zamknij
zamknij
zamknij
zamknij
zamknij
mobile
Val di Sole narty - przewodnik: stoki, wyciągi, mapy, kamerki, noclegi, free ski, skipassy - warunki narciarskie Val di Sole narty
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > SkiOne.pl > narty.Wlochy.plprzewodniki narciarskie > Narty Val di Sole

Val di Sole

(1180 - 3000 m n.p.m.)
separator
wyciągi narciarskie:udogodnienia:
magic carpet
0
wyciągi orczykowe
6
wyciągi krzesełkowe
17
gondole
8
duże wagony
0
wyciągi szynowe
0
snowpark
2
sztuczne naśnieżanie
tak
bezpłatny skibus
tak
5out of 10TravelOne.pl 2013
trasy narciarskie:
69 km
łatwełatwe
28.5 km
średnieśrednie
31 km
trudnetrudne
9.5 km
karnety:
 Dorośli:Dzieci:
1 dzień:29 - 43  €22 - 30  €
6 dni:38 - 235  €97 - 165  €
dodatkowe informacje:
taksezon narciarski: grudzień - kwiecień
takfree ski: 3 kwietnia - 14 kwietnia 2013
tak odległość z Warszawy: ok. 1480 km
tak homepage: www.valdisole.net/IT

Narty Val di Sole

Przewodnik narciarski: Włochy > Trydent, Górna Adyga i Dolomity > Val di Sole
ZALETY:
  • zróżnicowane, ciekawe trasy
  • słoneczny teren
  • szeroka oferta après-ski
  • połączenie z Madonna di Campiglio
  • uzdrowisko Peio
WADY:
  • mało tras dla ekspertów
  • brak snowparku
Val di Sole, czyli Dolina Słońca, z pewnością zasługuje na swoją nazwę i w pełni oddaje charakter regionu – jest to najbardziej nasłoneczniona dolina alpejska. Warunki pogodowe są tutaj doskonałe, a śniegu nigdy nie brakuje. Dolina jest dość rozległa i obejmuje kilka terenów narciarskich: Folgarida, Marilleva oraz Peio, które są dogodnie połączone wyciągami. Sąsiednie ośrodki Madonna di Campiglio i Pinzolo oraz Passo Tonale i Ponte di Legno (w kompleskie Adamello Ski) są objęte wraz z Val di Sole wspólnym karnetem o nazwie Superskirama Dolomiti łącznie oferując ponad 380 km tras oraz 140 wyciągów. Val di Sole to idealne miejsce na wyjazdy na narty.
Głównymi miejscowościami w okolicy ośrodka są: Folgarida – Marilleva, Mezzana, Rabi i Cogolo di Pejo. Można w nich znaleźć szeroką bazę noclegową, podstawowe usługi gastronomiczne a także kilka ciekawych atrakcji.

Trasy i wyciągi narciarskie

Folgarida:
Ośrodek położony na wysokości od 1300 do 2180 m n.p.m. Narciarze mają do dyspozycji ponad 50 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności oraz 27 nowoczesnych wyciągów. Ze względu na nachylenie oraz dużą ilość łagodnych tras Folgarida jest idealnym ośrodkiem narciarskim dla rodzin z dziećmi. Zaletą jest także fakt, że Folgarida jest znacznie bardziej kameralna niż inne ośrodki w okolicy. Jest także połączona wspólnym karnetem i wyciągami ze stokami w: Madonna di Campiglio oraz Pinzolo.

Marilleva:
Główny ośrodek narciarski doliny posiadający 3 stacje narciarskie: 900, 1400 i 2179 m n.p.m. Zaletą jest fakt, że można wychodzić w butach narciarskich z hotelu prosto na stok. Ze stacji Marilleva 1400 można dostać się wyciągami do innych ośrodków jak Folgarida czy Madonna.

