Wybrzeże Zatoki Triesteńskiej - wakacje już od 372 zł

Na wakacje: Wybrzeże Zatoki Triesteńskiej, Włochy

Przewodnik turystyczny: Włochy/ Veneto i Friuli/ Wybrzeże Zatoki Triesteńskiej

Słonecznie
24°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
0 km/h81°
W północnej części Adriatyku, stanowi część Zatoki Weneckiej u wybrzeży Włoch i Słowenii. Rozciąga się na powierzchni ok. 550 km2 . Najważniejsze porty leżące w zatoce po stronie włoskiej to Triest oraz Monfalcone. Z Zatoką graniczą regionalne rezerwaty przyrody np. Doliny Cavanata, Falesie di Duino. W Trieście od końca II wojny światowej otwarta jest Synagoga, która zadziwia swoją piękną architekturą i zachęca do zwiedzania jej wnętrz.

Atrakcje


 • Aquileia – otaczające miasteczko wille, pałace i świątynie przypominają o tym, że było to jedno z ważniejszych ośrodków Imperium Rzymskiego. To właśnie tutaj, w IV w. odbył się synod pod przewodnictwem św. Hieronima i św. Ambrożego.

 • Muggia – maleńkie, pełne uroku miasteczko na przedmieściach Triestu z zabytkową, ale spokojną starówką i klimatycznym portem.


Ośrodki


 • Lignano Sabbiadoro – jedno z kąpielisk, wchodzące w skład strefy miasteczka Lignano, wybudowanego od podstaw na półwyspie za Laguna di Marano, z szerokimi piaszczystymi plażami, wieloma hotelami, restauracjami i knajpkami.

 • Triest – klimatyczny ośrodek nad Morzem Adriatyckim z górującym nad portem zamkiem, wzniesionym przez weneckich władców miasta w XIV wieku.

Geografia i przyroda


Zatoka Triesteńska leży północnej części Morza Adriatyckiego u wybrzeży Włoch i Słowenii. Stanowi część Zatoki Weneckiej i jednocześnie najbardziej wysuniętą na północ część Morza Śródziemnego. Odznacza się dobrze rozwiniętą linią brzegową, piaszczystymi plażami, przy których wybudowano drogie kurorty.

W części wschodniej wyróżnia się Triest, oraz półwysep Istria, podzielony między Włochy i Słowenię. Na zachodzie natomiast, za półwyspem Grado, rozciągają się pasma lagun.

Nad Zatoką zostały również utworzone rezerwaty przyrody : u ujścia rzeki Isonzo, oraz Doliny Cavanata.

Historia


Najważniejszym ośrodkiem nad Zatoką jest Triest i to on wyróżnia się interesującą historią. Rzymianie zajęli miasto w II w. p.n.e. i nazwali je Tergeste. Triest, takim jakim znamy go dzisiaj, został zbudowany przede wszystkim dzięki kapitałowi austriackiemu i miał być portem Cesarstwa Habsburgów. Położenie miasta na granicy świata słowiańskiego i łacińskiego sprawiało jednak, że był to teren politycznych walk Włoch z Austrią. Po I wojnie światowej miasto ostatecznie przeszło w ręce Włochów, którzy nie potrafili wykorzystać go gospodarczo i dopiero teraz rozkwita po niemal 60 – letnim marazmie.

Sport i rekreacja


 • Wzdłuż całej zatoki rozciągają się piaszczyste plaże, stwarzające dogodne warunki dla uprawiania sportów wodnych i plażowych.

 • Miłośnicy przyrody powinni wybrać się do Rezerwatu Przyrody Doliny Cavanata (Riserva Naturale Della Valle Cavanata), utworzonego dla ochrony rzadkich gatunków ptactwa, występujących na tym obszarze.

Informacje praktyczne


 • Waluta – Euro

 • Wizy – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.

 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Wybrzeże Zatoki Triesteńskiej, Włochy - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  25°C
  opady:
  0.2 mm
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  50%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  129°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:18
  zach. słońca:
  20:58
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  152°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:59
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.26°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  125°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:59
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  136°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:17
  zach. słońca:
  20:59
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.25°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  134°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:18
  zach. słońca:
  21:00

Wybrzeże Zatoki Triesteńskiej - klimat w Włochy