, zarówno z Sycylii jak i kontynentalnych Włoch: Neapolu czy Reggio Calabria.

Geografia i przyroda

Wyspy Eolskie (Liparyjskie) położone są na północ od Sycylii i na zachód od Półwyspu Apenińskiego i Kalabrii. Na archipelag składa się grupa siedmiu większych wysp (Lipari, Stromboli, Vulcano, Salina, Filicudi, Alicudi i Panarea), oraz dziesięciu mniejszych, niezamieszkałych wysepek na Morzu Tyreńskim. Krajobraz archipelagu zdominowany jest przez góry i wulkany – aktywność sejsmiczną nadal wykazują dwa – Stromboli i Vulcano.
Są prawdziwym rajem turystycznym z nieskazitelną, dziką przyrodą, pięknymi, czystymi plażami i krystaliczną wodą, której kolor na długo pozostaje w pamięci.

Historia

Wyspą posiadającą najdłuższą historię, bo sięgającą czasów antycznych, jest Lipari. Znajduje się tu także normańska katedra z XI wieku, co świadczy o ich dominacji także na tych terenach. Charakterystycznym punktem na Wyspie Lipari jest też zamek Meligunte, którego potężne mury obronne opadają niemal wprost do samego morza. Ufortyfikowania zamkowe zdają się wyrastać z naturalnych skał wyspy, a ich gładkie powierzchnie stanowią kontrast z poszarpanymi skałami pochodzenia wulkanicznego. Na zamku mieści się obecnie jedno z najlepszych muzeów archeologicznych w Europie.

Sport i rekreacja

 • Wyspy Liparyjskie stanowią raj dla żeglarzy. Z Sycylii i Kalabrii są też organizowane rejsy wycieczkowe i promy, zatrzymujące się na najważniejszych wysepkach.
 • Nieskazitelnie czysta woda sprzyja nurkowaniu.
 • Większość osób opływa wyspy dookoła w ciągu jednej wycieczki, jednak warto również zatrzymać się na jednej z wysepek na kilka dni. To idealna ucieczka od zgiełku miast i codziennego życia.
 • Miłośnicy większych wrażeń mogą wybrać się na wycieczkę na wulkan Stromboli (tylko z przewodnikiem, obowiązkowo z kaskami i maseczkami na twarz).

Informacje praktyczne

 • Waluta – Euro
 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Wyspy Eolskie (Liparyjskie), Włochy - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  16°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  55%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  120°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  19:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.15°C
  opady:
  3.7 mm
  wiatr:
  139°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  19:42
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.11°C max.14°C
  opady:
  5.8 mm
  wiatr:
  138°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:30
  zach. słońca:
  19:43
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.13°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  122°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:29
  zach. słońca:
  19:44
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.2°C max.12°C
  opady:
  17.0 mm
  wiatr:
  180°   21 km/h
  wsch. słońca:
  06:28
  zach. słońca:
  19:45

Wyspy Eolskie (Liparyjskie) - klimat w Włochy