Peio:
Ośrodek położony jest w całości na terenie Parku Narodowego Stelvio na wysokości między 1400 a 2400 m n.p.m. i oferuje ok. 14 km tras narciarskich. Peio jest najstarszym kurortem w Val di Sole, jego historia sięga połowy XVII wieku, kiedy odkryto tu źródła termalne. Ośrodek oferuje stoki o różnym stopniu trudności, także takie, które idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Ośrodek polecany jest na wyjazdy na narty także osobom starszym, ceniącym komfort lub chcącym spędzić urlop z dala od tłumów.

Pinzolo:
Ośrodek Pinzolo posiada 13 nowoczesnych wyciągów, które obsługują 33 km tras na wysokości od 800 do 2100 m n.p.m. Jest on położony 12 km od Madonny, ale odkąd został połączony nowym wyciągiem możliwe jest sprawne przemieszczenie się między ośrodkami. Pinzolo jest zdecydowanie mniej zatłoczone od Madonny. Połączenie wspólnym karnetem i wyciągami z ośrodkami: Madonna di Campiglio, Marilleva oraz Folgarida.

Madonna di Campiglio:
Ten pobliski ośrodek narciarski to 90 km wspaniałych tras, w tym jedna oświetlona nocą. Tereny narciarskie są położone na stokach na wysokości 1550 do 2600 m n.p.m. w otoczeniu pięknych gór Brenta oraz lodowców Adamello i Presanella. Okoliczne krajobrazy, ilość tras oraz ich zróżnicowanie sprawiają, że jest to jeden z najlepszych włoskich ośrodków zimowych. Najdłuższa trasa to Groste, która mierzy 7 km długości, a różnica poziomów sięga 1000 m. Tutaj urodził się i trenował alpejczyk Alberto Tomba.

Warunki narciarskie

Folgarida:
Teren położony jest na wysokości 1300 – 2180 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki narciarskie utrzymują się tu od grudnia do kwietnia. Dolne partie stoków są dodatkowo naśnieżane.

Marilleva:
Stoki położone są na wysokości 1400 – 2180 m n.p.m., przez co dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do kwietnia. Niżej położone trasy są dośnieżane w miarę potrzeb.

Peio:
Trasy położone są na wysokości 1160 – 2400 m n.p.m., co gwarantuje dobre warunki do jazdy od grudnia do kwietnia. Stoki o ekspozycji południowej oraz te niżej położone są dodatkowo naśnieżane.

Narciarstwo zjazdowe

Narty dla początkujących:
Idealne miejsce na wyjazdy na narty dla początkujących narciarzy. Warunki w ośrodku są dla nich rewelacyjne. Mają do dyspozycji świetnie przygotowane trasy oraz wiele szkółek narciarskich z ponad 300 instruktorami. Olbrzymią ilość tras niebieskich oferuje zwłaszcza Folgarida, Marilleva i Madonna di Campiglio, natomiast Peio jest polecane bardziej zaawansowanym narciarzom.

Narty dla średniozaawansowanych:
Val di Sole to prawdziwy raj dla osób o średnich umiejętnościach – w samej tylko Madonnie jest ponad 60 km tras czerwonych. Liczba i długość nartostrad (najdłuższa ponad 7 km) jest tak wielka, że zjechanie wszystkimi nartostradami może zająć kilka dni. Popularnością cieszą się także trasy Fis, na których co roku odbywają się zawody Pucharu Świata. Przepiękne nasłonecznione stoki z trasami widokowymi są dodatkowym atutem ośrodka.

Narty dla zaawansowanych:
Dla narciarzy o najwyższych umiejętnościach przygotowanych jest wiele tras. Te najsłynniejsze i najbardziej wymagające znajdują się w Madonna di Campiglio. Dość trudna, zarazem najbardziej atrakcyjna jest pucharowa trasa zjazdowa FIS o nazwie 3-Tre. Swoich sił warto też spróbować na najtrudniejszej trasie Spinale Direttissima, której długość wynosi 1,9 km a spadek 600 m.

Snowboard i Freeskiing

Freeride:
Freeriderzy powinni wybrać się na świetne trasy na Spinale, gdzie można znaleźć kilka ciekawych sekcji w puchu, a także trasy zjazdy drzewami. Istnieje możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem. Należy bowiem pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

Freestyle:
W Madonnie przy słynnej trasie Grosè znajduje się ogromny Snowpark Ursus o powierzchni 70 000 m². Można w nim znaleźć m.in. halfpipe, wiele skoczni, raili, boxów dostosowanych do każdego stopnia umiejętności oraz trasę do slalomu równoległego. Jest on jednym z pięciu najlepszych tego typu obiektów w całych Alpach. W rejonie są również trzy inne snowparki, m.in. w Folgaridzie. Początkujący raiderzy lub wszyscy inni, którzy chcą polepszyć swoje umiejętności będą mogli liczyć na pomoc wielu instruktorów.

Narciarstwo biegowe

Trasy:
W Madonnie znajduje się ośrodek narciarstwa biegowego Campo Carlo Magno z wydzielonymi trasami na potrzeby szkółki oraz oddzielnymi dla wyczynowców. Łączna liczba tych tras to ponad 22 km. Chcąc jednak z nich korzystać należy wykupić karnet SuperNordicSkipass. W Pinzolo również znajduje się ośrodek narciarstwa biegowego Pinzolo-Carisolo. Ośrodek oferuje 5 km tras wytyczonych w pięknej Dolinie Sarca. Szlaki są dodatkowo naśnieżane a nocą także oświetlane. Trudność nartostrad jest zróżnicowana, więc zarówno początkujący, jak i zaawansowani miłośnicy biegówek znajdą coś dla siebie. W obu ośrodkach można wypożyczyć narty.

Biegówki dla początkujących:
Lokalna Izba Turystyczna oferuje wszystkim gościom szansę spróbowania narciarstwa biegowego – 2 godziny lekcji oraz wypożyczenie sprzętu gratis!

Skipassy

Free Ski w Val di Sole:
Ośrodek narciarski co roku organizuje turnusy Free Ski, dzięki czemu turyści kupujący zakwaterowanie otrzymują karnet narciarski gratis. Free Ski w Val di Sole obowiązuje zazwyczaj w grudniu (czasami już pod koniec listopada) oraz na przełomie marca i kwietnia.

Rozrywka

Après-ski:
Val di Sole oferuje szeroki wybór pubów, barów, klubów czy winiarni, w których można się zrelaksować po intensywnym dniu na stoku. Warto się także wybrać do jednej z licznych restauracji oferujących tradycyjne włoskie dania.

Sporty zimowe:
Poza tradycyjnym narciarstwem i snowboardingiem ośrodek oferuje także nordic walking oraz wyprawy na rakietach śnieżnych, które dawniej były podstawowym sposobem poruszania się po zaśnieżonych stokach.

Aktywny wypoczynek:
Oprócz typowych sportów zimowych Val di Sole oferuje także takie atrakcje jak jazda konna, łyżwiarstwo czy wspinaczka na ściance. Dostępne są także aquaparki i baseny.

Zwiedzanie:
Val di Sole może się poszczycić bardzo długą i ciekawą historią. Na przestrzeni wieków tereny doliny były zamieszkałe przez różne ludy i plemiona. Do dziś pozostało sporo śladów ich obecności: wiejskie zabudowania, warownie twierdze, zamki i kościoły. Jednymi z ciekawszych przykładów architektury są: kościół Św. Marii w Pellizzano, Zamek Ossana i Parco della Pace. Aby zaczerpnąć lokalnego folkloru warto przespacerować się malowniczymi uliczkami zaglądając do sklepów z rzemiosłem.

Ciekawe wydarzenia lokalne:
Najciekawszym lokalnym wydarzeniem jest z pewnością Cover Ski Festival. Ta cykliczna impreza daje możliwość przypomnienia sobie piosenek takich artystów jak Bob Marley, Frank Zappa, The Rolling Stones czy The Beatles w wykonaniu najlepszych zespołów z całych Włoch. Koncerty odbywają się do późnych godzin nocnych w lokalnych barach. W dolinie Val di Sole odbywa się także konkurs Pucharu Świata Downhill oraz zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Rodzinne wyjazdy na narty

Narty dla dzieci:
W Val di Sole można znaleźć sporo tras przeznaczonych dla dzieci a także specjalne wyciągi – ruchome maty, które znacznie ułatwiają maluchom stawianie pierwszych kroków na nartach. Także w pobliskiej Madonnie jest wiele szkółek narciarskich dla dzieci prowadzonych przez instruktorów wyspecjalizowanych w technice zjazdowej, snowboardzie czy narciarstwie biegowym.

Rozrywka:
Rodziny z dziećmi z pewnością nie będą się nudzić – Val di Sole oferuje sporo rodzinnych atrakcji. W każdym hotelu znajdują się kluby dziecięce, gdzie najmłodsi mogą bawić się i rozrabiać razem ze swoimi rówieśnikami. Oprócz tego dzieci mogą spędzić czas w przeznaczonych dla nich muzeach oraz przyjrzeć się zwierzętom w fermach. Najmłodszych czeka również zabawa na śniegu w specjalnych strefach w Tana di Rendy i w Prato Matto a Prà Rodont w Pinzolo.

Opieka nad dziećmi:
We wszystkich ośrodkach można znaleźć przedszkole lub wynająć opiekunkę do opieki nad dzieckiem.

Informacje dodatkowe

Val di Sole - mapa

Ośrodki narciarskie we Włoszech - wyciągi i trasy narciarskie

Trento - prognoza pogody

7200000
Aktualne warunki

Poniedziałek
3 sierpnia
Słonecznie
31°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:14%
wilgotność:46%
widoczność:10 km
ciśnienie:1017 hPa
wiatr:173° 8 km/h
wsch. słońca:06:00
zach. słońca:20:43
Wtorek
4 sierpnia
Słonecznie
min: 11°C    max: 32°C
Słonecznie
opady:0.7 mm
wiatr:194°  9 km/h
wsch. słońca:06:01
zach. słońca:20:42
Środa
5 sierpnia
Słonecznie
min: 12°C    max: 33°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:176°  10 km/h
wsch. słońca:06:02
zach. słońca:20:40
Czwartek
6 sierpnia
Słonecznie
min: 13°C    max: 34°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:182°  10 km/h
wsch. słońca:06:03
zach. słońca:20:39
Piątek
7 sierpnia
Słonecznie
min: 14°C    max: 35°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:191°  10 km/h
wsch. słońca:06:04
zach. słońca:20:38
logo_TravelOne
Popularne kierunki
Serwisy tematyczne
separatorseparator
5 powodów
punktorOszczędność i wygoda
punktorSzeroka i aktualna oferta
punktorBezpieczna rezerwacja
punktorProfesjonalizm od 1999 r.
punktorRenoma i uznanie
pozycjaOszczędność i wygoda
punktorGwarancja Najniższej Ceny
punktorCeny jak u organizatora
punktor Rezerwacja telefoniczna
i 24h online
pozycjaSzeroka i aktualna oferta
punktorZawsze aktualne i pełne ceny
punktorŁatwy wybór z ponad 120 tys. ofert
punktor Porównanie cen hotelu
u różnych organizatorów
pozycjaBezpieczna rezerwacja
punktor87 sprawdzonych biur podróży
punktorPłatności w systemie eCard
punktorBezpieczna szyfrowana rezerwacja
pozycjaProfesjonalizm od 1999 r.
punktor Jeden z pierwszych portali
w Polsce
punktor Doradcy z wieloletnim doświadczeniem
punktor Biuro w centrum Krakowa
newsletter
newsletter

Informacje o promocjach i nowościach

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne